“Raqamli boshqaruv va SMART universitetni tashkil etishda Yaponiya tajribasi” mavzusida ilmiy seminar bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 21-sentabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Raqamli boshqaruv va SMART universitetni tashkil etishda Yaponiya tajribasi” mavzusida ilmiy seminar bo‘lib o‘tdi.
Tadbir JIDU huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutining Osiyo va Tinch okeani mintaqasi tadqiqot markazi hamda Yaponiyaning O‘zbekistondagi elchixonasi hamkorligida tashkil etildi.
Seminarda Yaponiya Tashqi ishlar vazirligi loyihasi doirasida O‘zbekistonga tashrif buyurgan Yaponiya axborot texnologiyalari federatsiyasi direktori, professor Toshiaki Tateishi ma’ruza qildi.
U o‘z nutqida bugungi kunda raqamli texnologiyalar sohasida mutaxassislarga bo‘lgan talab naqadar yuqori ekanligini ta’kidlab o‘tdi. Shuningdek, u ta’lim sohasida shaffoflikni ta’minlash uchun yaxlit elektron tizim shakllantirilishi lozimligiga alohida e’tibor qaratdi.
Professor Tateishi ayni damda dolzarb mavzuga aylangan sun’iy intellekt borasidagi o‘z qarashlarini ham bayon etdi. Uning fikricha, talabalar uchun axborot bazasini yaratish, ularning bilimini baholash kabi vazifalarni sun’iy intellektga ishonib topshirish mumkin.
Seminarda JIDUni “SMART universitet” konsepsiyasi asosida isloh qilish jarayonida Yaponiya tajribasidan faol foydalanish masalasi ko’rib chiqildi.
“Biz O‘zbekiston bilan raqamli texnologiyalar, ayniqsa, ulardan ta’lim sohasida foydalanish borasida tajriba almashish va yaqin hamkorlik qilishga tayyormiz”, – dedi Yaponiya axborot texnologiyalari federatsiyasi direktori.

A scientific seminar was held at the University of World Economy and Diplomacy on the topic: “Japan’s experience in the field of digital management and the creation of a SMART University”
On September 21 of this year, a scientific seminar was held at the University of World Economy and Diplomacy on the topic: “Japan’s experience in the field of digital management and the creation of a SMART university”.
The event was organized by the Center for Asia-Pacific Studies at the Institute of Advanced International Studies at UWED and the Embassy of Japan in Uzbekistan.
At the seminar, the director of the Information Technology Federation of Japan, Professor Toshiaki Tateishi, who arrived in Uzbekistan as part of the project of the Japanese Ministry of Foreign Affairs, delivered a lecture.
In his speech, he emphasized how high the demand for specialists in the field of digital technologies is currently. He also drew attention to the need to create a comprehensive electronic system to ensure transparency in the educational sector.
Professor Tateishi also expressed his views on the most pressing topic of the day - artificial intelligence. In his opinion, tasks such as creating an information base for students and assessing their knowledge can be entrusted to artificial intelligence.
During the seminar, it was noted that in the process of transforming UWED based on the “Smart University” concept, the experience of Japan will be actively utilised.
“We are ready to exchange experience and close cooperation with Uzbekistan in the field of digital technologies, especially their use in the field of education,” said the director of the Information Technology Federation of Japan.