Davlat va huquq nazariyasi;
2018 yildan boshlab O‘zbekiston Respublikasi prezidenti huzuridagi davlat boshqaruvi akademiyasi “Davlat tuzilishi va boshqaruvining huquqiy asoslari” kafedrasi doktoranti. 2020 yil 7 iyul O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi qoshidagi ilmiy darajalar beruvchi DSc.07/30.12.2019 Yu.22.02 raqamli Ilmiy kengashda “O‘zbekistona mahalliy xokimiyati vakillik organlari faoliyatining samaradorligini baholash mexanizmini takomillashtirish” mavzusida 12.00.02 – “Konstitutsiyaviy huquq. Ma’muriy huquq. Moliya va bojxona huquqi” ixtisosligi bo‘yicha yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiyasini muvaffaqiyatli himoya qilgan. O‘zbekiston Respublikasi Oliy attestatsiya komissiyasining 2020 yil 28 avgustdagi 01№ 003301 285/1-son bayonnomasi bilan yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasi berilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2011- yil 29- martdagi 93-son qarori bilan tasdiqlangan “O‘zbekiston Respublikasi adliya organlari va muassasalari xodimlarining martaba darajalari to‘g‘risidagi” Nizomga asosan O‘zbekiston Respublikasi Adliya Vazirining “Maxsus unvonlar – martaba darajalari berish” haqidagi Buyrug‘iga asosan “3-darajali yurist” maxsus unvon-martaba darajasi berildi.
2020 y. – 2021 Jahon iqtisodiyot va diplomatiya universiteti “Huquq nazariyasi va davlat boshqaruvi” kafedrasi Katta o‘qituvchisi. 2021 y. x.k Jahon iqtisodiyot va diplomatiya universiteti “Huquq nazariyasi va davlat boshqaruvi” kafedrasi v.b. dots.nti sifatida ishlab kelgan. 2022 y. –x.v. Jahon iqtisodiyot va diplomatiya universiteti “Xalqaro huquq va ommaviy huquq fanlari” kafedrasi dotsenti lavozimlarida ishlab kelmoqda.

Theory of State and Law
Israilova Zarina Sadriddinovna graduated from the Tashkent State Law Institute in 2010 with a bachelor's degree and in 2013 with a master's degree. In 2010-2011, Z.S. Israilova worked as a lawyer at the Mirabad district branch of the People's Bank, in 2013-2014 - as a legal adviser to the state enterprise "Navoi Mining and Metallurgical Plant", in 2014-2015 - as a teacher of international public law at the Faculty of Law of the Tashkent State University of Law, in 2015-2016 - a teacher at the Tashkent State Faculty of Law.
In 2016-2018, he worked as a teacher at the Department of Judicial and Law Enforcement Agencies of the Tashkent State University of Law. at the Department of Theory and History of State and Law.
Since 2018, he has been a doctoral student at the Department of Legal Foundations of State Structure and Administration of the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Uzbekistan. On July 7, 2020, at the Academic Council of the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Uzbekistan, d.s.07/30.12.2019 Yu.22.02 on the topic “Improving the mechanism for assessing the effectiveness of representative bodies of Local Self-Government” 12.00.02 - “Constitutional Law. Administrative Law. Successfully defended his dissertation for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Law in the specialty “Financial and Customs Law”. The degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Law was awarded by the protocol of the Higher Attestation Commission of the Republic of Uzbekistan No. 01 No. 003301 285/1 dated August 28, 2020.
According to the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 93 dated March 29, 2011 "On the ranks of employees of justice bodies and institutions of the Republic of Uzbekistan", the Minister of Justice of the Republic of Uzbekistan "Special ranks - the rank of" 3rd level lawyer ", a special rank-career level was awarded on the basis of the Order on" Awarding ".
2020 - 2021 Senior Lecturer of the Department of "Theory of Law and Public Administration" of the University of World Economy and Diplomacy. 2021 Department of "Theory of Law and Public Administration" of the International University of Economics and Diplomacy and others. worked as an associate professor. 2022 - Works as an associate professor of the Department of "International Law and Public Law Sciences" of the University of World Economy and Diplomacy.