Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Markaziy Osiyo va Kavkaz instituti asoschisi va AQSh tashqi siyosat kengashi raisi, professor Frederik Starrning ma’ruzasi bo‘lib o‘tdi.
Uni Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev yig‘ilganlarga tanishtirar ekan, taniqli amerikalik olimning O‘zbekistonga katta qiziqishi va u bilan uzoq yillik hamkorlikni ta’kidladi.
Professor F.Star JIDUdagi ma’ruzasini global barqaror rivojlanish muammolari va mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlashda O‘zbekistonning alohida roliga bag‘ishladi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan huquqiy, dunyoviy, demokratik va ijtimoiy davlat barpo etish yo‘lida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarni yuksak baholadi.
Shuningdek, u Oʻzbekiston rahbarining saʼy-harakatlari bilan mintaqada oʻzaro manfaatli hamkorlik va yaxshi qoʻshnichilikni rivojlantirish borasida zarur konsensus shakllanganini, bundan barcha tomonlar manfaatdor ekanini taʼkidladi.
“Bu mintaqaning jadal rivojlanishi va xalqaro maydonda salmoqli oʻrin egallashi uchun katta istiqbollarni ochadi”, dedi ekspert.
F.Star O‘zbekistonning xalqaro maydondagi keyingi siyosiy va iqtisodiy faolligi muhimligiga e’tibor qaratdi.

В УМЭД состоялась лекция известного американского ученого Фредерика Старра
В Университете мировой экономики и дипломатии состоялась лекция основателя и председателя Института Центральной Азии и Кавказа(CACI) при Совете внешней политики США профессора Фредерика Старра.
Представляя его аудитории, первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса, ректор УМЭД Содык Сафоев отметил большой интерес известного американского ученого к Узбекистану и давнее сотрудничество с ним.
Профессор Ф.Старр посвятил свою лекцию в УМЭД проблемам глобального устойчивого развития и особой роли Узбекистана в укреплении регионального сотрудничества.
Он высоко оценил осуществляемые по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева широкомасштабные реформы, направленные на строительство правового, светского, демократического и социального государства.
Он также подчеркнул, что благодаря усилиям главы Узбекистана в регионе сформировался необходимый консенсус в продвижении взаимовыгодного сотрудничества и добрососедства, в котором заинтересованы все стороны.
«Это открывает большие перспективы для динамичного развития региона, занятия им значимой роли на международной арене», - отметил эксперт.
Ф.Старр обратил внимание на важность дальнейшей политической и экономической активности Узбекистана на международной арене.