Xalqaro munosabatlar va tashqi siyosat
Munavvarov Muzaffar Zohidovich Jahon Iqtisodiyoti va Diplomatiya Universitetining (JIDU) Xalqaro munosabatlar fakultetiga qabul qilingan. Uning fakultetga tayinlanishi 2023 yil sentyabr oyida bo'lib o'tdi. Avvalroq ya’ni 2022 yilda O'zbekiston Tashqi Ishlar Vazirligi huzuridagi Diplomatik Akademiyasining dotsenti bo'lgan.
Uning tadqiqot faoliyatining asosiy fokusi diplomatiya va diplomatik amaliyotning o'zgaruvchan tabiatiga ur’gu bergan holda diplomatik usul evolyutsiyasi jarayonlari; AQSh, Rossiya va Xitoy o'rtasidagi submintaqaviy darajadagi raqobatning geosiyosiy dinamikasi; postkolonial va dekolonial jarayonlar va ularning Markaziy Osiyo respublikalarida davlat qurilishiga ta'sirini o’rganishga qaratilgan ilmiy izlanishlar.
Munavvarov M. 1999 yil Dyukeyn Universiteti Siyosatshunoslik bo’yicha bakalavr darajasini, 2004 yil Vestminster Universiteti Diplomatik tadqiqotlar magistri darajasini, 2007 yil JIDU Falsafa doktori darajasini olishga muvaffaq bo’ldi. Yevropa, Arab va Markaziy Osiyo akademik jurnallarida chop etilgan bir qator ilmiy maqolalarga ega.

E-mail: munavvarov@uwed.uz
Muzaffar Munavvarov has joined the Department of International Relations at University of World Economy & Diplomacy (UWED). His faculty appointment began on September 2023. Earlier in 2022, he was associate professor at the Diplomatic Academy of the Foreign Ministry of Uzbekistan.
His research focuses on the study of historical evolution of diplomatic method with emphasis on changing nature of diplomacy and diplomatic practice, the geopolitical dynamics of competition of the United States, Russia and China on sub-regional level, postcolonial and decolonial process and its impact on nation-building in Central Asian republics.
Munavvarov M. earned his bachelor’s degree in Political Science from Duquesne University in 1999; his master’s degree in Diplomatic Studies from Westminster University in 2004, and doctor of philosophy degree from UWED in 2007. He has a number of scientific articles published in European, Arab, and Central Asian academic journals.