Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Ilmiy Kengashining kengaytirilgan yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 28-avgust kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) Ilmiy Kengashning kengaytirilgan yig‘ilishi, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Davlat Mustaqilligining 32 yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi.
Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev yig‘ilishning barcha ishtirokchilari, shuningdek, universitet jamoasi va talabalarini Mustaqillik bayrami va kirib kelayotgan yangi o‘quv yili bilan tabrikladi.
Ilmiy Kengash yig‘ilishida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 23-iyuldagi “Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetini tizimli isloh qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 330-son qarori ijrosi ko‘rib chiqildi.
Qayd etilishicha, mazkur hujjatda nazarda tutilgan vazifalarni bajarish doirasida JIDUning transformatsiyalar idorasi tashkil etilib, universitetni o‘rta va uzoq muddatli rivojlantirish dasturi qabul qilingan. Bakalavriat va magistratura yo‘nalishlarining barcha yo‘nalishlari bo‘yicha yangi o‘quv dasturlari ishlab chiqildi. O‘quv dasturlariga konseptual o‘zgartirishlar kiritildi, o‘quv jarayonining o‘zi to‘liq yangilangan Ta’limni boshqarish tizimiga (LMS) o‘tkazildi.
JIDUning o‘quv va ilmiy faoliyatida dunyoning 10 dan ortiq davlatidan 50 ga yaqin mutaxassislar faol ishtirok etmoqda. O‘tgan o‘quv yilida universitetda 150 dan ortiq xalqaro tadbirlar o‘tkazildi, xorijiy ta’lim muassasalari va nufuzli xalqaro tashkilotlar bilan 24 hamkorlik shartnomasi imzolandi. Xitoyning Huawei kompaniyasi ko‘magida Smart University konsepsiyasini amalga oshirish boshlandi.
Davlatimiz rahbarining qaroriga muvofiq, JIDU qoshida Diplomatik akademiya va Xalqaro istiqbolli tadqiqotlar instituti tashkil etilib, o‘z faoliyatini muvaffaqiyatli boshladi.
Ilg‘or xorijiy tajriba asosida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti qoshidagi akademik litsey faoliyati isloh qilinmoqda. Hozirda litsey Germaniyaning VIADRINA universiteti va Finlyandiyaning Kareliya amaliy fanlar universiteti bilan hamkorlikda qo‘shma ta’lim dasturlarini amalga oshirish bo‘yicha shartnomalar imzolagan.
Yig‘ilishda so‘zga chiqqan Ilmiy Kengash a’zolari erishilgan yutuqlarga e’tibor qaratib, o‘quv va ilmiy-tadqiqot faoliyatini yanada takomillashtirish bo‘yicha takliflar bildirdilar.
Ilmiy Kengashning kengaytirilgan yig‘ilishi yakunlarini sarhisob qilar ekan, universitet rektori S.Safoyev oliy o‘quv yurtini modernizatsiya qilishga qaratilgan Prezident qarorini to‘liq hayotga tatbiq etish borasida hali ko‘p ishlar qilinishi kerakligini va bu boradagi ishlar izchil davom ettirilishini alohida ta’kidladi. Uning asosiy maqsadi zamonaviy bilimga ega, yuksak ma’naviy-axloqiy fazilatlarga ega, mustaqil, tanqidiy va ijodiy fikrlaydigan yuqori malakali kadrlar tayyorlashdan iborat.
“Davlatimiz rahbari tomonidan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti zimmasiga yuklangan ushbu muhim vazifaga professor-o‘qituvchilar, butun jamoa yuksak mas’uliyat va yakdillik bilan yondashishiga ishonaman”, – dedi rektor.

An expanded meeting of the Academic Council of the University of World Economy and Diplomacy was held
On August 28 this year, the University of World Economy and Diplomacy (UWED) hosted an expanded meeting of the Academic Council, as well as a solemn event dedicated to the 32nd anniversary of the State Independence of the Republic of Uzbekistan.
First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis, Rector of UWED Sodyq Safoev congratulated all the participants of the meeting, as well as the university staff and students on Independence Day and the upcoming new academic year.
During the meeting of the Academic Council, the implementation of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures for the systemic reform of the University of World Economy and Diplomacy” No. 330 dated July 23, 2022 was considered.
It was noted that within the framework of fulfilling the tasks provided for in this document, the UWED transformation office was created, and a program for the medium and long-term development of the University was adopted. New curricula have been developed in all areas of undergraduate and graduate programs. Conceptual changes have been made to the curricula, and the educational process itself has been completely transferred to the updated Learning Management System (LMS).
About 50 specialists from more than 10 countries of the world take an active part in the educational and scientific activities of the UWED. Over the past academic year, the University hosted more than 150 international events, signed 24 cooperation agreements with foreign educational institutions and authoritative International organizations. With the support of the Chinese company Huawei, the implementation of the Smart University concept has begun.
In accordance with the Decree of the Head of State, the Diplomatic Academy and the Institute for Advanced International Studies have been established under UWED and successfully launched their activities.
On the basis of advanced foreign experience, the activities of the Academic Lyceum at the University of World Economy and Diplomacy are being reformed. Currently, the Lyceum has signed agreements on the implementation of joint educational programs in cooperation with the German University VIADRINA and the Finnish Karelian University of Applied Sciences.
The members of the Academic Council who spoke during the meeting drew attention to the progress made, and also made proposals for further improvement of educational and research activities.
Summing up the results of the extended meeting of the Academic Council, Rector of the University S. Safoev emphasized that much remains to be done to fully implement the Presidential Decree aimed at modernizing the University, and this work will continue consistently. Its main goal is to train highly qualified personnel with modern knowledge, high spiritual and moral qualities, independent, critical and creative thinking.
“I am sure that the teaching staff, the entire team with high responsibility and unanimity will approach this important task entrusted to the University of World Economy and Diplomacy by the Head of our state,” the rector concluded.