Adabiyotni o'qitish metodologiyasi
Tatyana Djalalitdinovna Po‘latova 2008 yilda Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universitetining jurnalistika fakultetini tamomlagan. 2022-yilda Chirchiq davlat pedagogika universitetining rus tili va adabiyoti fani o‘qituvchisi magistraturasini tamomlagan.
2011-2022 yillarda umumta’lim maktabida rus tili va adabiyoti o‘qituvchisi bo‘lib ishlagan. 2021-2022 yillarda rus tili va adabiyoti o‘qitish metodikasi kafedrasida stajyor lavozimida ishlagan. 2022-2025 yillarda Chirchiq davlat pedagogika universitetining rus tili va adabiyoti o‘qitish metodikasi kafedrasi o‘qituvchisi lavozimida ishlagan. Uning umumiy pedagogik tajribasi 15 yil.
Ilmiy qiziqishlari: rus tili va adabiyotini o‘qitish metodikasi, rus tilini chet tili sifatida o'qitish usullari, filologiya, psixolingvistika va pedagogika.
T.D.Po‘latova ilmiy-tadqiqot ishlari bilan faol shug‘ullanib, ilmiy jurnallarda 15 ta maqola va tezislari chop etilgan. Ikkita darslik (“Rus tili va adabiyotini o‘qitishning zamonaviy pedagogik texnologiyalari” va “Zamonaviy adabiy jarayon”) hamda filologiya fakulteti talabalari uchun 19-asr ikkinchi yarmi rus adabiyoti tarixidan bitta darslik muallifi.

Methodology of Teaching Literature
Tatyana Dzhalalitdinovna Polatova graduated from the Mirzo Ulugbek National University of Uzbekistan in 2008 with a degree in journalism. In 2022, she completed her master's degree in teaching Russian language and literature at the Chirchik State Pedagogical University.
From 2011 to 2022, she worked as a teacher of Russian language and literature at a secondary school. From 2021 to 2022, she worked as an intern in the Department of Teaching Methods of Russian Language and Literature. From 2022 to 2025, she worked as a lecturer at Chirchik State Pedagogical University in the Department of Teaching Methods of Russian Language and Literature. Her total teaching experience is 15 years.
Research interests: teaching methods of Russian language and literature, methods of teaching Russian as a foreign language, philology, psycholinguistics, and pedagogy.
T.D. Polatova is actively engaged in research and has 15 articles and theses published in scientific journals. She is the author of two textbooks ("Modern Pedagogical Technologies for Teaching Russian Language and Literature" and "The Modern Literary Process") and one textbook on the history of Russian literature of the second half of the 19th century for students majoring in philology.