BOG'LANISH: udalabaev@uwed.uz
Dalabaev Umurdin – fizika-matematika fanlari doktori (DSc), “Tizimli tahlil va matematik modellashtirish” kafedrasi professori. UMEDga kelguniga qadar O‘zbekiston Milliy universitetida hamda Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universitetining Toshkent filialida dotsent lavozimida ishlagan.
Universitetda u Hisoblash 1, Hisoblash 2, Chiziqli algebra va Iqtisodiyotda miqdoriy usullar fanlaridan ma’ruza o‘qiydi.
Matematik modellashtirish va differensial tenglamalarni sonli hamda yaqinlashgan-analitik usullar yordamida yechish bo‘yicha 130 dan ortiq ilmiy ishlar chop etgan. Bir nechta monografiyalar muallifi bo‘lib, ulardan eng so‘nggisi “Solution of initial-boundary value problems method of moving nodes” (2025 y.) hisoblanadi.
U doktorlik dissertatsiyasini 2021-yil dekabr oyida O‘zbekiston Milliy universitetida himoya qilgan. 1977-yilda “O‘zbekiston yoshlari” mukofoti laureati bo‘lgan.
1999-yilda AQShning Oklaxoma universitetida malaka oshirgan, 2002-yil sentyabrdan 2003-yil fevralgacha Malayziya Putra universitetida ilmiy xodim sifatida ishlagan.
U O‘zbekiston Milliy universiteti (1963–1966 yy.) va Moskva davlat universiteti (1966–1966 yy.) bitiruvchisidir.

Количественные методы в экономике
Далабаев Умурдин – доктор физико-математических наук (DSc), профессор кафедры «Системный анализ и математическое моделирование».
До работы в УМЭД работал доцентом в Национальном университете Узбекистана и Ташкентском филиале Российского государственного университета имени Губкина. В университете он читает лекции по предметам исчисление 1, исчисление 2, а линейной алгебре и количественным методам в экономике.
Опубликовал более 130 научных работ по математическому моделированию и решению дифференциальных уравнений с помощью численных и приближённо-аналитических методов. Является автором нескольких монографий. Последней из которых является «Solution of initial-boundary value problems method of moving modes» (2025г).
Докторскую диссертацию защитил в декабре 2021 года в Национальном университете Узбекистана. Является лауреатом премии «Молодежь Узбекистана» (1977г).
Повышал квалификацию в Университете Оклахомы, США (1999г), а с сентября 2002 г. по февраль 2003 г. работал научным сотрудником в Университете Путра Малайзия. Является выпускником Национального университета Узбекистана (1963-1966гг) и Московского Государственного университета (1966-1966гг).