A.S.I.E. va JIDU: barqaror kelajak yo‘lida hamkorlik
2025-yil 10-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) “Barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirishda Fransiya tajribasi va yoshlarning ishtiroki” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi. Unda talabalar, professor-o‘qituvchilar hamda Fransiyaning A.S.I.E. (Association de solidarité internationale et d’éducation) nodavlat tashkiloti vakili ishtirok etdi. Tadbir davomida A.S.I.E. asoschisi Alen Payen so‘zga chiqdi. Mazkur tashkilot yetti yildan buyon O‘zbekistonda madaniyat, ekologiya, sog‘lom turmush tarzi, innovatsion ishlanmalar va suv tejash bo‘yicha loyihalarni amalga oshirib kelmoqda.
Tadbirning asosiy maqsadi — JIDU va A.S.I.E. o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish, talabalarni barqaror rivojlanish maqsadlariga (BRM) erishish bilan bog‘liq loyihalarga faol jalb qilishdan iborat. Ishtirokchilarga ushbu NNT tomonidan amalga oshirilgan qisqa muddatli yoshlar uchun mo‘ljallangan ko‘ngillilar dasturlari haqida ma’lumot berildi. Xususan, O‘zbekiston hududlariga qilingan ekspeditsiyalardan tortib Fransiyada o‘tkazilgan madaniy festivallar shular jumlasidandir. Mazkur tashabbuslar nafaqat madaniyatlararo muloqotni mustahkamlash, balki talabalarni atrof-muhit muhofazasi, mahalliy an’analarni saqlab qolish va suv resurslaridan samarali foydalanish kabi dolzarb tadqiqotlarga jalb qilishga xizmat qiladi.
A.S.I.E. va JIDU kelgusida hamkorlikda BRM bo‘yicha o‘quv kurslari ishlab chiqish va rasmiy uchrashuvlar tashkil qilishga kelishib oldilar. Bu orqali talabalar ijtimoiy innovatsiyalar va ekologik texnologiyalar sohasida amaliy ko‘nikmalarni egallashlari mumkin bo‘ladi. Ayniqsa, materiallar va ilmiy natijalarni mavjud vaqt tizimida universitet hamda xorijiy hamkorlar o‘rtasida ulashishga imkon beradigan onlayn formatlarga alohida e’tibor qaratiladi.
Davra suhbatida ishtirokchilar fransuz tilini o‘rganayotgan va BRM mavzulariga qiziqadigan talaba va magistrantlar uchun Burj shahrida 10 kunlik amaliyot o‘tkazish imkoniyatini muhokama qildilar. Ushbu amaliyot ekologik targ’ibotlar, an’anaviy hunarmandchilik bo‘yicha mahorat darslari va madaniy festivallarda ishtirok etish kabi ko‘ngillilik va ilmiy-tadqiqot faoliyatlarini o‘z ichiga oladi. Bunday dasturlar yoshlar uchun liderlik salohiyatini rivojlantirish va barqaror rivojlanish bo‘yicha xalqaro tajribalarni amalda qo‘llash imkonini beradi.
Uchrashuv davomida tomonlar JIDU talabalari bilimlari va ularning ishtiyoqini yuqori baholadilar. Shu bois, hamkorlik doirasini kengaytirishga qaror qilindi: fransuz va o‘zbek ekspertlarini taklif etish, onlayn-konferensiyalar o‘tkazish, shuningdek, talabalarni O‘zbekistondagi A.S.I.E. ning ilmiy va ma’rifiy faoliyatiga jalb qilish rejalashtirilmoqda. Tadbir yakunida belgilangan rejalarni hayotga tadbiq etish maqsadida hamkorlik memorandumi imzolanishi kutilmoqda.

A.S.I.E. и УМЭД: партнёрство во имя устойчивого будущего
10 апреля 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) прошёл круглый стол на тему: «Опыт Франции в реализации Целей устойчивого развития и участие молодёжи», объединивший студентов и преподавателей и представителя французской неправительственной организации A.S.I.E. (Association de solidarité internationale et d'éducation). На мероприятии выступил Ален Пайен, основатель A.S.I.E., которая уже более семи лет реализует в Узбекистане проекты в сфере культуры, экологии, здорового образа жизни, инновационных разработок и водосбережения.
Главная цель мероприятия - расширить партнёрство между УМЭД и A.S.I.E. так, чтобы студенты вуза могли принимать активное участие в проектах, связанных с достижением ЦУР. Участникам рассказали о коротких волонтёрских программах для молодёжи, уже реализованных этой НПО: от совместных экспедиций в регионы Узбекистана до культурных фестивалей во Франции. Такие инициативы помогают не только усилить межкультурный диалог, но и вовлечь студентов в актуальные исследования, посвящённые охране окружающей среды, сохранению местных традиций и эффективному использованию водных ресурсов.
A.S.I.E. и УМЭД договорились разрабатывать совместные курсы и организовывать рабочие встречи, где студенты смогут получить практические навыки в области социальных инноваций и экологических технологий. Особое внимание планируется уделять онлайн-форматам, позволяющим делиться материалами и научными результатами между вузом и зарубежными партнёрами в режиме реального времени.
Участники круглого стола обсудили возможность 10-дневной стажировки в городе Бурж с участием студентов и магистрантов, изучающих французский язык и интересующихся тематикой ЦУР. Такая стажировка станет площадкой для волонтёрской и исследовательской деятельности: от участия в экоакциях и мастер-классах по традиционным ремёслам до выступлений на культурных фестивалях. Подобные программы дают молодёжи уникальный шанс развить лидерские компетенции, а также применить знания о международной практике устойчивого развития на практике.
В ходе встречи стороны высоко оценили энтузиазм и уровень подготовленности студентов УМЭД. Было решено расширять формат совместных проектов: приглашать французских и узбекских экспертов, проводить онлайн-конференции, а также включать студентов в научно-исследовательскую и просветительскую работу A.S.I.E. в Узбекистане. По итогам круглого стола планируется подписание меморандума о дальнейшей коллаборации, чтобы воплотить намеченные планы в жизнь.