Siyosiy tahlil va uning nazariy metodologik asoslari
Q.Djuryaev o‘z mehnat faoliyatini 1995-yilda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi YuNESKO ishlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy komissiya bosh eksperti lavozimidan boshlagan. 2000-2024-yillarda JIDU katta o‘qituvchisi, dotsenti, fakultet dekani, professori v.b. lavozimlarida ishlagan. 2010-2024 yillarda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati sifatida faoliyat yuritgan.
JIDU “Siyosatshunoslik” kafedrasi professori sifatida o‘z pedagogik faoliyatini 2025-yildan boshlab olib bormoqda. “Siyosatshunoslik asoslari”, “Siyosiy tahlil va uning nazariy metodologik asoslari” kabi fanlardan dars beradi. 2020-yildan beri siyosiy fanlar bo‘yicha dissertatsiya himoyalari bilan shug‘ullanuvchi JIDU ixtisoslashgan Ilmiy Kengashi qoshidagi Ilmiy seminar raisi sifatida faoliyat ko‘rsatmoqda.
Rus, ingliz, fransuz va tojik tillarini o‘zlashtirgan. Q.Djurayevning ilmiy tadqiqotlari: qiyosiy siyosiy tizimlar, zamonaviy saylov tizimlari, Fransiya Respublikasining V-Respublika davridagi siyosiy tizimi evolyutsiyasi, Markaziy Osiyo mamlakatlaridagi siyosiy jarayonlar shuningdek, mintaqaviy hamkorlik va rivojlanish masalalarini o‘z ichiga oladi.

Джураев Кодир Асадович
К. Джураев окончил факультет международных отношений УМЭД (1995 г.), заочную аспирантуру (1999 г.) и докторантуру УМЭД (2009 г.) и получил научную степень доктора политических наук.
Он начал свою трудовую деятельность в 1995 году старшим экспертом Национальной комиссии Республики Узбекистан по делам ЮНЕСКО при Кабинете Министров Республики Узбекистан. В 2000–2024 годах работал старшим преподавателем, доцентом, деканом факультета, и.о. профессором УМЭД. В 2010–2024 годах – депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
С 2025 года ведет педагогическую деятельность в должности профессора кафедры «Политология» УМЭД. Преподает такие дисциплины, как «Основы политологии», «Политический анализ и его теоретико-методологические основы» и др. С 2020 года является председателем Научного семинара при Ученом совете УМЭД, специализирующийся по защите диссертаций по политическим наукам.
Владеет узбекским, русским, английским, французским и таджикским языками. Научные исследования К. Джураева охватывают такие сферы, как сравнительные политические системы, современные избирательные системы, эволюцию политической системы Французской Республики в период V Республики, политические процессы в странах Центральной Азии, а также вопросы регионального сотрудничества и развития.