Yuldashbayeva Yulduz Bazarbayevna
Yuldashbayeva Yulduz Bazarbayevna 2017-yilda Ajiniyoz nomidagi Nukus davlat pedagogika institutiga o‘qishga kirib, 2021-yilda filolog, rus tili va adabiyoti o‘qituvchisi mutaxassisligi bo‘yicha tamomlagan.
2022–2024-yillarda Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universiteti magistraturasida rus filologiyasi va tilshunoslik yo‘nalishida tahsil olgan. 2025-yil fevralidan sentabrigacha O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida faoliyat yuritgan. 2025-yil sentabrdan boshlab Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida o‘zbek va rus tillari kafedrasida o‘qituvchi lavozimida ishlaydi.
Ilmiy qiziqish sohasi: tilshunoslik, lingvomadaniyatshunoslik, sotsiolingvistika, rus og‘zaki nutqining xususiyatlari, folklor matnlar tahlili, rus tilidagi “vaqt” va “makon” konseptlari hamda akademik uslub masalalari.
Yuldashbayeva Y.B. ilmiy-tadqiqot ishlari bilan faol shug‘ullanadi, xalqaro va respublika miqyosidagi ilmiy anjumanlarda ishtirok etadi, ilmiy jurnallarda maqolalar chop etadi.

Yuldashbaeva Yulduz Bazarbaevna
Yuldashbaeva Yulduz Bazarbaevna entered the Ajiniyaz Nukus State Pedagogical Institute in 2017 and graduated in 2021 with a degree in Philology, Teacher of Russian Language and Literature.
From 2022 to 2024, she completed her Master’s studies at Berdakh Karakalpak State University, specializing in Russian Philology and Linguistics. From February to September 2025, she worked at the Uzbek State University of World Languages. Since September 2025, she has been working as a Lecturer at the Department of Uzbek and Russian Languages at the University of World Economy and Diplomacy.
Her research interests include linguistics, linguoculturology, sociolinguistics, features of spoken Russian, folklore text analysis, the concepts of “time” and “space” in the Russian language, and academic writing style.
Yuldashbaeva Y.B. is actively engaged in research, participates in international and national conferences, and publishes articles in scientific journals.