Besh muhim tashabbus markazi 2016-yil 14-sentabrdagi “Yoshlarga oid davlat siyosati toʻgʻrisida”gi Qonun, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 23-iyuldagi PQ-330-son qarori hamda universitet Ustaviga tayangan holda faoliyat yuritadi.
Besh muhim tashabbus – Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan yoshlar maʼnaviyatini yuksaltirish va ularning boʻsh vaqtini mazmunli tashkil etish boʻyicha ilgari surilgan ulugʻvor gʻoya.
- Birinchi tashabbus – yoshlarning musiqa, adabiyot, rassomlik, teatr va sanʼatning boshqa turlariga qiziqishlarini oshirish, isteʼdodini yuzaga chiqarish.
- Ikkinchi tashabbus – yoshlarni jismoniy chinniqtirish, ularni sport sohasida qobiliyatini namoyon qilishlari uchun zarur sharoitlar yaratish.
- Uchinchi tashabbus – aholi va yoshlar oʻrtasida kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanishni tashkil etish.
- Toʻrtinchi tashabbus – yoshlar maʼnaviyatini yuksaltirish, ular oʻrtasida kitobxonlikni keng targʻib qilish boʻyicha tizimli ishlarni tashkil etish.
- Beshinchi tashabbus – xotin-qizlarni ish bilan taʼminlash.
Markaz – talabalarni yuksak maʼnaviyatli shaxs qilib tarbiyalash, ularning boʻsh vaqtlarini mazmunli va samarali tashkil etish hamda besh muhim tashabbus gʻoyasi va ahamiyatini jamoatchilik orasida keng targʻib qilish va amalga oshirishga koʻmaklashuvchi tizim.
Markazning maqsadi – universitetda taʼlim-tarbiya jarayonini yanada rivojlantirish, talabalarni besh muhim tashabbusi asosida ilgʻor gʻoyalarga safarbar qilish, ularning boʻsh vaqtini mutaxassislik xususiyatidan kelib chiqqan holda mazmunli oʻtkazish, maʼnaviy yuksalish hamda milliy taraqqiyotning taʼlimiy asoslarini amaliyotga joriy etishdan iborat.

Центр действует на основании Закона «О государственной политике в отношении молодежи» от 12 августа 2016 года, Указа Президента Республики Узбекистан №PQ-330 от 23 июля 2022 года и Устава Университета. Пять важных инициатив – это грандиозная идея, выдвинутая Президентом Республики Узбекистан для поднятия морального духа молодежи и содержательной организации ее свободного времени.
Первая инициатива - повысить интерес молодежи к музыке, литературе, живописи, театру и другим видам искусства, раскрыть их таланты.
Вторая инициатива – физически укрепить молодых людей, создать им необходимые условия для проявления своих способностей в области спорта.
Третья инициатива – организация эффективного использования компьютерных технологий и сети Интернет среди населения и молодежи.
Четвертая инициатива – организовать системную работу по поднятию морального духа молодежи, широкой пропаганде среди нее чтения.
Пятая инициатива заключается в обеспечении занятости женщин.
Центр представляет собой систему, которая помогает воспитывать студентов как высоконравственных личностей, содержательно и эффективно организовывать их свободное время, широко пропагандировать и реализовывать идею и важность пяти важных инициатив среди населения.
Целью центра является дальнейшее развитие учебного процесса в университете, мобилизация студентов к передовым идеям на основе пяти важных инициатив, содержательное проведение свободного времени исходя из характера своей специализации, повышение морального духа и применение на практике образовательные основы национального развития.