JIDUda giyohvand moddalar tarqalishiga qarshi kurash mavzusiga bag‘ishlangan mashg‘ulot o‘tkazildi
Joriy yilning 20-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Bugungi kunda giyohvandlik savdosi - Internet ijtimoiy tarmoqlarida” mavzusida o‘quv-amaliy mashg‘uloti o'tkazildi. Uni O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Akademiyasi kafedra mudiri, yuridik fanlar nomzodi, professor, podpolkovnik Umidjon Qodirov olib bordi.
Tadbirni Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor Odil Yusupjonov ochib berib, giyohvandlik, psixotrop moddalar hamda shunga o‘xshash zararli illatlar yoshlar orasida keng avj olayotganiga to‘xtalib o‘tdi. Ular inson sog‘ligiga zarar yetkazuvchi, yoshlar kelajagini barbod qiluvchi eng xavfli omillardan ekanini ta’kidlab, talabalarni doim ogoh bo‘lishga chaqirdi.
Podpolkovnik U.Qodirov o‘z nutqida yoshlar o‘rtasida giyohvandlikning oldini olish va uning zarari haqida ma’lumot berishning ahamiyati haqida to‘xtalib o‘tdi. U giyohvand moddalar savdosi sohasidagi zamonaviy tendensiyalar, shuningdek, giyohvand moddalarni tarqatish maqsadida ijtimoiy tarmoqlardan foydalanish haqida ma’lumot berdi. Spiker giyohvand moddalar savdogarlari to‘riga tushib qolmaslik uchun hushyor bo‘lishga chaqirdi.
Mashg‘ulot ishtirokchilari ushbu dolzarb mavzu bilan bog‘liq muammo va chaqiriqlarni chuqurroq tushunish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
IIV Akademiyasi vakili yoshlar ishtirokidagi yo‘l-transport hodisalari soni ortib borayotganiga ham to‘xtalib o‘tdi. Xavfsizlik garovi bo‘lgan yo‘l harakati qoidalariga qat’iy amal qilish muhimligini ta’kidladi.
Tadbir yakunida podpolkovnik U.Qodirov talabalar, professor-o‘qituvchilar va universitet xodimlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob berdi.

В УМЭД прошло занятие, посвященное борьбе с распространением наркотиков
20 февраля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялось учебно-практическое занятие на тему «Торговля наркотиками сегодня - в социальных сетях». Его провел заведующий кафедрой Академии Министерства внутренних дел Республики Узбекистан, кандидат юридических наук, профессор, подполковник Умиджон Кодиров.
Первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе УМЭД Одил Юсупджанов, открывая встречу, отметил, что наркомания, особенно среди молодежи, несет множество серьезных угроз. Наркотическая зависимость губительно сказывается на здоровье, разрушает нормальную жизнь, лишает молодого человека его будущего.
В своем выступлении подполковник У.Кодиров остановился на важности профилактики и образования о вреде наркотиков среди молодежи. Он проинформировал о современных тенденциях в сфере наркоторговли, а также использовании социальных сетей с целью распространения наркотических веществ. Спикер призвал проявлять бдительность, чтобы не оказаться в сетях наркоторговцев.
Участники занятия получили возможность глубже понять проблемы и вызовы, связанные с этой актуальной темой.
Представитель Академии МВД также остановился на росте числа дорожно-транспортных происшествий с участием молодежи. Он подчеркнул важность неукоснительного соблюдения правил дорожного движения, которые являются гарантией безопасности.
В ходе занятий были продемонстрированы видеоролики по тематике, которые никого не оставили равнодушными.
В завершение мероприятия подполковник У.Кодиров подробно ответил на вопросы студентов, профессорско-преподавательского состава и сотрудников университета.