Xalqaro munosabatlar va zamonaviy siyosiy jarayonlar
Shoxruxbek Abdujabborov Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xalqaro munosabatlar” kafedrasi shogird-o‘qituvchisi. Xalqaro munosabatlar tarixi, Diplomatiya asoslari, Ichki va tashqi siyosat, Konfliktologiya, Geosiyosat va Siyosiy iqtisodiyot fanlaridan dars beradi. Xalqaro munosabatlar va zamonaviy siyosiy jarayonlar boʻyicha magistr darajasiga ega. Rus, ingliz va nemis tillarida so’zlasha oladi. Shoxruxbek Abdujabborov Respublika miqyosida o‘tkazilgan konferensiya va forumlarda muntazam ishtirok etib keladi. Intellektual o‘yinlarning faol qatnashadi va “Zakovat” NNT ning professional ligasi a’zosi hamda O‘zbekiston miqyosidagi Intellektual olimpiada g‘olibi. 2025-yil 12-15-mayda Turkmaniston davlati poytaxti Ashxabod shahrida ikkinchi bor o‘tkazilgan "International Relations: A Culture of Peaceful Dialogue" nomli xalqaro musobaqada kumush medalga sazovor bo’lgan.
Shoxruxbek Abdujabborov JIDUda “Siyosatshunoslik” mutaxassislgi bo’yicha bakalavr, “Xalqaro munosabatlar va zamonaviy siyosiy jarayonlar” ixtisosligi bo’yicha magistr darajalariga ega.

Политическая экономия
Шохрухбек Абдужабборов - младший преподаватель кафедры международных отношений. Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД). Шохрухбек Абдужабборов преподаёт дисциплины: История международных отношений, Основы дипломатии, Внутренняя и внешняя политика, Конфликтология, Геополитика и Политическая экономика. Он является магистром по направлению «Международные отношения и современные политические процессы» и бакалавром по специальности «Политология». Свободно владеет русским, английским и немецким языками. Шохрухбек Абдужабборов является постоянным участником республиканских конференций и форумов, а также активным участником интеллектуальных игр.
Он — член профессиональной лиги ННО “Заковат” и победитель Республиканской интеллектуальной олимпиады. В период с 12 по 15 мая 2025 года завоевал серебряную медаль на международном конкурсе «International Relations: A Culture of Peaceful Dialogue», состоявшемся в Ашхабаде (Туркменистан).