Axmedova Marfuaxon Rustamovna
1988 yilda O‘zbekiston Davlat Jahon Tillar Universiteti “Ingliz tili” fakultetini tamomlagan (yo‘nalish: Filologiya, mutaxassislik: Ingliz tili, diplom № 801249). 1998 yilda Ingliz tili kafedrasining katta o‘qituvchisi lavozimiga tayinlangan. 1995 yildan hozirgi kungacha Jahon Iqtisodiyoti va Diplomatiya Universitetida katta o‘qituvchi va dotsent lavozimlarida faoliyat olib bormoqda.
Axmedova Marfuaxon Rustamovaning jami 30 ta ilmiy va o‘quv-uslubiy ishlari chop etilgan, jumladan 20 ta ilmiy maqola (shundan 4 tasi xorijiy jurnallarda), 16 ta respublika va xalqaro anjumanlar materiallari to‘plamlarida, shu jumladan xorijiy konferensiyalarda, 3 ta darslik va 3 ta o‘quv qo‘llanma.

Linguistics (English)
In 1988, she graduated from the Uzbek State University of World Languages, Faculty of English (major: Philology, specialty: English, diploma No. 801249). In 1998, she was appointed to the position of Senior Lecturer in the Department of English. Since 1997, she has been working as a Senior Lecturer and Acting Associate Professor at the University of World Economy and Diplomacy.
Regarding the scientific and methodological works of Akhmedova Marfuakhon Rustamovna, she has authored 30 works, including 20 scientific articles, 4 of which were published in foreign journals. Additionally, 16 papers have been featured in collections of materials from national and international conferences, including foreign conferences. Furthermore, she has published 3 textbooks and 3 educational manuals.