JIDUda Qirg‘iz Respublikasi xotin-qizlar Kongressining faxriy a’zosi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 29-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Qirg‘iziston xotin-qizlar Kongressining faxriy a’zosi, Business Soft IT-kompaniyasining bosh direktori, Markaziy Osiyo sun’iy intellekt assotsiatsiyasi (AICA) rezidenti Begaim Muxitovna ishtirokida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Xotin-qizlar qo‘mitasi Kengashi va “Lider qizlar” klubi tomonidan tashkil etilgan tadbirda professor-o‘qituvchilar va JIDU talabalari ishtirok etdi.
Ushbu davra suhbatining maqsadi biznes va texnologiyalar sohasida tajriba almashish, shuningdek, ayollar yetakchiligini ommalashtirishdan iborat. Uchrashuv jonli suhbat shaklida bo'lib o‘tdi, unda qirg‘izistonlik mehmon IT sohasidagi tajribasi bilan o‘rtoqlashdi, o‘z kompaniyasining yutuqlari haqida so‘zlab berdi va bo‘lajak diplomatlarga qimmatli maslahatlar berdi.

A meeting with an honorary member of the Women’s Congress of Kyrgyz Republic took place at UWED
On April 29, a round table was held at the University of World Economy and Diplomacy with the participation of Begaim Muhitovna, an honorary member of the Congress of Women of Kyrgyzstan, General Director of the IT company Business Soft, and a resident of the Central Asian Artificial Intelligence Association (AICA).
The event, organized by the Women's Committee Council and the Women's Club "Leader", was attended by faculty and students of UWED.
The purpose of this round table was to exchange experience in the field of business and technology, as well as to promote female leadership. The meeting was held in a live conversation format, during which the guest from Kyrgyzstan shared her experience in the IT field, talked about the achievements of her company, and gave valuable advice to future diplomats.
Particular attention was paid to the importance of the role of women leaders in the modern world. B. Muhitovna noted that women are increasingly achieving success in various fields of activity, making a worthy contribution to the development of society.