Abduvaxabova Umida Mamatyusupovna
Filologiya fanlari bo‘yicha PhD Abduvaxabova Umida Mamatyusupovna — ingliz tili o‘qitish va metodikasi sohasida mutaxassis, dotsent hisoblanadi. U Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, SamDCHTI, “Ipak yo‘li” Xalqaro turizm universiteti hamda Webster universitetida katta akademik tajribaga ega.
Abduvaxabova U. Britaniya Kengashi, NILE (Buyuk Britaniya) va Cambridge University Press tomonidan tashkil etilgan xalqaro malaka oshirish dasturlarini muvaffaqiyatli tamomlagan. U BMTning Butunjahon sayyohlik tashkiloti (UNWTO), YXHT va SHHT tomonidan tashkil etilgan xalqaro tadbirlarda gid-tarjimon sifatida ishtirok etgan, shuningdek, Malayziya va Indoneziya universitetlarida mehmon ma’ruzalar o‘qigan.
U faol tadqiqotchi sifatida 40 dan ortiq ilmiy maqolalar hamda ingliz tili o‘qituvchilari uchun bir nechta o‘quv qo‘llanmalar muallifi hisoblanadi. Uning ilmiy yutuqlari “El-Yurt Umidi” Prezident granti (2017) va O‘zbekiston mustaqilligining 30 yilligiga bag‘ishlangan Prezident mukofoti (2021) bilan e’tirof etilgan.

Абдувахабова Умида Маматюсуфовна
Абдувахабова У. — доцент, кандидат филологических наук, специализирующаяся на преподавании английского языка и методике обучения. Она имеет академический опыт работы в таких учебных заведениях, как Университет мировой экономики и дипломатии, Сам ГИИЯ, Международный университет туризма «Шёлковый путь», Университет Вебстера в Ташкенте.
Абдувахабова У. прошла международные программы повышения квалификации Британского совета, NILE (Великобритания) и издательства Cambridge University Press. Она работала гидом-переводчиком на международных мероприятиях, организованных ЮНВТО, ОБСЕ и ШОС, а также читала гостевые лекции в университетах Малайзии и Индонезии.
Являясь активным исследователем, она является автором более сорока научных публикаций и нескольких учебных пособий для преподавателей английского языка. Её научные достижения были отмечены Президентским грантом «Эл-Юрт Умиди» (2017) и Президентской наградой в честь 30-летия независимости Узбекистана (2021).