Davlat boshqaruvining huquqiy asoslari
Sunnatillo Nasimov Siyosatshunoslik kafedrasida Siyosatshunoslik, Milliy xavfsizlik, Davlat boshqaruvining huquqiy asoslari fanlaridan dars beradi. Rus va ingliz tillarini o‘zlashtirgan. 2004-yilda Jahon iqtisodiyoti va diplomati universitetida “Xalqaro huquq” yo‘nalishi bo‘yicha bakalavr, 2009-yilda O‘zbekiston Respublikasi Strategik tahlil va istiqbolni belgilash Oliy maktabida “Politologiya: strategik tahlil va istiqbolni belgilash” mutaxassisligi bo‘yicha magistr darajalarini olgan. Siyosiy fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD).
S.Nasimov “O‘zbekiston Respublikasi milliy xavfsizligi kesimida AQSh tashqi siyosatining Afg‘oniston yo‘nalishi” mavzusida dissertatsiya ishini himoya qilgan. Ilmiy faoliyati davomida milliy va mintaqaviy xavfsizlik muammolari, AQShning Markaziy Osiyodagi tashqi siyosati masalalari tahliliga bag‘ishlangan 30 dan ortiq ilmiy maqola va tezislari xalqaro va milliy nashrlarda chop etilgan.

Национальная безопасность
Суннатилло Насимов – доктор философии (PhD) по политическим наукам. Преподоваемые дисциплины: Политология, Национальная безопасность, Правовые основы государственного управления. Владеет русским и английскими языками. В 2004 году получил степень бакалавра по Международному праву в Университете мировой экономики и дипломатии, в 2009 году – степень магистра по специальности «Политология: стратегический анализ и прогнозирования» в Высшей школе стратегического анализа и прогнозирования Республики Узбекистан.
С.Насимов защитил диссертацию на тему “Афганский вектор внешней политики США в контексте национальной безопасности Республики Узбекистан”. За свою научную деятельность опубликовал более 30 научных статей и тезисов в различных международных и национальных изданиях, посвященных проблемам национальной и региональной безопасности, вопросам внешней политики США в Центральной Азии.