Alijonov Muslimbek Baxtiyorjon oʻgʻli
Muslimbek Alijonov – Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining “Siyosatshunoslik” kafedrasi dotsenti, tarix fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD). Falsafa, Jamiyat va din, Markaziy Osiyoda milliy o‘zlikni anglash: istiqlol va zamonaviy davlatchilik g‘oyalari fanlaridan dars beradi.
Toshkent Islom universitetining “Milliy g‘oya, ma’naviyat asoslari va huquq ta’limi” bakalavriatini, Toshkent davlat Sharqshunoslik universitetining “Sharq falsafasi va madaniyati” ixtisosligi bo‘yicha magistraturasini tamomlagan. 2023-yilda O‘zbekiston milliy universitetida “Oʻzbekiston tarixi” ixtisosligidan tarix fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olgan.
2016-yilda tashkil etilgan “Munozara-debat” o‘yinlarining “Eng yaxshi uchinchi spiker” nominatsiyasi g‘olibi va O‘zbekiston chempioni.
“Qatag‘on qurboni bo‘lgan prokuratura xodimlari xotirasini abadiylashtirishga bag‘ishlangan kitob va ekspozitsiya yaratish” grant loyihasini amalga oshirishda, shuningdek, 1937-1938-yillarda ichki ishlar organlari xodimlarining qatag‘on qilishi va uning oqibatlariga bag‘ishlangan “Tarix: xotira, xulosa va saboqlar” nomli kitob – monografiyani yaratishda ishtirok etgan.
1 monografiya, 2 ta kitob va 50 dan ortiq ilmiy maqolalar muallifi. Hozirda Turkiston jadidlarining diplomatik aloqalari va muhojir jadidlar faoliyati xususida doktorlik (DSc) ilmiy tadqiqot ishlarini olib bormoqda.
Muslimbek Alijonovning ilmiy tadqiqotlari XIX asr oxiri XX asr boshlaridagi Turkiston jadidchilik harakati tarixi, uning g‘oyaviy yo‘nalishlari va falsafasi, shuningdek, tarix va tasavvuf falsafasiga doir masalalarni o‘z ichiga oladi.

Alijonov Muslimbek Bakhtiyorjon Ugli
Dr. Muslimbek Alijonov is a senior lecturer in the Department of Political Science at the University of World Economy and Diplomacy, Doctor of Philosophy in History (PhD). Dr. Alijonov teaches Philosophy, Society and religion, National Identity in Central Asia: Ideas of Independence and Modern Statehood Humanitarian sciences and .
Dr. Alijonov graduated from the Tashkent Islamic University with a bachelor's degree, and a master's degree from the Tashkent State University of Oriental Studies. In 2023, he received a PhD in historical sciences from the National University of Uzbekistan, specializing in "History of Uzbekistan".
Winner of the "Best Third Speaker" nomination and champion of Uzbekistan in the "Discussions-Debates" games organized in 2016.
Participant of the grant project "Creation of a book and exhibition dedicated to the memory of the prosecutor's office employees -victims of repression", and the author of the monograph "History: memory, conclusions, lessons" dedicated to the repression of internal affairs employees in 1937-1938.
Dr. Alijanov's scientific research includes the history of the Turkestan Jadidist movement of the late 19th - early 20th centuries, its ideological orientations and philosophy, as well as issues related to the history and philosophy of Sufism.
Dr. Alijonov is an author of 1 monograph, 2 books and more than 50 scientific articles. He is currently conducting doctoral (DSc) scientific research on the diplomatic relations of the Turkestan Jadids and the activities of Jadid immigrants.