AQShning amaldagi Prezidenti D.Trampning tashqi siyosiy qarorlari tizimli xalqaro iqtisodiy va siyosiy jarayonlarga (xalqaro ishtirokchilar uchun strategik xatarlarning yuqori ulushi bilan) sezilarli darajada transformatsion ta’sir ko‘rsatmoqda. Shu nuqtai nazardan, AQSh Prezidenti ma’muriyati siyosatiga xalqaro “proyeksiya” masalalari zamirida murojaat qilish, tadqiq etish va unga baho berish ahamiyatli va dolzarbdir.
2025-yil 24-aprel kuni Metodologik kengashi doirasida «AQSh: “o‘zgarishlar davrida” siyosat, jamiyat, iqtisodiyot» mavzusidagi navbatdagi ilmiy-amaliy seminar tashkil etildi. Seminarda JIDU “Xalqaro munosabatlar” kafedrasi dotsenti, IXTI Amerika tadqiqotlari markazi rahbari Ishanho‘jayev U.M. o‘z ma’ruzasi bilan ishtirok etdi. Tadbirda JIDU rahbariyati hamda professor- o‘qituvchilari, tadqiqotchilar, magistrantlar, talabalar va IXTI xodimlari ishtirok etdi.
O‘z ma’ruzasi va taqdimotida ekspert quyidagi yo‘nalishlar doirasida mavzuni belgilab berdi: “Trampning 100 kuni. Ichki va tashqi siyosatdagi yutuqlar” (migratsiya siyosati; iqtisodiyot va soliqlar; madaniy siyosat va xavfsizlik; energetika va ekologiya); “Trampning 100 kuni. Ichki va tashqi siyosatdagi muammolar”; “Siyosiy entropiya”; “Yetakchilikning buyuk sikli”, “AQSh taraqqiyotidagi institutsional sikllar/davrlar”, “AQSh taraqqiyotidagi ijtimoiy- iqtisodiy sikllar/davrlar va tarixiy bosqichlar”.
Ilmiy-amaliy seminarning yakuniy qismida savol- javoblar doirasida AQSh Kongressining roli va Prezident vakolatlarining kuchayishi; AQSh Prezidentining boshqaruv uslubi; AQSH savdo siyosati va JST doirasida tariflar boʻyicha kelishmovchiliklarni hal etish; AQShning kelajakdagi tashqi siyosati to‘g‘risida dolzarb hamda ahamiyatli savollar bilan tadbir ishtirokchilari so‘zga chiqdilar.

Внешнеполитические решения действующего Президента США Д.Трампа оказывают значительное трансформирующее влияние (с высокой долей стратегических рисков для международных акторов) на структурные международные экономические и политические процессы. В этом контексте обращение к политике администрации Президента США через призму международной «проекции», её оценка и прогноз актуальны и своевременны.
24 апреля 2025 г. в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся научно- практический семинар Методологического Совета на тему: «США: политика, общество, экономика в “эпоху перемен”». На семинаре с докладом выступил руководитель Центра Американских исследований ИПМИ, доцент кафедры «Международные отношения» УМЭД Ишанходжаев У.М. На семинаре присутствовали руководящий и профессорско- преподавательский состав, исследователи, магистранты, студенты УМЭД и сотрудники ИПМИ.
В докладе и презентации лектора получили отражение следующие темы: «100 дней Трампа. Достижения во внутренней и внешней политике» (миграционная политика; экономика и налоги; культурная политика и безопасность; энергетика и экология); «100 дней Трампа. Проблемы во внутренней и внешней политике»; «Политическая энтропия»; «Большой цикл лидерства», «Институциональные циклы в развитии США», «Социально-экономические циклы и исторические фазы в развитии США».
В заключительной части научно-практического семинара в рамках сессии вопросов и ответов выступили участники мероприятия с актуальными вопросами о роли Конгресса США и все большего упрочения президентских полномочий; стиле управления Президента США; торговой политике США и разрешении тарифных споров в рамках ВТО; о дальнейших внешнеполитических ориентирах США.