Miqdoriy tadqiqot usullari
Dildora Xakimova “Umumiy psixologiya” yo‘nalishida bakalavr, “Shaxs psixologiyasi” yo‘nalishida magistr va “Rivojlanish psixologiyasi, Akmeologiya” mutahassisligi boyicha psixologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (Ph.D.) ilmiy darajalariga ega. 2020–2025-yillarda D. Xakimova AQShning George Mason universitetida tahsil olib, “Ta’lim va o‘qituvchilar ta’limi, Xalqaro ta’lim” yo‘nalishida falsafa doktori (Ph.D.) ilmiy darajasini olgan.
D. Xakimova 2010-yildan buyo`n turli sohalar va tashkilotlarda mutaxassis sifatida faoliyat yuritib kelmoqda. 2010–2018-yillar davomida O‘zbekiston Milliy universitetida o‘qituvchi, katta o‘qituvchi va dotsent lavozimlarida ishlagan. 2012–2016 yillarda Birlashgan Millatlar Tashkilotining OIV/OITS bo‘yicha dasturi (UNAIDS) mutaxassisi va konsultanti sifatida O‘zbekistonda palliativ yo`rdam tizimi bo‘yicha ilmiy-amaliy loyihalarni amalga oshirgan.
2017–2021-yillarda BMT Aholishunoslik jamg‘armasi (UNFPA) va Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST)bilan hamkorlikda OIV/OITS bilan yashovchi shaxslarga psixologik yordam ko‘rsatish bo‘yicha qo‘llanmalarni ishlab chiqishda loyiha koordinatori sifatida faoliyat yuritgan. 2020–2023 yillarda D. Xakimova George Mason universitetida ESN (English Speaking Nation) loyihasi assistenti, 2023–2025-yillarda esa TEYL (Teaching English to Young Learners) loyihasi o‘qituvchi assistenti sifatida xalqaro tadqiqot va ta’lim sohasiga o‘z hissasini qo‘shgan. D. Xakimova TIRF jamg‘armasi granti sovrindori

Методология научных исследований
Дилдора Бахадировна Хакимова — доцент кафедры «Международные отношения» Университета мировой экономики и дипломатии. Она преподаёт такие предметы как Методология научных исследований, Количественные методы исследований и Методы социальных исследований.Дилдора Хакимова имеет степень бакалавра, магистра и учёную степень доктора философии (Ph.D.) в психологии. В 2020–2025 годах Д. Хакимова обучалась в Университете Джорджа Мейсона (США) и получила степень доктора философии (Ph.D.) в международном образовании.
С 2010 года Д. Хакимова активно работает в различных организациях и проектах как специалист. В 2010–2018 годах она занимала должности преподавателя, старшего преподавателя и доцента в Национальном университете Узбекистана. В 2012–2016 годах она работала специалистом и консультантом Программы ООН по ВИЧ/СПИД (UNAIDS), где занималась реализацией научно-практических проектов по изучения и развитию системы паллиативной помощи в Узбекистане. В 2017–2021 годы Д. Хакимова сотрудничала с Фондом народонаселения ООН (UNFPA) и Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ/WHO) в качестве координатора проектов по разработке руководств по психологической поддержке людей, живущих с ВИЧ/СПИД. Далее, в 2020–2023 годы Д. Хакимова работала ассистентом проекта ESN (English Speaking Nation) в Университете Джорджа Мейсона, а в 2023–2025 ассистентом преподавателя курса TEYL (Teaching English to Young Learners).Д. Хакимова является обладателем гранта Фонда TIRF (The International Research Foundation for English Language Education).