E-mail: fsamarxodjayeva@uwed.uz
O'zining ish faoliyatida 30 ga yaqin Toshkent Davlat yuridik universitetlari, JIDU, Kori-Niyoziy nomidagi O'zbekiston pedagogik fanlar ilmiy-tadqiqot instituti va Toshkentdagi Lomonosov nomidagi Moskva Davlat universiteti filiali va boshqa xalqaro (Polsha, Ukraina, Misr) ilmiy-amaliy t o'plalamlarida makolalari chop etilgan. Bundan tashkari 1-kurs talabalari uchun “Home Reading”, 2-kurs kurs talabalari uchun “Glossary on the book Professional English in Use Law” (hammuallif)  va Test to’plami o'quv-uslubiy adabiyotlarni yaratgan.
Feruza Anvarovna Universitetda faoliyat yuritish jarayonida o'zaro tajriba almashish maksadida Universitet tomonidan bir qancha chet el safarlariga yuborilgan. Hususan, 2001 yilda Angliyaga Diplomatik kurslarida o'qish uchun, 2011 yilda Indonesia davlatiga universitetlararo hodimlar hamda talabalar almashuv dasturi bo’yicha tashrif buyurgan.

Самарходжаева Феруза Анваровна
С 1994 года работает на кафедре английского языка. Самарходжаева Феруза Анваровна проводит курсы английского языка со студентами 1 курса, используя полный пакет  учебного пособия Language Leader, со студентами 2-го курса по учебнику Introduction to International Legal English.
Самарходжаева Ф. А. написала более 30 тезисов, которые были опубликованы в Ташкентском государственном юридическом университете, УМЭД, Научно-исследовательском институте педагогических наук им. Кори-Ниязи Узбекистана, МГУ им. Ломоносова, а так же в международных научно-практических сборниках Польши, Украины, Египта  и три учебных пособий («Домашнее чтение» для студентов первого курса, «Глоссарий по профессиональному английскому языку в использовании права» для студентов 2-го курса (соавтор) и сборник тестов.
Феруза Анваровна была отправлена в несколько зарубежных поездок Университета, чтобы обменяться опытом с коллегами других стран. В частности, она закончила курс повышения квалификации (Diplomatic Course) в  Великобритании в 2001 году и посетила Индонезию в 2011 году согласно  Межвузовской программе обмена преподавателями и студентами.