JIDUda giyohvand moddalar tarqalishiga qarshi kurash mavzusiga bag‘ishlangan mashg‘ulot o‘tkazildi
Joriy yilning 20-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Bugungi kunda giyohvandlik savdosi - Internet ijtimoiy tarmoqlarida” mavzusida o‘quv-amaliy mashg‘uloti o'tkazildi. Uni O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Akademiyasi kafedra mudiri, yuridik fanlar nomzodi, professor, podpolkovnik Umidjon Qodirov olib bordi.
Tadbirni Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor Odil Yusupjonov ochib berib, giyohvandlik, psixotrop moddalar hamda shunga o‘xshash zararli illatlar yoshlar orasida keng avj olayotganiga to‘xtalib o‘tdi. Ular inson sog‘ligiga zarar yetkazuvchi, yoshlar kelajagini barbod qiluvchi eng xavfli omillardan ekanini ta’kidlab, talabalarni doim ogoh bo‘lishga chaqirdi.
Podpolkovnik U.Qodirov o‘z nutqida yoshlar o‘rtasida giyohvandlikning oldini olish va uning zarari haqida ma’lumot berishning ahamiyati haqida to‘xtalib o‘tdi. U giyohvand moddalar savdosi sohasidagi zamonaviy tendensiyalar, shuningdek, giyohvand moddalarni tarqatish maqsadida ijtimoiy tarmoqlardan foydalanish haqida ma’lumot berdi. Spiker giyohvand moddalar savdogarlari to‘riga tushib qolmaslik uchun hushyor bo‘lishga chaqirdi.
Mashg‘ulot ishtirokchilari ushbu dolzarb mavzu bilan bog‘liq muammo va chaqiriqlarni chuqurroq tushunish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
IIV Akademiyasi vakili yoshlar ishtirokidagi yo‘l-transport hodisalari soni ortib borayotganiga ham to‘xtalib o‘tdi. Xavfsizlik garovi bo‘lgan yo‘l harakati qoidalariga qat’iy amal qilish muhimligini ta’kidladi.
Tadbir yakunida podpolkovnik U.Qodirov talabalar, professor-o‘qituvchilar va universitet xodimlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob berdi.

UWED held a lesson on combating the spread of drugs
On February 20 of this year, the University of World Economy and Diplomacy held a practical lesson on the topic “Drug trade today - in social networks”. It was conducted by the head of the department of the Academy of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan, Candidate of Law, Professor, Lieutenant Colonel Umijon Kodirov.
First Vice-Rector for Youth Issues and Spiritual and Educational Affairs of the UWED Odil Yusupjanov, opening the meeting, noted that drug addiction, especially among young people, carries many serious threats. Drug addiction has a detrimental effect on health, destroys normal life, and deprives a young person of his future.
In his speech, Lieutenant Colonel U. Kodirov dwelled on the importance of prevention and education about the dangers of drugs among young people. He informed about current trends in the field of drug trafficking, as well as the use of social networks for the purpose of distributing narcotic substances. The speaker urged to be vigilant so as not to end up in the networks of drug dealers.
The participants of the class had the opportunity to gain a deeper understanding of the problems and challenges associated with this topical topic.
The representative of the Academy of the Ministry of Internal Affairs also dwelled on the increase in the number of road accidents involving young people. He stressed the importance of strict compliance with traffic rules, which are a guarantee of safety.
During the classes, videos on the topic were demonstrated, which did not leave anyone indifferent.
At the end of the event, Lieutenant Colonel U. Kodirov answered in detail the questions of students, faculty and staff of the university.