JICA BILAN HAMKORLIK MUSTAHKAMLANMOQDA
Joriy yilning 19-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida  JICA Chair dasturi doirasida  ushbu xalqaro hamkorlik agentligi Ozbekistondagi vakolatxonasi rahbari janob BITO Yoshibumi va Yaponiyaning mamlakatidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Xatori Takashi bilan uchrashuv bolib otdi.
Mehmonlarni Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev kutib oldi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston-Yaponiya munosabatlarini yanada mustahkamlash istiqbollari, shuningdek, JICA vakolatxonasi va universitet o‘rtasidagi sheriklik aloqalarini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
S.Safoyev Yaponiyaning sifatli davlat boshqaruvini modernizatsiya qilishdagi tajribasi, mamlakatimizning yanada rivojlanishi uchun muhim ekanini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekistonda uzoq yillar davomida Yaponiyaning yetakchi ta’lim muassasalari bilan talabalar almashish dasturlari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda, bundan tashqari, universitetda JICA vakolatxonasi tomonidan yapon tili bo‘yicha volontyor-o‘qituvchilar ham ish yuritadi.
O‘z navbatida, JICA O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari BITO Yoshibumi yaqinda ochilgan JIDU huzuridagi Yaponiya ilmiy-tahlil markazi faoliyati uchun rektorga minnatdorlik bildirdi.
Yaponiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Hatori Takashi Yaponiya Markaziy Osiyo mamlakatlari, jumladan, O‘zbekiston o’rtasidagi mintaqaviy hamkorlikni, xususan, “Markaziy Osiyo + Yaponiya” muloqot platformasi tashabbusi doirasida muhim deb bilishini alohida ta’kidladi.
Tomonlar mamlakatlar o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni mustahkamlash maqsadida ikki tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Uchrashuv yakunida JICA Chair tadbirining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
JIDU talabalari oldida Tsukuba universiteti professori Timur Dadabayev “Yaponiya mo‘jizasi: tezkor iqtisodiy o‘sishning institutsional omillari (1955-1975yillar)” mavzusida nutq so‘zladi.
Professor “Yaponiya iqtisodiy mo‘jizasi” sifatida tarixga kirgan II Jahon urushidan keyin Yaponiya iqtisodiyotining rivojlanishi haqida gapirdi. Ma’ruza talabalarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Uning yakuniga ko‘ra, professor T.Dadabayev savollarga javob berdi, shundan so‘ng muhokama va fikr almashildi.

УМЭД УКРЕПЛЯЕТ СОТРУДНИЧЕСТВО С JICA
19 февраля текущего года Университет мировой экономики и дипломатии в рамках программы JICA Chair посетили глава представительства этой организации в Узбекистане, BITO Yoshibumi и Чрезвычайный и Полномочный Посол Японии в Узбекистане Hatori Takashi.
Гостей встретил первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содык Сафоев.
В ходе встречи состоялось обсуждение перспектив дальнейшего укрепления узбекско-японских отношений, а также развития партнерства между представительством JICA и университетом.
С.Сафоев отметил, что опыт Японии в модернизации качественного государственного управления важен для развития нашей страны. Он напомнил, что в университете в течении многих лет успешно реализуются программы обмена студентами с ведущими образовательными учреждениями Японии, кроме того, по линии JICA успешно работают волонтеры-преподаватели японского языка.
В свою очередь, глава представительства JICA в Узбекистане BITO Yoshibumi выразил благодарность за деятельность недавно открытого при УМЭД Японского научно-аналитического центра.
Посол Японии в Узбекистане Hatori Takashi подчеркнул, что Япония считает важным региональное сотрудничество между странами Центральной Азии, включая Узбекистан, в частности, в рамках инициативы платформы диалога «Центральная Азия + Япония».
Стороны выразили готовность и далее расширять двухстороннее сотрудничество в целях укреплений отношений дружбы между странами.
По завершению встречи, состоялось открытие мероприятия JICA Chair. Перед студентами УМЭД выступил профессор университета Цукуба Тимур Дадабаев на тему: «Японское чудо: институциональные факторы быстрого экономического роста (1955-1975гг)». Он рассказал о становлении экономики Японии после Второй мировой войны, вошедшей в историю как «японское экономическое чудо». Лекция вызвала большой интерес у студентов. Профессор Т.Дадабаев ответил на вопросы, затем состоялись дискуссия и обмен мнениями.