Adabiyotni o'qitish metodologiyasi
Tatyana Djalalitdinovna Po‘latova 2008 yilda Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universitetining jurnalistika fakultetini tamomlagan. 2022-yilda Chirchiq davlat pedagogika universitetining rus tili va adabiyoti fani o‘qituvchisi magistraturasini tamomlagan.
2011-2022 yillarda umumta’lim maktabida rus tili va adabiyoti o‘qituvchisi bo‘lib ishlagan. 2021-2022 yillarda rus tili va adabiyoti o‘qitish metodikasi kafedrasida stajyor lavozimida ishlagan. 2022-2025 yillarda Chirchiq davlat pedagogika universitetining rus tili va adabiyoti o‘qitish metodikasi kafedrasi o‘qituvchisi lavozimida ishlagan. Uning umumiy pedagogik tajribasi 15 yil.
Ilmiy qiziqishlari: rus tili va adabiyotini o‘qitish metodikasi, rus tilini chet tili sifatida o'qitish usullari, filologiya, psixolingvistika va pedagogika.
T.D.Po‘latova ilmiy-tadqiqot ishlari bilan faol shug‘ullanib, ilmiy jurnallarda 15 ta maqola va tezislari chop etilgan. Ikkita darslik (“Rus tili va adabiyotini o‘qitishning zamonaviy pedagogik texnologiyalari” va “Zamonaviy adabiy jarayon”) hamda filologiya fakulteti talabalari uchun 19-asr ikkinchi yarmi rus adabiyoti tarixidan bitta darslik muallifi.

Методика преподавания литературы
Полатова Татьяна Джалалитдиновна в 2008 году окончила Национальный университет Узбекистана им. Мирзо Улугбека по специальности журналист. В 2022 году окончила магистратуру Чирчикского педагогического государственного университета по специальности преподаватель русского языка и литературы.
С 2011 по 2022 год работала преподавателем русского языка и литературы в СОШ. С 2021 по 2022 год работала стажером на кафедре методики обучения русскому языку и литературе. С 2022 по 2025 год работала преподавателем в Чирчикском государственном педагогическом университете на кафедре методики обучения русскому языку и литературе. Общий педагогический стаж – 15 лет.
Сфера научных интересов: методика преподавания русского языка и литературы, методика преподавания русского языка как иностранного, филология, психолингвистика, педагогика.
Полатова Т.Д. активно занимается научно-исследовательской деятельностью, имеет 15 статей и тезисов, опубликованных в научных журналах. Является автором 2 учебных пособий (“Современные педагогические технологии преподавания русского языка и литературы”, “Современный литературный процесс”) и 1 учебника по истории русской литературы второй половины XIX века для студентов-филологов.