Olimpiada va tanlovlarga tayyorlash
Xodjayeva Xurshida Sharafitdinovna Yevropa va turkiy tillari kafedrasida katta o‘qituvchi bo‘lib, fransuz tilini asosiy va ikkinchi chet tili sifatida o‘qitish bo‘yicha ixtisoslashgan. U turli darajadagi talabalarga moslangan o‘quv dasturlarini (sillabuslarni) ishlab chiqadi va o‘z faoliyatida zamonaviy innovatsion metodlar hamda ta’lim texnologiyalaridan faol foydalanadi. Pedagogik faoliyatini 2000-yilda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida boshlagan, 2014-yildan esa hozirgi lavozimda faoliyat olib bormoqda. X. Sh. Xodjayeva O‘zbekistonda va xorijda (Fransiya, Belgiya, Turkiya) malaka oshirish kurslaridan o‘tgan, jumladan, zamonaviy ta’lim usullari va interaktiv texnologiyalarga oid dasturlarda qatnashgan.
X. Sh. Xodjayeva 1995-yilda O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining fransuz tili filologiyasi fakultetini a’lo baholar bilan tamomlagan va 1999-2001-yillarda magistraturani bitirgan, mutaxassisligi — fransuz tili o‘qituvchisi. U 50 dan ortiq ilmiy nashrlar, jumladan, Scopus va Web of Science jurnallaridagi maqolalar hamda 2023-yilda chop etilgan «Darslarda innovatsion texnologiyalardan, platformalardan foydalanish» nomli o‘quv uslubiy qo‘llanmaning muallifi hisoblanadi. Universitetning madaniy va ta’limiy hayotida faol ishtirok etadi va turli tanlovlarda qatnashish uchun talabalar jamoasini tayyorlaydi.

Подготовка к олимпиадам
Ходжаева Хуршида Шарафитдиновна занимает должность старшего преподавателя кафедры европейских и тюркских языков. Специализируется на преподавании французского языка как основного и второго иностранного. Разрабатывает учебные программы (силлабусы), адаптированные к различным уровням студентов, применяя инновационные методики и технологии обучения. Начала свою карьеру преподавателя в 2000 году в Университете мировой экономики и дипломатии, с 2014 года занимает текущую должность. Х.Ш. Ходжаева активно участвует в профессиональном развитии, регулярно проходит курсы повышения квалификации, организованные как в Узбекистане, так и во Франции, Бельгии, и Турции, где изучала методы использования интерактивных технологий и креативности в обучении.
Х.Ш. Ходжаева — выпускница факультета французской филологии УзГУМЯ (с отличием, 1995) и магистратуры (1999-2001), по специальности — преподаватель французского языка. Автор более 50 научных публикаций, включая статьи в журналах Scopus и Web of Science, а также методических пособий, таких как «Использование инновационных технологий и платформ на уроках» (2023). Активно участвует в культурной и образовательной жизни университета и является тренером студенческих команд, участвующих в республиканских и международных олимпиадах.