“O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi: Yangi O‘zbekiston sari yo‘l” mavzusida xalqaro davra suhbati o‘tkazildi
2023-yil 1-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasining Yekaterinburg shahridagi Bosh konsulligi va V.F.Yakovlev nomidagi Ural davlat yuridik universitetining Konstitutsiyaviy huquq kafedrasi hamkorligida xalqaro ishtirokda O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganining 31 yilligiga bag‘ishlangan “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi: Yangi O‘zbekiston sari yo‘l” mavzusida xalqaro davra suhbati o‘tkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasining 2023-yildagi konstitutsiyaviy islohotini amalga oshirish, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasini 2023-yilda o‘zgartirishni sarhisob qilish, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining insonparvarlik-axloqiy salohiyatini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. ma’naviy-axloqiy konstitutsiyaviy qadriyatlarni mustahkamlash masalalari; O‘zbekiston Respublikasida fuqarolik jamiyatini rivojlantirish, shuningdek, O‘zbekistonning xalqaro hamjamiyat va birinchi navbatda qo‘shni davlatlar bilan do‘stona munosabatlarini mustahkamlash va mustahkamlashning ahamiyati, shuningdek, Konstitutsiyaga kiritilgan o‘zgartish va qo‘shimchalarning ahamiyati amalga oshirilayotgan islohotlar samaradorligi muhokama qilindi.
Tadbir gibrid formatda tashkil etilgan bo‘lib, davlat idoralari hamda ilmiy-ta’lim muassasalari vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda JIDUning Xalqaro huquq fakulteti o‘qituvchilari: Xamedov I.A., Nugmanov N.A., Yusuvalieva R.Yu., Isroilova Z.S. va boshqalar faol ishtiroq etishdi.
Umuman olganda, muhokamalar chog‘ida tadbir ishtirokchilari O‘zbekiston Konstitutsiyasi yangi tahrirda shaxs huquq va erkinliklarini, fuqarolik jamiyati va umuman davlatning rivojlanishi yanada mustahkamlashga qaratilgan muhim, o‘z vaqtida qabul qilingan va ma’lum darajada ilg‘or normalar majmuini ifodalaydi degan fikrga kelishdi.

Состоялся международный круглый стол на тему “Конституция Республики Узбекистан: правовой путь к Новому Узбекистану”
1 декабря 2023 года Генеральным консульством Республики Узбекистан в Екатеринбурге и Кафедрой конституционного права Уральского государственного юридического университета имени В.Ф.Яковлева состоялся круглый стол с международным участием «Конституция Республики Узбекистан: правовой путь к Новому Узбекистану», посвящённый 31-й годовщине принятия Конституции Республики Узбекистан. В рамках мероприятия были обсуждены вопросы, касающиеся реализации конституционной реформы Республике Узбекистан 2023 г., подведение итогов трансформации Конституции Республики Узбекистан в 2023г, развитие гуманитарного нравственного потенциала Конституции Республики Узбекистан, укрепление духовно-нравственных конституционных ценностей; развитие гражданского общества в Республике Узбекистан, а также важность укрепления и приумножения дружелюбных отношений Узбекистана с мировым сообществом и, прежде всего, с соседними странами, а также, значения внесенных изменений в Конституцию в повышении эффективности проводимых реформ.
Мероприятие организовано в гибридном формате, с участием представителей государственных органов и научных и образовательных учреждений.
В мероприятии участвовали преподаватели факультета «Международное право» Хамедов И.А., Нугманов Н.А., Юсувалиева Р.Ю., Исраилова З.С. и другие.
В целом, участники мероприятия в ходе обсуждений сошлись во мнении, что Конституция Узбекистана в новой редакции представляет совокупность важных, своевременных и в определённой мере прогрессивных норм, направленных на дальнейшее укрепление прав и свобод личности, развитие гражданского общества и государства в целом.