Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Yaponiya madaniyati bayrami bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 1-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Yaponiya madaniyatiga bag‘ishlangan bayram bo‘lib o‘tdi.
Sharq tillari kafedrasi tomonidan tashkil etilgan tadbirda Yaponiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisining rafiqasi Yuju Hatori xonim, JIDU professor-o‘qituvchilari va talabalari ishtirok etdi.
Mehmonlar sharq mamlakati havosiga sho‘ng‘ish va uning an’analari bilan tanishish, o‘zlarini noyob xattotlik san’atida sinab ko‘rish imkoniga ega bo‘ldilar.
Festival dasturi doirasida kimono, uning turli elementlarining sir-asrorlari namoyishi bo‘lib o‘tdi, xohlovchilar hatto uni kiyib ko‘rishlari ham mumkin edi. Yapon taomlari alohida qiziqish uyg‘otdi. Ishtirokchilar sushi, onigiri va boshqa mazali taomlarni tayyorlashda ishtirok etib, so‘ng ularni tatib ko‘rdilar.

В Университете мировой экономики и дипломатии провели праздник японской культуры
1 мая текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся праздник, посвященный культуре Японии.
На мероприятии, организованном кафедрой «Восточные языки», приняли участие супруга Чрезвычайного и Полномочного Посла Японии в Узбекистане г-жа Южу Хатори, профессорско-преподавательский состав и студенты УМЭД.
Гости имели возможность погрузиться в атмосферу восточной страны и познакомиться с ее традициями, попробовать себя в уникальном искусстве каллиграфии.
В рамках программы праздника состоялась демонстрация кимоно, секреты его различных элементов, а желающие даже могли его примерить. Особый интерес вызвала японская кухня. Участники приняли участие в приготовлении суши, онигири и других изысканных блюд, а затем продегустировали их.
Праздник японской культуры в УМЭД стал ярким событием, позволившим лучше узнать страну восходящего солнца.