Rasmiy yig‘ilishlarni tashkil etish va murojaatlarni ko‘rib chiqish
Doston Mashrabov Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Akademik o‘qituvchilar ishlari ofisida 2024-yildan faoliyat yuritadi. Ilgari D. Mashrabov Istiqbolli xalqaro tadqiqotlari instituti Amerikani o‘rganish markazida ilmiy tadqiqotchi-stajyor sifatida faoliyat olib borgan bo‘lib, AQSh tashqi siyosati va mintaqaviy masalalarga oid tadqiqotlarda ishtirok etgan. Shuningdek, u O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining Tashqi siyosatni strategik tahlil va rejalashtirish boshqarmasida stajirovka o‘tagan hamda mintaqaviy va xalqaro siyosat bo‘yicha tahliliy materiallar tayyorlashda amaliy ishtirok etgan.
D. Mashrabov JIDUda 2024-yil Siyosatshunoslik yo‘nalishi bo‘yicha bakalavr ta’lim bosiqichini hamda 2025-yil ushbu universitetning Xalqaro munosabatlar va zamonaviy jahon siyosati yo‘nalishi bo‘yicha magistratura bosqichini tamomlagan. Hozirda tadqiqotchi sifatida AQShning Markaziy Osiyodagi strategik faolligi masalalariga qaratilgan ilmiy izlanishlar olib bormoqda.

Организация официальных встреч и обработка обращений и жалоб
С 2024 года Достон Машрабов работает в Офисе по академическим и преподавательским вопросам Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД). Ранее он проходил научную стажировку в качестве Research Intern в Центре американских исследований Института передовых международных исследований, где участвовал в исследованиях, посвященных внешней политике США и региональной проблематике. Он также прошел стажировку в Департаменте стратегического анализа и планирования внешней политики Министерства иностранных дел Республики Узбекистан, принимая участие в подготовке аналитических материалов по вопросам региональной и международной политики.
Д. Машрабов окончил бакалавриат по направлению «Политология» в УМЭД в 2024 году, а также магистратуру по направлению «Международные отношения и современная мировая политика» в данном университете в 2025 году. В настоящее время он осуществляет научные исследования, посвященные вопросам стратегического вовлечения США в Центральной Азии.