Ta’lim va tarbiya nazariyasi va metodikasi
M.R. Mukhitdinova 2012-yilda O‘zbekiston Milliy universiteti magistraturasini tamomlab, lingvistika (ingliz tili) yo‘nalishi bo‘yicha ilmiy daraja olgan. 2020-yilda pedagogika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini (ixtisosligi: 13.00.02 – Ta’lim va tarbiya nazariyasi va metodikasi) himoya qilgan, 2023-yilda dotsent ilmiy unvoniga sazovor bo‘lgan. Hozirda pedagogika fanlari bo‘yicha fan doktori (DSc) dissertatsiyasi ustida ilmiy tadqiqot olib bormoqda.
Uning ilmiy izlanishlari chet tillarni o‘qitish metodikasi, EFL, ESP), shuningdek sun’iy intellekt texnologiyalarini til ta’limiga tatbiq etish yo‘nalishlariga qaratilgan.
2023-yilda O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan tashkil etilgan “Yosh olimlar” tanlovi g‘olibi sifatida Buyuk Britaniyada joylashgan Norwich Institute for Language Education (NILE) markazida Content and Language Integrated Learning (CLIL) hamda Teaching English for Specific Academic Purposes dasturlarida malaka oshirgan.
2025-yilda American Councils tomonidan tashkil etilgan Faculty Enrichment Program (FEP) grant dasturi g‘olibi bo‘lib, AQShning Wisconsin Eau-Claire universitetida professor sifatida ilmiy-pedagogik faoliyat olib borgan. Shu yili u Harvard College Project for Asian and International Relations (HPAIR) xalqaro forumida delegat sifatida ishtirok etib, sertifikatga ega bo‘lgan.
Bundan tashqari, 2025-yilda Oxford va Cambridge universitetlari tomonidan tashkil etilgan “Opportunities of Modern Information Systems and Artificial Intelligence” kursini, shuningdek Wisconsin University tomonidan o‘tkazilgan “An Essential Guide to AI for Educators” va “AI Ready School Pilot Program” dasturlarini muvaffaqiyatli tamomlab, xalqaro sertifikatlarga ega bo‘lgan.
M.R. Mukhitdinova o‘z ilmiy-amaliy faoliyati davomida bir qator xalqaro va milliy loyihalarda faol ishtirok etgan. U “IME Solutions Pro” kompaniyasi bilan hamkorlikda “Sun’iy intellekt texnologiyalari yordamida ingliz tili kurslarini tashkil etish metodikasi” loyihasining rahbari, shuningdek “ESP uchun masofaviy ta’lim va bilim sifatini nazorat qilish tizimini loyihalash” loyihasining rahbari sifatida faoliyat yuritgan. Shuningdek, u “TUIT LMS tizimi uchun kredit-modul tizimini boshqaruvchi qo‘shimcha dasturiy paketni ishlab chiqish” va “Abiturient.uz” loyihalarida ishtirok etib, ta’lim platformalari uchun o‘quv kontentlarini ishlab chiqqan (2019–2020).
U O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan o‘tkazilgan “English for Science” (2024), “International Approaches and Best Practices of Using Data in Scientific Research” (2024) hamda “AI-Enhanced Academic Research & Writing Assistant” (2025) dasturlarini muvaffaqiyatli tamomlab, sertifikatlar bilan taqdirlangan.
Mukhitdinova Munirakhon Ravshanovna hozirda chet tillarni o‘qitish metodikasi, EFL va ESP ta’limi, sun’iy intellekt hamda raqamli ta’lim texnologiyalarini joriy etish yo‘nalishlarida ilmiy tadqiqot olib borayotgan faol olima va tajribali pedagog hisoblanadi.

ESL (Английский как второй язык)
Мухитдинова Мунирахон Равшановна — специалист с более чем десятилетним опытом в области методики преподавания английского языка и современного языкового образования. С 2015 года она преподает в высших учебных заведениях курсы EFL (English as a Foreign Language), ESP (English for Specific Purposes) и General English.
В 2012 году М.Р. Мухитдинова окончила магистратуру Национального университета Узбекистана, получив степень магистра по направлению лингвистика (английский язык). В 2020 году защитила диссертацию и получила степень кандидата педагогических наук (PhD) по специальности 13.00.02 – Теория и методика обучения и воспитания, а в 2023 году получила ученое звание доцента. В настоящее время она ведет научные исследования для получения степени доктора педагогических наук (DSc).
Её научная деятельность направлена на исследование методики преподавания иностранных языков, EFL, ESP, а также внедрение технологий искусственного интеллекта в языковое образование.
В 2023 году М.Р. Мухитдинова стала победителем программы «Молодые ученые», организованной Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан, и прошла стажировку в Norwich Institute for Language Education (NILE) (Великобритания) по программам CLIL и Teaching English for Specific Academic Purposes.
В 2025 году она стала победителем грантовой программы Faculty Enrichment Program (FEP), организованной American Councils, и проходила педагогическую стажировку в Университете Висконсин–О-Клэр (США). В том же году участвовала в международном форуме Harvard College Project for Asian and International Relations (HPAIR) в качестве делегата и получила соответствующий сертификат.
Кроме того, в 2025 году успешно завершила курсы “Opportunities of Modern Information Systems and Artificial Intelligence” (Оксфордский и Кембриджский университеты), “An Essential Guide to AI for Educators” и “AI Ready School Pilot Program” (Университет Висконсин–О-Клэр).
В ходе своей профессиональной деятельности М.Р. Мухитдинова активно участвовала в ряде национальных и международных проектов, в том числе в сотрудничестве с компанией “IME Solutions Pro” в качестве руководителя проекта «Методика организации курсов английского языка с использованием технологий искусственного интеллекта» и руководителя проекта «Проектирование системы дистанционного обучения и контроля качества знаний для ESP». Она также участвовала в проектах «Разработка дополнительного программного пакета для системы TUIT LMS» и “Abiturient.uz” (2019–2020).
М.Р. Мухитдинова успешно прошла программы, организованные Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан: “English for Science” (2024), “International Approaches and Best Practices of Using Data in Scientific Research” (2024) и “AI-Enhanced Academic Research & Writing Assistant” (2025), и получила соответствующие сертификаты.
В настоящее время Мухитдинова Мунирахон Равшановна активно занимается научными исследованиями в областях методики преподавания иностранных языков, EFL и ESP, а также внедрения искусственного интеллекта и цифровых технологий в образование, сочетая академическую и практическую деятельность.