Xalqaro munosabatlar va tashqi siyosat
Munavvarov Muzaffar Zohidovich Jahon Iqtisodiyoti va Diplomatiya Universitetining (JIDU) Xalqaro munosabatlar fakultetiga qabul qilingan. Uning fakultetga tayinlanishi 2023 yil sentyabr oyida bo'lib o'tdi. Avvalroq ya’ni 2022 yilda O'zbekiston Tashqi Ishlar Vazirligi huzuridagi Diplomatik Akademiyasining dotsenti bo'lgan.
Uning tadqiqot faoliyatining asosiy fokusi diplomatiya va diplomatik amaliyotning o'zgaruvchan tabiatiga ur’gu bergan holda diplomatik usul evolyutsiyasi jarayonlari; AQSh, Rossiya va Xitoy o'rtasidagi submintaqaviy darajadagi raqobatning geosiyosiy dinamikasi; postkolonial va dekolonial jarayonlar va ularning Markaziy Osiyo respublikalarida davlat qurilishiga ta'sirini o’rganishga qaratilgan ilmiy izlanishlar.
Munavvarov M. 1999 yil Dyukeyn Universiteti Siyosatshunoslik bo’yicha bakalavr darajasini, 2004 yil Vestminster Universiteti Diplomatik tadqiqotlar magistri darajasini, 2007 yil JIDU Falsafa doktori darajasini olishga muvaffaq bo’ldi. Yevropa, Arab va Markaziy Osiyo akademik jurnallarida chop etilgan bir qator ilmiy maqolalarga ega.

Мунавваров Музаффар Зохидович
Мунавваров Музаффар Зохидович принят на факультет международных отношений Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД). Его назначение на факультет состоялось в сентябре 2023 года. Ранее в 2022 году он являлся доцентом Дипломатической академии при МИД Узбекистана.
Фокусом его исследовательской деятельности является исследование процессов эволюции дипломатического метода с упором на меняющийся характер дипломатии и дипломатической практики, геополитической динамики конкуренции США, России и Китая на субрегиональном уровне, постколониальных и деколониальных процессов и их влияние на государственное строительство в республиках Центральной Азии.
Мунавваров М. в 1999 году получил степень бакалавра политологии в Университете Дюкейн, в 2004 году - степень магистра дипломатических исследований в Вестминстерском университете, в 2007 году — степень доктора философии в УМЭД. Имеет ряд научных статей, опубликованных в европейских, арабских и центральноазиатских академических журналах.