Muratova Marxabo Safarovna
Marxabo Safarovna Jahon Iqtisodiyoti va Diplomatiya universiteti Ingliz tili kafedrasi oʻqituvchisi. Jahon tillari universitetini tamomlagan. Oʻquv dasturlarini ishlab chiqish, kursni loyihalash, baholash materiallarini ishlab chiqish, shuningdek, General English Course for Upper Intermediate darajasi uchun kurs materiallari ishlab chiqish va kurs dizayni ustida ishlashga yordam beradi. 2024-2025 o‘quv yilida Xalqaro munosabatlar, siyosatshunoslik va xalqaro huquq fakultetlarining 1-kurs talabalariga Upper-Intermediate darajasi uchun umumiy ingliz tilidan dars beradi.
O’z ish faoliyati davomida nashr qilingan bir qancha maqolalar va o’quv qo’llanmalarning muallifi va hammuallifi hisoblanadi. Jumladan, ushbu maqolalari, ya’ni “Culture awareness in trainig specialists for international political relations” – JIDU Ilmiy-amaliy konferensiyalar to’plami, “Learning English through the watching movies”. – TDYUI Ilmiy-amaliy konferensiyalar to’plami, “Chet tilidagi leksikalarni sistemalashtirish orqali o’rgatish: ingliz tili materialida” - JIDU Ilmiy-amaliy konferensiyalar to’plami va boshqalar bunga misol bo’la oladi. Shu bilan bir qatorda M.S.Muratova tomonida tayyorlangan “Legal English vocabulary for the students of law faculty” (Huquqshunos talabalar uchun ingliz tilidagi huquqiy atamalar) o’quv qo’llanmasi, “Newspaper reading activities” (Gazeta materiallari ustida ishlash uchun mashqlar) o’quv-uslubiy qo’llanmasi, “International law and practice” ( Exam questions on International law) “Halqaro huquq bo’yicha imtihon savollariga tayyorgarlik” o’quv qollanamalari ham chop etilgan.
Bundan tashqari M.S.Muratova o’z bilim va malakasini oshirish uchun bir qancha kurslarni muvaffaqiyatli tugatib, bir qancha sertificatlarga ega bo’lgan.

Муратова Мархабо Сафаровна
Мархабо Сафаровна является преподавателем кафедры «Английский язык» Университета мировой экономики и дипломатии. Окончила Университет мировых языков. М. С. Муратова помогает с разработкой учебной программы, проектированием курса, разработкой оценочных материалов, а также разработкой материалов курса и дизайном для уровня General English Course for Upper Intermediate. В 2024-2025 учебном году преподает общий английский на уровне Upper-Intermediate студентам первого курса факультетов международных отношений, политологии и международного права.
Она является автором и соавтором нескольких статей и учебных пособий, опубликованных за свою карьеру. В частности, эти статьи, а именно: “Culture awareness in trainig specialists for international political relations” (Культурологическое просвещение в подготовке специалистов по международным политическим отношениям) — сборник научно-практических конференций УМЭД, «Изучение английского языка через просмотр фильмов». - Сборник научно-практической конференции ТГЮИ, «Преподавание лексики иностранного языка через систематизацию: на материале английского языка» - Сборник научно-практической конференции УМЭД и другие тому примеры. Кроме того, изданы учебные пособие “Legal English vocabulary for the students of law faculty” (Юридическая английская лексика для студентов юридического факультета), “Newspaper reading activities” (Упражнения по работе с газетными материалами), “International law and practice” (Exam questions on International law) «Международное право и практика» (Экзаменационные вопросы по международному праву).
М. С. Муратова дисциплинированна, постоянно повышает свой профессиональный уровень. Работает над собой, пользуется современными технологиями, и старается усовершенствовать процесс обучения. По этим критериям явным фактом может служить ряд сертификатов о повышении квалификации.