Xamedov Isa Ahlimanovich
KAFEDRA: "Xalqaro huquq va ommaviy huquqiy fanlar" kafedrasi professori, JIDU Davlat qurilishi va ommaviy huquq ilmiy-tadqiqot markazi rahbari
Davlat boshqaruvi huquqi
O'zbekiston Respublikasi tashqi iqtisodiy faoliyatining huquqiy asoslari
Ma'muriy huquq
Ma'muriy protsessual huquq,
Davlat va huquq nazariyasi
Konsullik huquqi
Bojxona qonuni
Parlament huquqi
Soliq qonuni
BOG'LANISH: ixamedov@uwed.uz
LinkedInGoogle ScholarResearch Gate,  AcademiaWeb of ScienceORCID.
Xamedov I.A. - O‘zbekiston Respublikasining maʼmuriy, bojxona, konstitutsiyaviy, parlament, soliq, konsullik, xalqaro huquq, tashqi iqtisodiy faoliyatning huquqiy asoslariga oid bir qator kitoblar, O‘zbekiston va xorijda nashr etilgan, 200 dan ortiq o‘quv va ilmiy, o‘quv-uslubiy, ilmiy ishlar, jumladan, 10 ta darslik, 20 ta monografiya, o‘quv va ilmiy qo‘llanmalar, 150 dan ortiq maqolalar muallifi hisoblanadi. Xamedov I. A. davlat qurilishi va ma'muriy huquq sohasidagi yetakchi olimlardan biri hisoblanadi, Xalqaro Yevroosiyo ma'muriy fanlar akademiyasining akademigidir, diplomatik karyeraga ega, milliy va xalqaro grantlar doirasida loyihalarni amalga oshirishda faol ishtirok etadi, shu jumladan BMTTD, JICA (Yaponiya), GIZ, IRZ (Germaniya), USAID (AQSh), va boshqalar doirasida huquqiy islohotlar bo‘yicha loyihalar amalga  oshirilgan. Xamedov I. A. – davlat va jamiyat qurilishi sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari ishlab chiqilishini taʼminlash bo‘yicha idoralararo ekspertlik guruhi aʼzosi, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi moddalariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish munosabati bilan nazarda tutilgan normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini tayyorlash bo‘yicha komissiyaning Ishchi guruhi aʼzosi, maʼmuriy islohotlar Konsepsiyasini tayyorlashda hamda Harakatlar strategiyasi, Taraqqiyot strategiyasi, "O‘zbekiston – 2030"  Strategiyasi loyihalarini va joriy yillarga mo‘ljallangan Davlat dasturlari loyihalarini ishlab chiqishda faol ishtirok etgan; O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining eksperti, konstitutsiyaviy huquq, maʼmuriy huquq, moliya huquqi, bojxona huquqi, soliq huquqi, fuqarolik huquqi fanlari bo‘yicha ilmiy darajalar berish bo‘yicha Ilmiy kengash raisi, mehnat huquqi, transport huquqi va boshqalar, “Xalqaro huquq” ixtisosligi bo‘yicha doktorlik dissertatsiyalari uchun JIDU qoshidagi ilmiy seminar raisi va ilmiy kengash raisi o‘rinbosari, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati ilmiy-ekspertlik kengashi aʼzosi, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi ilmiy-maslahat kengashi aʼzosi, O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi Ilmiy kengashi aʼzosi, Ural va Sibir yuridik universitetlari ilmiy jurnallari tahririy hayʼati aʼzosi, shuningdek, TDYU yuridik kadrlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish natijalari bo‘yicha “Yurisprudensiya” va “Huquqshunoslik” yo‘nalishlari bo‘yicha Idoralararo attestatsiya komissiyasi aʼzosi. Mamlakat va O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining yubileyi  munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentlari tomonidan esdalik medallari, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Faxriy nishoni bilan taqdirlangan, diplomatik unvonga ega.

Khamedov Isa Ahlimanovich
DEPARTMENT: Professor of the Department of International Law and Public Law Disciplines, Head of the Research Center for State Construction and Public Law at UWED
International law
The law of public administration
SUBJECTS
Administrative law
Administrative and procedural law
Legal basis for foreign economic activity of the Republic of Uzbekistan
International public law
Theory of state and law
Constitutional law
Consular law
Customs law
Parliamentary law
Tax law
CONTACTS: ixamedov@uwed.uz
Khamedov Isa Akhlimanovich is the author of a number of books, over 200 educational and scientific, educational and methodological, scientific works on administrative, customs, constitutional, parliamentary, tax, consular, international law, legal foundations of foreign economic activity of the Republic of Uzbekistan, published in Uzbekistan and abroad, including 10 textbooks, 20 monographs, educational and scientific manuals, over 150 articles. Khamedov I. A. is considered one of the leading scientists in the field of state building and administrative law. He was elected an academician of the International Eurasian Academy of Administrative Sciences, has a diplomatic career, and is actively involved in the implementation of projects within the framework of national and international grants, including the UNDP, JICA(Japan), GIZ, IRZ(Germany), USAID(USA) and others in the legal reforms. Khamedov I.A. - member of the interdepartmental expert group to ensure the development of draft regulatory legal acts in the field of state and public construction, member of the Working Group of the Commission for the preparation of draft regulatory legal acts provided in connection with the implementation of amendments to the articles of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, took an active part in the preparation of the Concept of administrative reform and in the development of draft Strategy of the action plan, Development Strategy, Strategy "Uzbekistan - 2030" and draft state programs for current years; expert of the chambers of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, member of the scientific advisory council of the Constitutional Court of the Republic of Uzbekistan. I. Khamedov is the Chairman of the Scientific Council for awarding academic degrees in: constitutional law, administrative law, financial law, customs law, tax law, civil law, labor law, transport law, etc., Chairman of the Scientific Seminar and Deputy Chairman of the Scientific Council at UWED for doctoral dissertations in the specialty: "International Law"; member of the Scientific Expert Council of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, member of the Academic Council of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan, member of the editorial boards of scientific journals of the Ural and Siberian Law Universities, is also a member of the Interdepartmental Certification Commission in the direction of "Jurisprudence" and "Jurisprudence" based on the results of retraining and advanced training of legal personnel at TSUL.He was awarded commemorative medals by the Presidents of the Republic of Uzbekistan in connection with the anniversary of the country and the Constitution of the Republic of Uzbekistan, as well as the Honorary Badge of the Prosecutor General's Office of the Republic of Uzbekistan, and has a diplomatic rank.