Kafedra: Sharq tillari
Shamsiddinova Zebo – xitoy filologi, lingvist va xitoy tili va adabiyoti o’qituvchisi. 2012-2015-yillar davomida TDSHU qoshidagi Konfutsiy Institutida xitoy tili o’qituvchisi sifatida faoliyat yuritgan. 2015-yildan buyon JIDU ning Sharq tillari kafedrasi o’qituvchisi sifatida dars berib kelmoqda.
XXR elchixonasi tomonidan tashkil etilgan “Chet ellik xitoy tili o’qituvchilari uchun malaka oshirish” kurslarida, jumladan, 2016-yil XXRning Syamen univeristetida, 2017-yil Pekin tillar universitetida, 2018-yil Harbindagi Heilongjiang univeristetida, 2019-yil Shanxaydagi Huadong pedagogika universitetida hamda Shihezi universitetida malaka oshirib qaytgan. 2024-yil Liaoning provinsiyasidagi Shenyang universitetida o’tkazilgan davlat xodimlari uchun uyushtirilgan seminarda qatnashgan. Uning hammuallifligida “Pu Sunling novellalari” xrestomatiyasi, “Sinxron va ketma-ket tarjima” darsligi, 20 tadan ortiq ilmiy maqolalari chop etilgan.

Шамсиддинова Зебо Фазлиддиновна
Шамсиддинова Зебо — китайский филолог, лингвист и преподаватель китайского языка и литературы. С 2012 по 2015 год работала преподавателем китайского языка в Институте Конфуция ТГУВ. С 2015 года преподает на кафедре «Восточные языки» Университета мировой экономики и дипломатии.
Прошла курсы повышения квалификации для преподавателей китайского языка как иностранного, организованные Посольством Китайской Народной Республики, в том числе в Университете Сямыня в 2016 году, Пекинском университете языка и культуры в 2017 году, Хэйлунцзянском университете в Харбине в 2018 году, Восточно-Китайском педагогическом университете и Университете Шихэци в Шанхае в 2019 году. В 2024 году участвовала в семинаре для государственных служащих, проводившемся в Университете Шэньяна, провинция Ляонин. Онa является соавтором хрестоматии «Новеллы Пу Суньлина», учебника «Синхронный и последовательный перевод», и более 20 научных статей.