AQShning amaldagi Prezidenti D.Trampning tashqi siyosiy qarorlari tizimli xalqaro iqtisodiy va siyosiy jarayonlarga (xalqaro ishtirokchilar uchun strategik xatarlarning yuqori ulushi bilan) sezilarli darajada transformatsion ta’sir ko‘rsatmoqda. Shu nuqtai nazardan, AQSh Prezidenti ma’muriyati siyosatiga xalqaro “proyeksiya” masalalari zamirida murojaat qilish, tadqiq etish va unga baho berish ahamiyatli va dolzarbdir.
2025-yil 24-aprel kuni Metodologik kengashi doirasida «AQSh: “o‘zgarishlar davrida” siyosat, jamiyat, iqtisodiyot» mavzusidagi navbatdagi ilmiy-amaliy seminar tashkil etildi. Seminarda JIDU “Xalqaro munosabatlar” kafedrasi dotsenti, IXTI Amerika tadqiqotlari markazi rahbari Ishanho‘jayev U.M. o‘z ma’ruzasi bilan ishtirok etdi. Tadbirda JIDU rahbariyati hamda professor- o‘qituvchilari, tadqiqotchilar, magistrantlar, talabalar va IXTI xodimlari ishtirok etdi.
O‘z ma’ruzasi va taqdimotida ekspert quyidagi yo‘nalishlar doirasida mavzuni belgilab berdi: “Trampning 100 kuni. Ichki va tashqi siyosatdagi yutuqlar” (migratsiya siyosati; iqtisodiyot va soliqlar; madaniy siyosat va xavfsizlik; energetika va ekologiya); “Trampning 100 kuni. Ichki va tashqi siyosatdagi muammolar”; “Siyosiy entropiya”; “Yetakchilikning buyuk sikli”, “AQSh taraqqiyotidagi institutsional sikllar/davrlar”, “AQSh taraqqiyotidagi ijtimoiy- iqtisodiy sikllar/davrlar va tarixiy bosqichlar”.
Ilmiy-amaliy seminarning yakuniy qismida savol- javoblar doirasida AQSh Kongressining roli va Prezident vakolatlarining kuchayishi; AQSh Prezidentining boshqaruv uslubi; AQSH savdo siyosati va JST doirasida tariflar boʻyicha kelishmovchiliklarni hal etish; AQShning kelajakdagi tashqi siyosati to‘g‘risida dolzarb hamda ahamiyatli savollar bilan tadbir ishtirokchilari so‘zga chiqdilar.

The foreign policy decisions of the US President D. Trump and its dynamics have a significant transformative effect (with a high share of strategic risks for international actors) on structural international/global economic and political processes. In this context, an appeal to the policy of the US Presidential Administration through the prism of international projection, its assessment and forecast are relevant and well-timed.
In this regard, on April 24, 2025 University of World Economy and Diplomacy hosted academic seminar with focus on “The USA: government, society, and economics in the era of changes/times of change”. As a key speaker Head of Center for American Studies at the Institute for Advanced International Studies, Associate Professor at the Department of International relations, UWED, Ishankhodjaev U.M. shared his views on the announced issue with the UWED leaders, professors, researchers, MA, BA students, and the IAIS experts.
The lecturer’s report and presentation covered the following issue-areas: "Trump’s 100 Days. Achievements in domestic and foreign policy” (migration policy; economy and taxes; cultural policy and security; energy and ecology); “Trump’s 100 Days. Problems/Disadvantages in domestic and foreign policy”; “Political entropy”; “The great cycle of leadership”, “Institutional cycles of/in the U.S. development”, “Socioeconomic cycles and historical phases of/in the United States development”.
The concluding part of the academic discussion was followed by the Q&A session with an emphasis on the role of the US Congress and strengthening of Presidential powers; the leadership style of the US President; US trade policy and tariff disputes “settlement” within the WTO; prospects and approaches of US foreign policy.