E-mail: fsamarxodjayeva@uwed.uz
O'zining ish faoliyatida 30 ga yaqin Toshkent Davlat yuridik universitetlari, JIDU, Kori-Niyoziy nomidagi O'zbekiston pedagogik fanlar ilmiy-tadqiqot instituti va Toshkentdagi Lomonosov nomidagi Moskva Davlat universiteti filiali va boshqa xalqaro (Polsha, Ukraina, Misr) ilmiy-amaliy t o'plalamlarida makolalari chop etilgan. Bundan tashkari 1-kurs talabalari uchun “Home Reading”, 2-kurs kurs talabalari uchun “Glossary on the book Professional English in Use Law” (hammuallif)  va Test to’plami o'quv-uslubiy adabiyotlarni yaratgan.
Feruza Anvarovna Universitetda faoliyat yuritish jarayonida o'zaro tajriba almashish maksadida Universitet tomonidan bir qancha chet el safarlariga yuborilgan. Hususan, 2001 yilda Angliyaga Diplomatik kurslarida o'qish uchun, 2011 yilda Indonesia davlatiga universitetlararo hodimlar hamda talabalar almashuv dasturi bo’yicha tashrif buyurgan.

Samarxodjaeva Feruza Anvarovna
Since 1994 Feruza Samarxodjaeva has been working at the Department of English of UWED. She conducts English classes with 1st year students using Language Leader textbook, with the 2nd year students working with the textbook Introduction to International Legal English.
Feruza Samarxodjaeva.A. wrote more than 30 articles, which were published in the collections of different international scientific conferences held in Tashkent State University of Law, UWED, The Research Institute of Pedagogical Sciences named after Kori-Niyazi of Uzbekistan, Moscow State University named after Lomonosov, as well as in Poland, Ukraine, Egypt and other countries. Moreover, three textbooks “Home Reading” for first-year students, the Collection of Tests for the first-year students and “Glossary of Professional English in the Use of Law” for 2nd-year students (collaborator) were published and often used by students.
Feruza Samarxodjaeva A. was sent on several foreign trips by the University to exchange experiences with colleagues from other countries. In particular, she completed a Diplomatic Course in the UK in 2001 and visited Indonesia in 2011 under the Inter-university Teacher and Student Exchange Programme.