Diplomatik faoliyat va diplomatik xizmat
Saidkasimov Saidmuxtor Saidg‘azievich 1947 yilda Toshkentda tug‘ilgan. Falsafa fanlari doktori (1987), professor (1992), O‘zbekiston Respublikasining Favqulodda va muxtor elchisi (1994).
1991–1998 yillarda O‘zbekiston davlat boshqaruvida yuqori lavozimlarni egallagan: Prezidentning davlat maslahatchisi, Tashqi ishlar vaziri, Bosh vazir o‘rinbosari, UNESCO Milliy komissiyasi raisi, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori.
1998–2018 yillarda Harvard, Princeton, MIT, Boston universiteti, Oxford, LSE, SOAS, Koreyaning yetakchi universitetlari va boshqa ko‘plab xorijiy oliygohlarda mehmon professor sifatida ma’ruzalar qilgan. UNESCO, Jahon banki, EBRD, USAID, NATO va boshqa xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikdagi yirik ijtimoiy-gumanitar loyihalarga rahbarlik qilgan shu bilan birgalikda xalqaro munosabatlar, siyosiy falsafa, globallashuv, millat qurilishi, din falsafasi, etnokonfliktologiya kabi sohalarda ko‘plab ilmiy asarlar muallifi.

Дипломатическая деятельность и дипломатическая служба
Саидкасимов Саидмухтор Саидгазиевич родился в 1947 году в Ташкенте. Доктор философских наук (1987), профессор (1992), Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан (1994). В 1991–1998 годах занимал ряд высоких государственных должностей: советник Президента, министр иностранных дел, вице-премьер, председатель Национальной комиссии по делам ЮНЕСКО, ректор Университета мировой экономики и дипломатии.
В 1998–2018 годах выступал в качестве приглашенного профессора в ведущих зарубежных университетах, включая Гарвард, Принстон, MIT, Бостонский университет, Оксфорд, LSE, SOAS, а также в крупнейших университетах Республики Корея. Руководил международными социально-гуманитарными проектами совместно с ЮНЕСКО, Всемирным банком, ЕБРР, USAID, НАТО и другими организациями, являясь автором многочисленных трудов по международным отношениям, политической философии, глобализации, нациестроительству, философии религии и этноконфликтологии.