JICA BILAN HAMKORLIK MUSTAHKAMLANMOQDA
Joriy yilning 19-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida  JICA Chair dasturi doirasida  ushbu xalqaro hamkorlik agentligi Ozbekistondagi vakolatxonasi rahbari janob BITO Yoshibumi va Yaponiyaning mamlakatidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Xatori Takashi bilan uchrashuv bolib otdi.
Mehmonlarni Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev kutib oldi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston-Yaponiya munosabatlarini yanada mustahkamlash istiqbollari, shuningdek, JICA vakolatxonasi va universitet o‘rtasidagi sheriklik aloqalarini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
S.Safoyev Yaponiyaning sifatli davlat boshqaruvini modernizatsiya qilishdagi tajribasi, mamlakatimizning yanada rivojlanishi uchun muhim ekanini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekistonda uzoq yillar davomida Yaponiyaning yetakchi ta’lim muassasalari bilan talabalar almashish dasturlari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda, bundan tashqari, universitetda JICA vakolatxonasi tomonidan yapon tili bo‘yicha volontyor-o‘qituvchilar ham ish yuritadi.
O‘z navbatida, JICA O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari BITO Yoshibumi yaqinda ochilgan JIDU huzuridagi Yaponiya ilmiy-tahlil markazi faoliyati uchun rektorga minnatdorlik bildirdi.
Yaponiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Hatori Takashi Yaponiya Markaziy Osiyo mamlakatlari, jumladan, O‘zbekiston o’rtasidagi mintaqaviy hamkorlikni, xususan, “Markaziy Osiyo + Yaponiya” muloqot platformasi tashabbusi doirasida muhim deb bilishini alohida ta’kidladi.
Tomonlar mamlakatlar o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni mustahkamlash maqsadida ikki tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Uchrashuv yakunida JICA Chair tadbirining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
JIDU talabalari oldida Tsukuba universiteti professori Timur Dadabayev “Yaponiya mo‘jizasi: tezkor iqtisodiy o‘sishning institutsional omillari (1955-1975yillar)” mavzusida nutq so‘zladi.
Professor “Yaponiya iqtisodiy mo‘jizasi” sifatida tarixga kirgan II Jahon urushidan keyin Yaponiya iqtisodiyotining rivojlanishi haqida gapirdi. Ma’ruza talabalarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Uning yakuniga ko‘ra, professor T.Dadabayev savollarga javob berdi, shundan so‘ng muhokama va fikr almashildi.

UWED STRENGTHENS COOPERATION WITH JICA
On February 19 of this year, the University of World Economy and Diplomacy, as part of the JICA Chair program, was visited by the head of the representative office of this organization in Uzbekistan, BITO Yoshibumi and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Uzbekistan Hatori Takashi.
The guests were met by the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis, Rector of the University of World Economy and Diplomacy Sodyq Safoev.
During the meeting, a discussion took place on the prospects for further strengthening Uzbek-Japanese relations, as well as the development of partnership between the JICA representative office and the university.
S. Safoev noted that Japan’s experience in modernizing high-quality public administration is very important for the further development of our country. He recalled that the university has been successfully implementing student exchange programs with leading educational institutions in Japan for many years, in addition, volunteer Japanese language teachers are successfully working through JICA.
In turn, the head of the JICA representative office in Uzbekistan BITO Yoshibumi expressed gratitude for the activities of the recently opened Japanese Scientific Analytical Center at UWED.
The Ambassador of Japan to Uzbekistan Hatori Takashi emphasized that Japan considers regional cooperation between the countries of Central Asia, including Uzbekistan, important, in particular within the framework of the “Central Asia + Japan” dialogue platform initiative.
The parties expressed their readiness to further expand bilateral cooperation in order to strengthen friendly relations between the countries.
At the end of the meeting, the opening of the JICA Chair event took place.
Professor of the University of Tsukuba Timur Dadabaev spoke to UWED students on the topic: “The Japanese miracle: institutional factors of rapid economic growth (1955-1975)”. He spoke about the development of the Japanese economy after World War II, which went down in history as the “Japanese economic miracle”. The lecture aroused great interest among students. Professor T. Dadabaev answered questions, then a discussion and exchange of views took place.