Diplomatik faoliyat va diplomatik xizmat
Saidkasimov Saidmuxtor Saidg‘azievich 1947 yilda Toshkentda tug‘ilgan. Falsafa fanlari doktori (1987), professor (1992), O‘zbekiston Respublikasining Favqulodda va muxtor elchisi (1994).
1991–1998 yillarda O‘zbekiston davlat boshqaruvida yuqori lavozimlarni egallagan: Prezidentning davlat maslahatchisi, Tashqi ishlar vaziri, Bosh vazir o‘rinbosari, UNESCO Milliy komissiyasi raisi, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori.
1998–2018 yillarda Harvard, Princeton, MIT, Boston universiteti, Oxford, LSE, SOAS, Koreyaning yetakchi universitetlari va boshqa ko‘plab xorijiy oliygohlarda mehmon professor sifatida ma’ruzalar qilgan. UNESCO, Jahon banki, EBRD, USAID, NATO va boshqa xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikdagi yirik ijtimoiy-gumanitar loyihalarga rahbarlik qilgan shu bilan birgalikda xalqaro munosabatlar, siyosiy falsafa, globallashuv, millat qurilishi, din falsafasi, etnokonfliktologiya kabi sohalarda ko‘plab ilmiy asarlar muallifi.

Diplomatic activity and diplomatic service
Saidkasimov Saidmukhtar Saidgaziyevich was born in 1947 in Tashkent. Doctor of Philosophy (1987), Professor (1992), Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan (1994).
Between 1991 and 1998, he held senior positions in the Government of Uzbekistan, including Presidential Advisor, Minister of Foreign Affairs, Deputy Prime Minister, Chair of the National Commission for UNESCO, and Rector of the University of World Economy and Diplomacy.
From 1998 to 2018, he lectured as a visiting professor at leading foreign universities including Harvard, Princeton, MIT, Boston University, Oxford, LSE, SOAS, and major universities in Korea. He led large-scale international socio-humanitarian projects in cooperation with UNESCO, the World Bank, EBRD, USAID, NATO and other organizations, and authored numerous works in the fields of international relations, political philosophy, globalization, nation-building, philosophy of religion and ethnoconflictology.