Geostrategik risklar tahlili
Murat Baxodirov JIDU Xalqaro aloqalar kafedrasi dotsenti. O'qitiladigan fanlar: Geostrategik xatarlarni tahlil qilish, Ichki va tashqi siyosat, Siyosiy iqtisod, Suv diplomatiyasi.
1994 yilda Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universitetining tarix fakultetini tamomlagan. 1996-1999 yillarda JIDU “Xalqaro munosabatlar” kafedrasi “Xalqaro tizimlar va global taraqqiyotning siyosiy muammolari” mutaxassisligi bo‘yicha aspirant bo‘lgan. 2003 yilda 23.00.04 – “Xalqaro tizimlar va global taraqqiyotning siyosiy muammolari” ixtisosligi bo‘yicha siyosiy fanlar nomzodi ilmiy darajasini olish uchun nomzodlik dissertatsiyasini himoya qilgan.

E-mail: mbahadirov@uwed.uz
Murat Bakhadirov is an associate professor of the Department of International Relations at UWED. Subjects taught: Analysis of geostrategic risks, Domestic policy and foreign policy, Political economy, Water diplomacy.
In 1994, he graduated from the Karakalpak State University named after Berdakh in the direction of "History". In 1996-1999, he was a postgraduate student of the Department of International Relations at UWED, specializing in "Political problems of international systems and global development". In 2003, he defended his dissertation for the degree of candidate of political sciences in specialty 23.00.04 - "Political problems of international systems and global development". Murat Bakhadirov's research interests cover contemporary geopolitical and geo-economic processes in Central Asia.