Ehtimollar nazariyasi va matematik statistika
Lemara Refatovna kafedra o‘qituvchisi lavozimida ishlaydi. Bundan oldin  u Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining “Oliy matematika” hamda “Аlgoritmlash va matematik modellashtirish” kafedralarida assistent lavozimida ishlagan.
Universitetda u iqtisodiyotda miqdoriy usullar, ehtimollar nazariyasi  va matematik statistika, hisoblash 1 va hisoblash 2 fanlaridan amaliy mashg‘ulotlarni amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazadi.
U xalqaro va mahalliy jurnallarda chop etilgan 15 dan ortiq ilmiy-metodik risolalar, EHM uchun 3 ta dasturlar guvohnomalari hamda 5 ta oʼquv  uslubiy ko’rsatmalar va qoʼllanmalar muallifidir.

Probability Theory and Mathematical Statistics
Lemara Refatovna currently holds the position of lecturer at the department. Previously, she worked as an assistant at the Departments of Higher Mathematics and Algorithmization and Mathematical Modeling at the Tashkent University of Information Technologies named after Muhammad al-Khwarizmi.
At the university, she conducts practical classes in the following subjects: Quantitative Methods in Economics, Probability Theory and Mathematical Statistics, Calculus I, and Calculus II.
She is the author of more than 15 scientific and methodological works published in both international and national journals, holds 3 certificates for computer software programs, and has developed 5 educational and methodological guidelines and manuals.
Lemara Refatovna is a graduate of the Nizami Tashkent State Pedagogical University, having completed her bachelor's degree in 2009 and her master's degree in 2011.