Maratova Xurliman Baxtiyar qizi
Xurliman Maratova “Siyosatshunoslik” kafedrasi katta o‘qituvchisi sifatida 2025-yil 2 sentyabridan pedagogik faoliyatini olib boradi. Siyosatshunoslik, Falsafa, Jamiyat va din, davlat xizmati kabi fanlardan dars beradi.
Maratova Xurliman Baxtiyar qizi 2016-yilda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xalqaro munosabatlar” fakulteti (bakalavr), 2019-yilda (magistratura) yo‘nalishini tamomlagan. 2021-2023yy. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi 23.00.02 – “Siyosiy institutlar, jarayonlar va texnologiyalar” ixtisosligi bo‘yicha tayanch doktoranti. 2023-2025yy. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi “Davlat boshqaruvining siyosiy asoslari” kafedrasi katta o‘qituvchisi lavozimida “Diplomatik protokol va etiket”, “Time-management”, “Crisis management”, Liderlik va Jamoani shakllantirish kabi mavzularda treninglar o‘tgan. Umumiy staji-5 yil. Xurliman Maratovaning ilmiy-pedagogik faoliyati davomida 30 dan ortiq ilmiy ishlari ilmiy jurnallar va to‘plamlarda e’lon qilingan.

Maratova Khurliman Bakhtiyar qizi
Khurliman Maratova has been working as a senior lecturer of the Department of “Political Science” since September 2, 2025. She teaches subjects such as Political Science, Philosophy, Society and Religion, and Civil Service.
Maratova Khurliman graduated from of the University of World Economy and Diplomacy in 2016 “International Relations” (bachelor’s degree), and in 2019 (master’s degree). 2021-2023.yy. Doctoral student of the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Uzbekistan in the specialty of 23.00.02 - "Political institutions, processes and technologies".
2023-2025.yy. Senior lecturer of the department "Political foundations of public administration" of the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Uzbekistan, she conducted trainings on topics such as "Diplomatic protocol and etiquette", "Time-management", "Crisis management", Leadership and Team building. Total experience 5 years.
During her scientific and pedagogical activity, Maratova Khurliman has published more than 30 scientific works in scientific journals and collections.