Xamedov Isa Ahlimanovich
KAFEDRA: "Xalqaro huquq va ommaviy huquqiy fanlar" kafedrasi professori, JIDU Davlat qurilishi va ommaviy huquq ilmiy-tadqiqot markazi rahbari
Davlat boshqaruvi huquqi
O'zbekiston Respublikasi tashqi iqtisodiy faoliyatining huquqiy asoslari
Ma'muriy huquq
Ma'muriy protsessual huquq,
Davlat va huquq nazariyasi
Konsullik huquqi
Bojxona qonuni
Parlament huquqi
Soliq qonuni
BOG'LANISH: ixamedov@uwed.uz
LinkedInGoogle ScholarResearch Gate,  AcademiaWeb of ScienceORCID.
Xamedov I.A. - O‘zbekiston Respublikasining maʼmuriy, bojxona, konstitutsiyaviy, parlament, soliq, konsullik, xalqaro huquq, tashqi iqtisodiy faoliyatning huquqiy asoslariga oid bir qator kitoblar, O‘zbekiston va xorijda nashr etilgan, 200 dan ortiq o‘quv va ilmiy, o‘quv-uslubiy, ilmiy ishlar, jumladan, 10 ta darslik, 20 ta monografiya, o‘quv va ilmiy qo‘llanmalar, 150 dan ortiq maqolalar muallifi hisoblanadi. Xamedov I. A. davlat qurilishi va ma'muriy huquq sohasidagi yetakchi olimlardan biri hisoblanadi, Xalqaro Yevroosiyo ma'muriy fanlar akademiyasining akademigidir, diplomatik karyeraga ega, milliy va xalqaro grantlar doirasida loyihalarni amalga oshirishda faol ishtirok etadi, shu jumladan BMTTD, JICA (Yaponiya), GIZ, IRZ (Germaniya), USAID (AQSh), va boshqalar doirasida huquqiy islohotlar bo‘yicha loyihalar amalga  oshirilgan. Xamedov I. A. – davlat va jamiyat qurilishi sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari ishlab chiqilishini taʼminlash bo‘yicha idoralararo ekspertlik guruhi aʼzosi, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi moddalariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish munosabati bilan nazarda tutilgan normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini tayyorlash bo‘yicha komissiyaning Ishchi guruhi aʼzosi, maʼmuriy islohotlar Konsepsiyasini tayyorlashda hamda Harakatlar strategiyasi, Taraqqiyot strategiyasi, "O‘zbekiston – 2030"  Strategiyasi loyihalarini va joriy yillarga mo‘ljallangan Davlat dasturlari loyihalarini ishlab chiqishda faol ishtirok etgan; O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining eksperti, konstitutsiyaviy huquq, maʼmuriy huquq, moliya huquqi, bojxona huquqi, soliq huquqi, fuqarolik huquqi fanlari bo‘yicha ilmiy darajalar berish bo‘yicha Ilmiy kengash raisi, mehnat huquqi, transport huquqi va boshqalar, “Xalqaro huquq” ixtisosligi bo‘yicha doktorlik dissertatsiyalari uchun JIDU qoshidagi ilmiy seminar raisi va ilmiy kengash raisi o‘rinbosari, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati ilmiy-ekspertlik kengashi aʼzosi, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi ilmiy-maslahat kengashi aʼzosi, O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi Ilmiy kengashi aʼzosi, Ural va Sibir yuridik universitetlari ilmiy jurnallari tahririy hayʼati aʼzosi, shuningdek, TDYU yuridik kadrlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish natijalari bo‘yicha “Yurisprudensiya” va “Huquqshunoslik” yo‘nalishlari bo‘yicha Idoralararo attestatsiya komissiyasi aʼzosi. Mamlakat va O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining yubileyi  munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentlari tomonidan esdalik medallari, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Faxriy nishoni bilan taqdirlangan, diplomatik unvonga ega.

Хамедов Иса Ахлиманович
КАФЕДРА: Профессор кафедры "Международного права и публично-правовых дисциплин", Руководитель исследовательского Центра государственного строительства и публичного права УМЭД
Право государственного управления
Административно - процессуальное право
Правовые основы внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан
Теория государства и права
Консульское право
Таможенное право
Парламентское право
Налоговое право
КОНТАКТЫ: ixamedov@uwed.uz
Хамедов Иса Ахлиманович является автором ряда книг, свыше 200 учебно-научных, учебно-методических, научных трудов по административному, таможенному, конституционному, парламентскому, налоговому, консульскому, международному праву, правовым основам внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан, изданных в Узбекистане и за рубежом, в том числе 10 учебников, 20 монографий, учебно-научных пособий, свыше150 статей. Хамедов И. А. считается одним из ведущих ученых в области государственного строительства и административного права, является академиком Международной Евразийской академии административных наук, имеет дипломатическую карьеру, активно участвует в реализации проектов в рамках национальных и международных грантов, в том числе ПРООН, JICA (Япония), GIZ, IRZ(Германия), USAID (США), и др. по правовой реформе. Хамедов И. А. - член межведомственной экспертной группы по обеспечению разработки проектов нормативно-правовых актов в сфере государственного и общественного строительства, член Рабочей группы Комиссии по подготовке проектов нормативно-правовых актов предусмотренных в связи с реализацией поправок к статьям Конституции РУз, принимал активное участие в подготовке Концепции административной реформы и в разработке проектов Стратегии плана действий, Стратегии развития, Стратегии "Узбекистан – 2030" и проектов государственных программ на текущие годы; эксперт палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, член научно-консультативного совета Конституционного суда РУз. И.Хамедов является председателем Научного совета по присуждению учёных степеней по: конституционному праву, административному праву, финансовому праву, таможенному праву, налоговому праву, гражданскому праву, трудовому праву, транспортному праву и др., председателем Научного семинара и заместителем председателя Научного совета при УМЭД по докторским диссертациям по специальности: «Международное право»; членом научно-экспертного Совета Сената Олий Мажлиса РУз, членом Ученого совета Правоохранительной академии РУз, членом редакционных коллегий научных журналов Уральского и Сибирского юридических университетов, является также членом Межведомственной аттестационный комиссии по направлению «Юриспруденция» и «Правоведение» по итогам переподготовки и повышения квалификации юридических кадров в ТГЮУ. Награжден памятными медалями Президентами Республики Узбекистан в связи с юбилеем страны и Конституции Республики Узбекистан, а также Почетным знаком Генеральной прокуратуры РУз, имеет дипломатический ранг.