JIDU talabalariga O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining interaktiv versiyasi taqdim etildi
Joriy yilning 26-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston Respublikasining yangilangan Konstitutsiyasi innovatsion texnologiyalarga asoslangan nashri taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Taqdimot nafaqat mamlakatning asosiy Qonuni matni bilan an’anaviy tanishishni, balki uni o‘rganishning innovatsion usullarini ham o‘z ichiga olgan. Konstitutsiyaning asl nashrining har bir sahifasida foydalanuvchilarga ularni skanerlash va maqolalar matnini audio formatda ijro etish imkonini beruvchi QR kodlari ham mavjud. Ushbu yangilik ma’sulyati cheklangan talabalar o‘rtasida, shuningdek Konstitutsiyani ushbu formatda o‘rganishni istaganlar uchun inklyuziv ta’limni rivojlantirish yo‘lida qo‘shimcha imkoniyatlar ochadi.
Bundan tashqari, taqdimotda rassom D. Nazarovning “Vatanni himoya qilish”, “Tabiiy resurslarni himoya qilish”, “Gender tengligi” va “Qashshoqlikni kamaytirish” kabi asosiy qonun moddalariga illyustratsiyalari taqdim etildi.
JIDU talabalari mamlakat Konstitutsiyasini o‘rganish va ommalashtirish uchun yangi imkoniyatlar ochayotgan nashrni qiziqish bilan o‘qib chiqdi.

Интерактивная версия Конституции Республики Узбекистан представлена студентам УМЭД
26 апреля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась презентация издания обновленной Конституции Республики Узбекистан на основе инновационных технологий.
Презентация включала в себя не только традиционное ознакомление с текстом основного закона страны, но и инновационные методы его изучения. На каждой странице оригинального издания Конституции размещены QR-коды, позволяющие пользователям сканировать их и воспроизводить текст статей в аудио-формате. Это нововведение открывает дополнительные возможности на пути к развитию инклюзивного образования среди студентов с ограниченными возможностями, а также для тех, кто хочет изучать Конституцию в таком формате.
Помимо этого, на презентации были представлены иллюстрации художника Д.Назарова к таким статьям Основного закона как «Защит Родины», «Защита природных ресурсов», «Гендерное равенство» и «Сокращение бедности».
Студенты УМЭД с интересом ознакомились с изданием, открывающим новые возможности для изучения и популяризации Конституции страны.