Maratova Xurliman Baxtiyar qizi
Xurliman Maratova “Siyosatshunoslik” kafedrasi katta o‘qituvchisi sifatida 2025-yil 2 sentyabridan pedagogik faoliyatini olib boradi. Siyosatshunoslik, Falsafa, Jamiyat va din, davlat xizmati kabi fanlardan dars beradi.
Maratova Xurliman Baxtiyar qizi 2016-yilda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xalqaro munosabatlar” fakulteti (bakalavr), 2019-yilda (magistratura) yo‘nalishini tamomlagan. 2021-2023yy. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi 23.00.02 – “Siyosiy institutlar, jarayonlar va texnologiyalar” ixtisosligi bo‘yicha tayanch doktoranti. 2023-2025yy. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi “Davlat boshqaruvining siyosiy asoslari” kafedrasi katta o‘qituvchisi lavozimida “Diplomatik protokol va etiket”, “Time-management”, “Crisis management”, Liderlik va Jamoani shakllantirish kabi mavzularda treninglar o‘tgan. Umumiy staji-5 yil. Xurliman Maratovaning ilmiy-pedagogik faoliyati davomida 30 dan ortiq ilmiy ishlari ilmiy jurnallar va to‘plamlarda e’lon qilingan.

Маратова Хурлиман Бахтияровна
Хурлиман Маратова занимает должность старшего преподавателя кафедры Политологии со 2 сентября 2025 года. Преподаёт следующие дисциплины: «Политология», «Философия», «Общество и религия», Государственная служба.
Хурлиман Маратова окончила факультет международных отношений Университета мировой экономики и дипломатии в 2016 году (бакалавриат) и в 2019 году (магистратуру). 2021–2023гг.: докторантура по направлению 23.00.02 «Политические институты, процессы и технологии» в Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан. 2023–2025гг.: старший преподаватель кафедры «Политические основы государственного управления» в Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан.
Тренинги: «Дипломатический протокол и этикет», “Time-management”, “Crisis management, Лидерство и командообразование (Teambuilding). Общий стаж работы – 5 лет.
За время своей научно-педагогической деятельности Хурлиман Маратова опубликовала более 30 научных статей в научных журналах и сборниках.
Темы исследований: Система государственного управления, современные модели управления в государственном управлении: New Public Management, Public Administration, Good Governance Отношения США и Китая, Концепция «мягкая сила».