KAFEDRA: "Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari" shogird-o‘qituvchisi
Rushana Sa’dullayeva “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari” kafedrasida shogird-oʻqituvchi lavozimida ishlaydi. Bundan oldin u davlat, nodavlat va tijorat tashkilotlarida, shuningdek, advoktlik firmalarida yurist lavozimlarida ishlagan. Uning ilmiy faoliyati xalqaro investitsiya huquqi, investitsiya shartnomalari arbitraji, xalqaro tijorat huquqi va xalqaro tijorat arbitraji sohalariga qaratilgan.
Rushana Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida xalqaro huquq boʻyicha bakalavr darajasini, shuningdek, Pensilvaniya Davlat Universitetida tijorat huquqi boʻyicha magistrlik (LL.M.) darajasini olgan.
U Pensilvaniya Davlat Universitetida ilmiy yordamchi sifatida xalqaro investitsiya huquqi va xalqaro tijorat arbitraji sohalarida tadqiqot olib borgan. Bu lavozimda u chuqur huquqiy tadqiqotlar olib borgan, yuridik xulosalar tayyorlagan, investor-davlat nizolarini hal qilish tizimidagi islohotlar tendensiyalarini tahlil qilgan, yetakchi arbitraj qarorlarini va xalqaro shartnomalarni oʻrgangan.
Uning professional tajribasi davlat va xususiy sektorlarni qamrab oladi. U iqtisodiy sudda ishlagan va tijorat nizolarini hal qilish va sud tartib-taomillari boʻyicha amaliy bilimga ega boʻlgan. Xalqaro energetika kompaniyasida u davlat organlari bilan hamkorlikni muvofiqlashtirish va turli korporativ loyihalarni qoʻllab-quvvatlash bilan shugʻullangan. Yuridik firmada esa u shartnomalar va kelishuvlar tayyorlash, korporativ va tijorat huquqi boʻyicha yuridik xulosalar va sharhlar yozishda ishtirok etgan. Shuningdek, u Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligida yuridik amaliyot oʻtagan va qonunchilikni tahlil qilish hamda huquqiy islohot tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlashda ishtirok etgan.
Bugungi kunda Rushana Sa’dullayeva professional mediator sifatida faoliyat yuritadi va Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan tasdiqlangan mediatorlar reyestriga kiritilgan. U nizolarni hal qilishda vositachilik tamoyillariga asoslangan yondashuvni qoʻllab-quvvatlaydi va ushbu sohada amaliy tajribaga ega.

Международное инвестиционное право и арбитраж
Рушана Саъдуллаева работает преподавателем кафедры гражданско-правовых и международных частноправовых дисциплин. Ранее она работала юристом в государственных, негосударственных и коммерческих организациях, а также в юридических фирмах. Её научная деятельность сосредоточена в области международного инвестиционного права, инвестиционного арбитража, международного коммерческого права и международного коммерческого арбитража.
Рушана получила степень бакалавра по международному праву в Университете мировой экономики и дипломатии, а также степень магистра (LL.M.) по коммерческому праву в Пенсильванском государственном университете.
В качестве научного помощника в Пенсильванском государственном университете она проводила исследования в области международного инвестиционного права и международного коммерческого арбитража. В этой роли она занималась глубокими юридическими исследованиями, подготовкой юридических заключений, анализом тенденций реформирования системы разрешения споров между инвестором и государством (ISDS), а также изучением ведущих арбитражных решений и международных договоров.
Её профессиональный опыт охватывает как государственный, так и частный сектор. Она работала в Экономическом суде, где получила практические знания в разрешении коммерческих споров и судебных процедурах. В международной энергетической компании она координировала взаимодействие с государственными органами и поддерживала различные корпоративные проекты. В юридической фирме она участвовала в подготовке контрактов и соглашений, а также в составлении юридических заключений и обзоров по вопросам корпоративного и коммерческого права. Кроме того, она проходила юридическую стажировку в Министерстве юстиции Республики Узбекистан, где участвовала в анализе законодательства и поддержке инициатив по правовой реформе.
На сегодняшний день Рушана Саъдуллаева является профессиональным медиатором и включена в реестр профессиональных медиаторов Министерства юстиции Республики Узбекистан. Она активно применяет принципы медиации при разрешении споров и обладает практическим опытом в данной области.