Yuldashbayeva Yulduz Bazarbayevna
Yuldashbayeva Yulduz Bazarbayevna 2017-yilda Ajiniyoz nomidagi Nukus davlat pedagogika institutiga o‘qishga kirib, 2021-yilda filolog, rus tili va adabiyoti o‘qituvchisi mutaxassisligi bo‘yicha tamomlagan.
2022–2024-yillarda Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universiteti magistraturasida rus filologiyasi va tilshunoslik yo‘nalishida tahsil olgan. 2025-yil fevralidan sentabrigacha O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida faoliyat yuritgan. 2025-yil sentabrdan boshlab Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida o‘zbek va rus tillari kafedrasida o‘qituvchi lavozimida ishlaydi.
Ilmiy qiziqish sohasi: tilshunoslik, lingvomadaniyatshunoslik, sotsiolingvistika, rus og‘zaki nutqining xususiyatlari, folklor matnlar tahlili, rus tilidagi “vaqt” va “makon” konseptlari hamda akademik uslub masalalari.
Yuldashbayeva Y.B. ilmiy-tadqiqot ishlari bilan faol shug‘ullanadi, xalqaro va respublika miqyosidagi ilmiy anjumanlarda ishtirok etadi, ilmiy jurnallarda maqolalar chop etadi.

Юлдашбаева Юлдуз Базарбаевна
Юлдашбаева Юлдуз Базарбаевна в 2017 году поступила в Нукусский государственный педагогический институт имени Ажинияза, который окончила в 2021 году по специальности филолог, преподаватель русского языка и литературы.
С февраля по сентябрь 2025 года работала в Узбекском государственном университете мировых языков. В 2022–2024 годах обучалась в магистратуре Каракалпакского государственного университета имени Бердаха, где углублённо занималась вопросами русской филологии и лингвистики. С сентября 2025 года работает в Университете мировой экономики и дипломатии в должности преподавателя кафедры узбекского и русского языков.
Сфера научных интересов: лингвистика, лингвокультурология, социолингвистика, особенности разговорной речи, анализ фольклорных текстов, концепты «время» и «пространство» в русском языке, академический стиль речи.
Юлдашбаева Ю.Б. активно занимается научно-исследовательской деятельностью, принимает участие в международных и республиканских конференциях, публикует статьи в научных изданиях.