JIDU va Singapurning yetakchi universitetlari ta’lim sohasida hamkorlikni mustahkamlamoqda
Joriy yilning 13-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professor-o‘qituvchilari hamda O‘zbekistonning Singapurdagi elchixonasi o‘rtasida onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekistonning Singapurdagi Favqulodda va Muxtor elchisi Alisher Qayumov, shuningdek, JIDU Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti dekani Mirzoumid Xamdamov, Xalqaro moliya va investitsiyalar kafedrasi mudiri Umida Sharipova, Xalqaro iqtisodiyot kafedrasi mudiri Laylo Toshpo‘latova va Xalqaro bo‘lim boshlig‘i Gavhar Mirxalilovalar ishtirok etishdi.
Uchrashuvda ilm-fan va ta’lim sohasidagi hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan masalalar muhokama qilindi.
Xususan, Singapurning yetakchi oliy ta’lim muassasalari bilan turli yo‘nalishlar bo‘yicha o‘zaro hamkorlikni kengaytirish, JIDU professor-o‘qituvchilari malakasini oshirish dasturlarini tashkil etish, Singapurdagi universitetlar va ilmiy muassasalar bilan qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirish, shuningdek, konferensiyalar, mahorat darslari, davra suhbatlari va hammualliflikdagi nashrlarni tashkil etish bilan bog‘liq masalalar ko‘rib chiqildi.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining o‘quv jarayonlari va ilmiy-tadqiqot faoliyatida ishtirok etish uchun Singapurning nufuzli oliy ta’lim muassasalari mutaxassislarini jalb etish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi kelishib olindi.
O‘zbekistonning Singapurdagi diplomatik vakolatxonasi yuqoridagi dasturlarni amalga oshirishda amaliy yordam ko‘rsatishga tayyorligini bildirdi.

On November 13 this year, an online meeting of the professors of the University of World Economy and Diplomacy with the Embassy of Uzbekistan in Singapore was held.
This event was attended by Alisher Kayumov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Uzbekistan to Singapore, as well as Mirzoumid Khamdamov, Dean of the Faculty of International Economics and Management, Umida Sharipova, Head of the Department of International Finance and Investment, Laylo Tashpulatova, Head of the Department of International Economics and Gavhar Mirhalilova, Head of the International Department of the University of World Economy and Diplomacy.
The meeting discussed issues aimed at developing cooperation in the field of science and education.
In particular, directions for expanding cooperation with leading higher education institutions of Singapore in various areas, organizing advanced training programs for the professors of the UWED, implementing joint research projects with universities and research institutions of Singapore, as well as holding conferences, master classes, round tables and co-authored publications were considered.
Measures were agreed to attract specialists from reputable higher education institutions of Singapore to participate in scientific research and the educational process of the University of World Economy and Diplomacy.
The diplomatic mission of Uzbekistan in Singapore expressed readiness to provide practical support in the implementation of the above-mentioned programs.