O‘zbekiston delegatsiyasi Madriddagi anjumanda JIDUning mualliflik filmi taqdimotini o‘tkazdi
25-fevral kuni Ispaniyaning Madrid shahrida “O‘zbekiston chorrahada: mintaqaviy dinamika va Iberiya mamlakatlari bilan aloqalar” mavzusidagi ilmiy anjuman doirasida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining “Kelajakka intilayotgan qadimiy sivilizatsiyalar” nomli mualliflik filmining ispan tilidagi taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Ssenariy muallifi – JIDU Xalqaro munosabatlar kafedrasi dotsenti Shahnoza Xatamovna Amirova.
Film yangi tendensiyalarni joriy etish, xususan, mamlakatning “yumshoq kuch” siyosati hamda tarixan umumiy ildiz, din va madaniyatga ega bo‘lgan Markaziy Osiyo mintaqasi davlatlarining yaqinlashuvi nuqtai nazaridan O‘zbekiston ichki va tashqi siyosatining dolzarb masalalariga bag‘ishlangan.
Anjumanda O‘zbekiston rasmiy delegatsiyasi a’zolari, shuningdek, Pireney yarimoroli mamlakatlarining O‘zbekiston bilan o‘zaro hamkorligi masalalarini o‘rganayotgan ispaniyalik va portugaliyalik tadqiqotchilar ishtirok etdi.
Film yaratilishiga taniqli siyosiy arbob, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev bilan suhbat asos bo‘ldi. Butun film davomida “qizil ip” kabi o‘tgan ushbu intervyu O‘zbekiston siyosiy ustuvorliklarining yo‘nalishini aniq va ravshan belgilab beradi.
Film anjuman ishtirokchilari tomonidan katta qiziqish bilan kutib olindi. Ayniqsa, kartinaning ispan tilida tayyorlangani alohida qayd etildi.
Ta’kidlash joizki, Sh. Amirova O‘zbekiston rasmiy delegatsiyasi tarkibida 500 yillik tarixga ega bo‘lgan Ispaniyaning eng yirik davlat ommaviy universitetida professorlar bilan uchrashuvlarda ishtirok etdi. Bu nafaqat Ispaniya, balki Lotin Amerikasi mamlakatlaridan kelgan 67 mingdan ortiq talaba tahsil oladigan Yevropaning eng qadimiy universitetidir. “Al-Kasar” markazida “San-Pablo” universiteti olimlari va diplomatlari bilan yana bir uchrashuv bo‘lib o‘tdi va unda Markaziy Osiyo mintaqasidagi xavfsizlik va barqarorlik masalalari muhokama qilindi.

Делегация Узбекистана провела презентацию авторского фильма УМЭД на конференции в Мадриде
25 февраля в Мадриде (Испания) в рамках академической конференции «Узбекистан на перекрестке: региональная динамика и связи с иберийскими странами» состоялась презентация авторского фильма Университета мировой экономики и дипломатии «Древние цивилизации, устремленные в будущее» на испанском языке. Автором сценария выступила доцент кафедры Международных отношений УМЭД Шахноза Хатамовна Амирова.
Фильм посвящен актуальным вопросам внутренней и внешней политики Узбекистана в контексте внедрения новых тенденций, в частности с точки зрения политики «мягкой силы» страны и сближения государств Центрально-Азиатского региона, которые исторически имеют общие корни, религию и культуру.
В конференции приняли участие члены официальной делегации Узбекистана, а также исследователи из Испании и Португалии, изучающие вопросы взаимодействия и сотрудничества стран Пиренейского полуострова с Узбекистаном.
Отправной точкой для создания фильма стало интервью с видным политическим деятелем, Первым заместителем Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректором УМЭД Садыком Сафаевым. Это интервью, проходящее «красной нитью» через весь фильм, четко и ясно определяет вектор политических приоритетов Узбекистана.
Фильм был встречен участниками конференции с большим интересом. Особо было отмечено, что картина подготовлена на испанском языке.
Следует отметить, что в составе официальной делегации Узбекистана Ш. Амирова принимала участие во встречах с профессорами в крупнейшем Государственном публичном университете Испании, существующем уже 500 лет. Это старейший университет Европы, в котором обучаются более 67 тысяч студентов не только из Испании, но и из стран Латинской Америки. Еще одна встреча с учеными Университета «Сан Пабло» и дипломатами состоялась в Центре «Аль-Каcap», где обсуждались вопросы безопасности и стабильности Центрально-Азиатского региона.