Veronika Viktorovna Myakota
Veronika Viktorovna Myakota 2008 yilda Navoiy davlat pedagogika institutini tamomlagan, mutaxassisligi — rus tili va adabiyoti o‘qituvchisi. 2010-yilda O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining tilshunoslik (rus filologiyasi) yo‘nalishi bo‘yicha magistrlik darajasini oldi. Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida 2025-yil sentabr oyidan beri ishlab kelmoqda. Umumiy ish staji — 15 yil.
Ilmiy qiziqishlari: psixolingvistika, kompyuter tilshunosligi, ontolingvistika, bilmgvizm, o‘zbek va rus tillarining ta’lim muhitidagi o‘zaro ta’siri; tilshunoslik; tarjima amaliyoti va tarjima nazariyasi; globallashuv sharoitida interferensiya, tillarning birlashishi; til siyosati, O‘zbekistonda rus tilining maqomi, ikki tillilik; rus tilini chet sifatida o'qitish usullari.
V.V. Myakota ilmiy-tadqiqot ishlarida faol ishtirok etadi, konferentsiyalarda ma'ruzalar bilan qatnashadi va xalqaro va milliy ilmiy jurnallarda nashr etadi. Uning 30 ga yaqin ilmiy maqola va tezislari chop etilgan, intellektual mulk uchun uchta mualliflik guvohnomasi, nofilologiya yo‘nalishlari bo‘yicha tahsil olayotgan talabalar uchun rus tili bo‘yicha ikkita o‘q‘uv va to‘rtta o‘quv-uslubiy qo‘llanma chop etilgan.

Мякота Вероника Викторовна
Вероника Викторовна Мякота в 2008 году окончила Навоийский государственный педагогический институт, специальность – учитель русского языка и литературы. В 2010 году получила степень магистра по специальности «Лингвистика (русская филологи)» в Узбекском государственном университете мировых языков. В Университете мировой экономики и дипломатии работает с сентября 2025 года. Общий стаж – 15 лет.
Научные интересы: психолингвистика, компьютерная лингвистика, онтолингвистика, билингвизм, взаимодействие узбекского и русского языков в образовательной среде; лингвокультурология; переводческие практики и теория перевода; неологизмы, интерференция, слияния языков в условиях глобализации; языковая политика, статус русского языка в Узбекистане, двуязычие; методика обучения русскому языку как иностранному / неродному языку.
В.В. Мякота ведет активную научную деятельность, выступает с докладами на конференция, публикуется в зарубежных и республиканских научных изданиях – опубликовано около 30 научных статей и тезисов, получено 3 авторских свидетельства на объекты интеллектуальной собственности, издано 2 учебных и 4 учебно-методических пособия по русскому языку для студентов нефилологических направлений.