Mashhur publitsist va yozuvchi G‘afur G‘ulomning uy-muzeyida mahorat darsi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining “O‘zbek va rus tillari” kafedrasi o‘qituvchilari boshchiligida talabalar atoqli o‘zbek shoiri va nosiri, akademik G‘afur G‘ulomning uy-muzeyiga tashrif buyurishdi.
G‘afur G‘ulom uy-muzeyi Toshkent shahrining Chilonzor tumanidagi “Beshag‘och” mahalla fuqarolar yig‘ini hududida joylashgan. Mazkur muzey atoqli publitsist va yozuvchi G‘afur G‘ulom sharafiga ochilgan. Muzey uchun joy tasodifan tanlanmagan. Muzey joylashgan ikki qavatli bino avvallari yozuvchining uyi bo‘lib, u o‘z asarlarini 1944- yildan 1966- yilgacha bu yerda yashab yaratgan. Bu yerda muallif asarlariga bag‘ishlangan ko‘rgazma va yodgorlik majmuasi joylashgan. Uy-muzeyni tashkil etishning asosiy tashabbuskorlari esa mashhur shoirning farzandlari edi.
Tashrif doirasida Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti professori Lutfulla Ilhomjonovning mahorat darsi bo‘lib o‘tdi va olim adib hayoti va ijodi haqida gapirib, yig‘ilganlarni muzey eksponatlari bilan tanishtirdi.
Uch avlod uchrashuvi unutilmas taassurot qoldirdi, bo‘lajak xalqaro huquqshunoslar “Shum bola” asari muallifi hayotidan ko‘plab qiziqarli ma’lumotlarni bilib oldilar. Ikki qismga bo‘lingan muzeyda talabalar yozuvchi yashagan uy va asosiy ko‘rgazma joylashgan ikki qavatli binoni ko‘rdilar.
Muzeyning yodgorlik qismida mehmonlar adibning ko‘plab shaxsiy buyumlarini ko‘rdilar. G‘afur G‘ulomning do‘stlari bilan uchrashgan boy kutubxonasi, o‘quv xonasi va yashash xonasi ham shu yerda joylashgan. Qiziqarli joy bu musiqa xonasi bo'lib, unda ikkita cholg'u asboblari mavjud: bir vaqtlar uy egasi chalgan tambur va dutor.
Birinchi qavatda shoirning kundalik hayoti va ijodiy faoliyatining asosiy bosqichlari haqida hikoya qiluvchi uchta zal mavjud. Birinchi va ikkinchi zalda G‘afur G‘ulomning bolalik va yoshlik yillari, ilk ijodiy urinishlari tasvirlangan. Uchinchi zal ijodiy ishlarga bag‘ishlangan; shoirning yubileylariga bag‘ishlangan ko‘plab stendlar va materiallar mavjud. Shoirning hayoti davomida foydalangan uy-ro‘zg‘or buyumlari saqlanib qolgan, kutubxonada muallifning kitoblari va unga sovg‘a sifatida berilgan asarlari saqlanadi.
G‘afur G‘ulom ijodi 30—40-yillar o‘zbek adabiyotining oltin fondiga aylandi. Uning “Turksib yo‘lida”, “Sen yetim emassan” she’rlari, “Shum bola” qissasi ko‘rgazmaning ajralmas qismi bo‘lib, shoirning nafaqat shaxsiy kechinmalarini, balki o‘sha davrning keng ijtimoiy-siyosiy voqeligini ham o‘zida aks ettirgan.
Mahorat darsi talabalarda ijobiy taassurot qoldirdi, professor va talabalar va ishtirokchilar o‘rtasidagi muloqot muhiti juda foydali, ma’lumotli, qiziqarli va rag‘batlantiruvchi bo‘ldi.

Мастер-класс в дом-музее известного публициста и писателя Гафура Гуляма
Студенты Университета мировой экономики и дипломатии во главе с преподавателями кафедры Узбекского и русского языков посетили дом музей знаменитого узбекского поэта-прозаика, академика Гафура Гуляма.
Дом-музей расположен в Чиланзарском районе Ташкента, который расположен в махаллинском сходе граждан Бешагач. Открыт в честь известного публициста и писателя Гафура Гуляма. Место для музея выбрано неслучайно. Двухэтажное здание, где помещается музей, была ранее домом писателя, где с 1944 по 1966 года он создавал свои произведения и жил. Экспозиция, посвященная литературным произведениям, и мемориальный комплекс находятся здесь же. Главными инициаторами создания дома-музея были дети прославленного поэта.
В рамках визита в доме музее был проведен мастер-класс профессора ТашГЭУ Лутфулла Ильхамджанова, где ученый рассказал о жизни и творчестве писателя и ознакомил собравшихся с экспонатами музея.
Встреча трех поколений произвел незабываемое впечатление, где будущие юристы-международники узнали много интересного из жизни автора «Озорника». В музее, разделенным на две части, студенты увидели дом, в котором писатель жил, и двухэтажное здание, где находится основная экспозиция. В мемориальной части музея посетители увидели большое количество личных вещей писателя. Здесь же расположена его богатая библиотека, рабочий кабинет и гостиная, в которой Гафур Гулям встречался со своими друзьями. Интересным местом является музыкальная комната, где находятся два музыкальных инструмента: тамбур и дутара, на которых когда-то играл сам хозяин дома.
На первом этаже находятся три зала, где экспонаты рассказывают о повседневной жизни и основных творческих вехах пути поэта. Первый и второй залы описывают, соответственно, детство и юношеские годы Гафура Гуляма, его первые творческие пробы. Третий зал посвящен творческой работе, здесь множество стендов, материалы юбилеев поэта. Сохранены предметы быта, которыми поэт пользовался при жизни, а в библиотеке – книги автора и подаренные ему произведения.
Творчество Гафура Гуляма стало золотым фондом узбекской литературы 1930-40-х годов. Его стихотворения "По дороге в Турксиб", "Ты не сирота", а также рассказ "Озорник", стали неотъемлемой частью литературного канона и отражали не только личные переживания поэта, но и широкие социальные и политические реалии времени.
Мастер-класс произвел благоприятное впечатление на студентов, сама атмосфера общения профессора со студентами и участниками была очень полезной, информативным, интересным и мотивированным.