Xalqaro munosabatlar va zamonaviy siyosiy jarayonlar
Dilnora Tursunova Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xalqaro munosabatlar” kafedrasi o‘qituvchisi. Xalqaro munosabatlar tarixi, Diplomatiya asoslari va Xalqaro tashkilotlar va Ichki va Tashqi siyosat fanlaridan seminar darslarni olib boradi. 2025-yilda u JIDUda magistratura darajasini tamomladi va “Markaziy Osiyo identitetini shakllantirishda medianing taʼsiri” mavzusiga eʼtibor qaratgan holda magistrlik dissertatsiyasini aʼlo darajada himoya qildi. Shuningdek, Dilnora Toshkentdagi Webster Universitetida Xalqaro munosabatlar yo‘nalishida bakalavr darajasini Media tadqiqotlari minor yo‘nalishi bilan birgalikda 2024-yilda imtiyozli diplom bilan tamomlagan.
Dilnora Tursunova — yosh ayollarni rivojlantirishga yo‘naltirilgan Girls United loyihasining asoschisi va koordinatori. U ilgari AQSh Elchixonasi huzuridagi USAIDda amaliyot o‘tagan bo‘lib, kommunikatsiya va iqtisodiy o‘sish yo‘nalishlarida faol ishlagan.
Uning ilmiy qiziqishlari: Markaziy Osiyo, xalqaro hamkorlik, gender tengligi, media va diplomatiya, hamda yoshlarning global boshqaruvdagi roli.

International Relations and Modern Political Processes
Dilnora Tursunova is a teacher at the University of World Economy and Diplomacy, Department of International Relations. She conducts seminar classes on History of International Relations, Fundamentals of Diplomacy, International Organizations, and Domestic and Foreign Policy.
In 2025, she earned her master’s degree at the University of World Economy and Diplomacy, successfully defending her thesis on “The Role of Media in Shaping Central Asian Identity.” Earlier, in 2024, she graduated with honors from Webster University in Tashkent with a bachelor’s degree in International Relations and a minor in Media Studies.
Dilnora is also the founder and coordinator of Girls United, a youth project focused on empowering young women and fostering their professional development. She previously completed an internship at the U.S. Embassy’s USAID office, where she worked in the fields of communications and economic growth. Her research interests include: Central Asia, international cooperation, gender equality, media and diplomacy, and the role of youth in global governance.