2025-yil 17-aprelda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) eng muhim xalqaro tadbir - "Raqamlashtirish davrida fuqarolik huquqi" ilmiy-amaliy konferensiyasi uchun maydon bo‘ldi. Gibrid formatda o‘tgan tadbirda Rossiya, Italiya, Tojikiston va O‘zbekistondan 25 dan ortiq ekspertlar, jumladan, yetakchi huquqshunoslar, olimlar, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi kabi davlat organlari vakillari, shuningdek, xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Konferensiyaning asosiy maqsadi sun’iy intellekt, blokcheyn va katta ma’lumotlar kabi raqamli texnologiyalarning jadal rivojlanishi ta’sirida fuqarolik huquqi huquqiy institutlarining o‘zgarishini muhokama qilishdan iborat edi. Tadbir ishtirokchilari bilim va tajriba almashdilar, innovatsiyalarni fuqarolar huquqlarini himoya qilish va adolatni ta’minlash zarurati bilan muvozanatlashtira oladigan yangi huquqiy mexanizmlarni yaratish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Tadbir ishtirokchilarining e’tibori barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish uchun jamiyatning turli tarmoqlari o‘rtasidagi hamkorlikning muhimligiga qaratildi. Raqamli texnologiyalarni axloqiy va huquqiy tartibga solish masalalari xalqaro majburiyatlar va milliy qonunchilik tizimlarini rivojlantirish nuqtai nazaridan muhokama qilindi. Boshqa mamlakatlarda allaqachon joriy etilgan ilg‘or tajribalar faol almashildi, shuningdek, raqamli davr muammolariga mos keladigan huquqiy mexanizmlarni takomillashtirish bo‘yicha yangi yondashuvlar bo‘yicha takliflar bildirildi.
Konferensiyaning asosiy jihatlaridan biri raqamli texnologiyalarni huquqiy tartibga solishning eng yaxshi amaliyotlarini muhokama qilish bo‘ldi. Ekspertlar intellektual mulkni himoya qilish sohasida blokcheyn, inson huquqlarini ta’minlash nuqtayi nazaridan sun’iy intellektni tartibga solish kabi yangi huquqiy mexanizmlarni joriy etish tajribasi bilan o‘rtoqlashdi. Global hamkorlik doirasida huquqiy institutlarni mustahkamlash uchun asos bo‘lib xizmat qilishi mumkin bo‘lgan raqamli texnologiyalar sohasidagi milliy va xalqaro huquqiy normalarni takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqildi.
Ekspertlar tomonidan raqamli texnologiyalar taraqqiyotini fuqarolar huquqlarini himoya qilish zarurati bilan muvozanatlashtirishga yordam beradigan yangi huquqiy mexanizmlarni yaratish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Muhokama chog‘ida yuridik amaliyotda texnologiyalardan foydalanishni tartibga soluvchi me’yoriy hujjatlarni ishlab chiqish, shuningdek, global hamkorlik va tajriba almashish darajasini oshirish uchun huquqiy asoslarni kengaytirishga qaratilgan ko‘plab tashabbuslar ilgari surildi.
"Raqamlashtirish davrida fuqarolik huquqi" konferensiyasining tashkil etilishi JIDUning Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishning eng yaxshi amaliyotlari bo‘yicha hamkorlikka qo‘shgan muhim hissasi bo‘ldi. Xalqaro va davlat tashkilotlari bilan hamkorlik qilish, shuningdek, ilg‘or tajribalar almashish, shubhasiz, raqamli davr muammolarini hal qilish va xalqaro huquqiy institutlarni mustahkamlashga yordam beradigan yechimlarni ishlab chiqishga ko‘maklashadi.
Forum huquq sohasida barqaror rivojlanishga erishish uchun turli sohalarning muvaffaqiyatli hamkorligining yorqin namunasi bo‘ldi. JIDU hamkorlikni faol qo‘llab-quvvatlashda va huquqiy tartibga solishning dolzarb masalalarini muhokama qilish uchun platformalar yaratishda davom etmoqda, bu esa eng yaxshi amaliyotlar bilan almashish va huquqiy tizimlarda xalqaro standartlarni ilgari surishga yordam beradi.

Current Issues of Civil Law in the Era of Digitalization Discussed at UWED
On 17 April 2025 the Department of Civil Law and International Private Law Disciplines held an international scientific and practical conference on the topic "Civil Law in the Age of Digitalization" at the University of World Economy and Diplomacy.
The conference was attended by more than 25 specialists from the Russian Federation, Italy, Tajikistan and Uzbekistan, including lawyers, scientists, representatives of government agencies, in particular, the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan, the Legislative Chamber and the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, the Supreme Court of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Digital Technologies of the Republic of Uzbekistan, the Chamber of Advocates of the Republic of Uzbekistan, the Notary Chamber of the Republic of Uzbekistan, Tashkent State Law University, the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan, the Tashkent branch of MGIMO, etc.
The international conference "Civil Law in the Age of Digitalization" was aimed at a comprehensive discussion of the transformation of legal institutions of civil law under the influence of the rapid development of digital technologies.
The conference served as a platform for analyzing the impact of digital innovations (artificial intelligence, blockchain, big data, etc.) on traditional civil law institutions (contract law, liability, protection of rights and interests of participants in legal relations, etc.), as well as exchanging experiences between lawyers, developers of digital technologies, representatives of science, government and international organizations, discussing the prospects for creating new legal mechanisms and doctrines that can ensure a balance between technical progress and the protection of citizens' rights.
This international scientific and practical conference is in line with Sustainable Development Goal 17 - " Strengthen the means of Implementation and Revitalize the Global Partnership for Sustainable Development" in accordance with the Sustainable Development Goals, in particular, paragraph 17.6 - " Knowledge Sharing and Cooperation for Access to Science, Technology and Innovation".
Thus, the conference became an important step towards the formation of modern civil law that can adequately respond to the challenges of the digital age and ensure the sustainable development of the rule of law.