Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Talabalar teatr studiyalari” tanlovining universitet bosqichi o‘tkazildi
Inson maʼnaviy olamini yuksaltirishda, ong va tafakkurini teranlashtirishda teatr sanʼatining oʻrni beqiyos. Zero, sanʼat insonlarni ezgulikka chorlaydi, yaxshilikka undaydi, eng goʻzal his-tuygʻularni inʼom etadi. Teatr shunchaki oddiy tomoshaxona emas, balki tarbiya, madaniyat, maʼnaviyat va maʼrifat maskanidir.   Oʻzbek teatr asoschilaridan biri Mahmudxoʻja Behbudiy taʼbiri bilan aytganda, “Teatr ibratxonadir”.
Davlatimiz rahbari saʼy-harakatlari bilan mamlakatimizda ham madaniyat va sanʼatni, xususan teatrni rivojlantirish ustuvor vazifalaridan biriga aylandi. Jumladan, ilgari surilgan “Besh muhim tashabbus” dasturining 1-yo‘nalishi ham aynan yoshlarni musiqa, rassomlik, adabiyot, teatr va san’atning boshqa turlariga qiziqishlarini oshirishga, iste’dodlarini yuzaga chiqarishga xizmat qiladi. Shu maqsadda, universitetimizda tashkil etilgan “Besh muhim tashabbus markazi” doirasida tashkil etilgan “Diplomat” talabalar teatr studiyasi ham ijodkor talabalarni kashf etib bormoqda.
Joriy yilning 3-noyabr kunida “Talabalar teatr studiyalari” tanlovining fakultetlararo universitet bosqichi tashkil etildi. Unda Xalqaro munosabatlar, Xalqaro iqtisodiyot va menejment, Xalqaro huquq fakultetlaridan tuzilgan jamoalar o‘z sahna ko‘rinishlari bilan ishtirok etishdi.
Iste’dodli talabalar tomonidan buyuk ma’rifatparvar jadidlar hayoti va faoliyati aks ettirilgan “So‘nmas yulduzlar” spektakli, o‘zbek milliy urf-odatlari, qadriyatlarini o‘zida jamlagan “Kelinlar qo‘zg‘oloni” spektakli hamda bugungi kundagi dolzarb muammolarni  o‘z ichiga olgan  “Baxt ortidan” nomli sahna asarlari namoyish etildi.
Tanlov so‘nggida jamoalar nominatsiyalar bo‘yicha taqdirlandilar. Unga ko‘ra:
1. Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti – “Eng yaxshi tarixiy spektakl uchun”,
2. Xalqaro munosabat fakulteti – “Eng yaxshi milliy an’ana va qadriyatlarni tarannum etganligi uchun”,
3. Xalqaro huquq fakulteti – “Eng yaxshi dolzarb mavzuning sahnaviy talqini” nominatsiyalari bilan taqdirlandilar.
4. “Eng yaxshi spektakl” nominatsiyasi bilan Xalqaro huquq fakulteti “Adolat elchilari” jamoasining “Baxt ortidan” nomli sahna ko‘rinishi qo‘lga kiritdi.
Shuningdek, “Eng yaxshi erkak roli uchun” – Xalqaro iqtisodiyot va menejment  fakulteti 1-bosqich talabasi Sharipov  Muhammadumar, “Eng yaxshi ayol roli uchun” – Xalqaro huquq fakulteti 3-bosqich talabasi Ismoilova Munira taqdirlandi.
Ushbu madaniy-ijodiy tadbir universitet talaba-yoshlarini nafaqat ijodiy qobiliyatlarini yuzaga chiqarish, san’at va madaniyatga bo‘lgan qiziqishlarini  oshirishga, balki  ma’naviyatini boyitishiga, yuksak axloqiy  fazilatlarni shakllantirishiga xizmat qildi.

В Университете мировой экономики и дипломатии состоялся университетский этап конкурса “Студенческие театральные студии”
Роль театра в возвышении духовного мира человека, углублении сознания и мышления безгранична. Ведь искусство призывает и побуждает людей к добру, дарит самые прекрасные чувства. Театр – это не просто зрительный зал, это место воспитания, культуры, духовности и просвещения. По словам одного из основателей узбекского театра Махмудходжи Бехбуди, “Театр – это храм просвещения”.
Благодаря усилиям нашего Президента, развитие культуры и искусства, в частности театра, стало одним из приоритетных направлений в нашей стране. В частности, первое направление выдвинутой программы “Пять важных инициатив” также служит повышению интереса молодежи к музыке, живописи, литературе, театру и другим видам искусства, а также раскрытию их талантов. В этой связи, в нашем университете в рамках центра “Пять важных инициатив” также развивается студенческая театральная студия “Дипломат”, которая открывает творческих студентов.
3 ноября текущего года состоялся факультетский университетский этап конкурса “Студенческие театральные студии”. В нем приняли участие команды, сформированные из факультетов “Международные отношения”, “Международная экономика и менеджмент” и “Международное право”.
Талантливые студенты представили спектакли “Негасимые звезды”, отражающие жизнь и деятельность великих просветителей джадид, “Бунт невест”, в котором отражены узбекские национальные обычаи и ценности, а также “За счастьем”, в котором поднимаются актуальные проблемы современности.
В конце конкурса команды были награждены по номинациям. Согласно им:
1. Факультет международной экономики и менеджмента – “За лучший исторический спектакль”;
2. Факультет международных отношений – “За лучшее прославление национальных традиций и ценностей”;
3. Факультет международного права – “За лучшую сценическую интерпретацию актуальной темы”.
4. Номинацию “Лучший спектакль” получила “Адолат элчилари” факультета международного права с представлением “За счастьем”.
Также были награждены “За лучшую мужскую роль” - студент первого курса факультета международной экономики и менеджмента Шарипов Мухаммадумар и “За лучшую женскую роль” - студентка третьего курса факультета международного права Исмоилова Мунира.
Это культурно-творческое мероприятие послужило не только для выявления творческих способностей студентов университета, повышения их интереса к искусству и культуре, но и для обогащения их духовности, формирования высоких нравственных качеств.