Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Talabalar teatr studiyalari” tanlovining universitet bosqichi o‘tkazildi
Inson maʼnaviy olamini yuksaltirishda, ong va tafakkurini teranlashtirishda teatr sanʼatining oʻrni beqiyos. Zero, sanʼat insonlarni ezgulikka chorlaydi, yaxshilikka undaydi, eng goʻzal his-tuygʻularni inʼom etadi. Teatr shunchaki oddiy tomoshaxona emas, balki tarbiya, madaniyat, maʼnaviyat va maʼrifat maskanidir.   Oʻzbek teatr asoschilaridan biri Mahmudxoʻja Behbudiy taʼbiri bilan aytganda, “Teatr ibratxonadir”.
Davlatimiz rahbari saʼy-harakatlari bilan mamlakatimizda ham madaniyat va sanʼatni, xususan teatrni rivojlantirish ustuvor vazifalaridan biriga aylandi. Jumladan, ilgari surilgan “Besh muhim tashabbus” dasturining 1-yo‘nalishi ham aynan yoshlarni musiqa, rassomlik, adabiyot, teatr va san’atning boshqa turlariga qiziqishlarini oshirishga, iste’dodlarini yuzaga chiqarishga xizmat qiladi. Shu maqsadda, universitetimizda tashkil etilgan “Besh muhim tashabbus markazi” doirasida tashkil etilgan “Diplomat” talabalar teatr studiyasi ham ijodkor talabalarni kashf etib bormoqda.
Joriy yilning 3-noyabr kunida “Talabalar teatr studiyalari” tanlovining fakultetlararo universitet bosqichi tashkil etildi. Unda Xalqaro munosabatlar, Xalqaro iqtisodiyot va menejment, Xalqaro huquq fakultetlaridan tuzilgan jamoalar o‘z sahna ko‘rinishlari bilan ishtirok etishdi.
Iste’dodli talabalar tomonidan buyuk ma’rifatparvar jadidlar hayoti va faoliyati aks ettirilgan “So‘nmas yulduzlar” spektakli, o‘zbek milliy urf-odatlari, qadriyatlarini o‘zida jamlagan “Kelinlar qo‘zg‘oloni” spektakli hamda bugungi kundagi dolzarb muammolarni  o‘z ichiga olgan  “Baxt ortidan” nomli sahna asarlari namoyish etildi.
Tanlov so‘nggida jamoalar nominatsiyalar bo‘yicha taqdirlandilar. Unga ko‘ra:
1. Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti – “Eng yaxshi tarixiy spektakl uchun”,
2. Xalqaro munosabat fakulteti – “Eng yaxshi milliy an’ana va qadriyatlarni tarannum etganligi uchun”,
3. Xalqaro huquq fakulteti – “Eng yaxshi dolzarb mavzuning sahnaviy talqini” nominatsiyalari bilan taqdirlandilar.
4. “Eng yaxshi spektakl” nominatsiyasi bilan Xalqaro huquq fakulteti “Adolat elchilari” jamoasining “Baxt ortidan” nomli sahna ko‘rinishi qo‘lga kiritdi.
Shuningdek, “Eng yaxshi erkak roli uchun” – Xalqaro iqtisodiyot va menejment  fakulteti 1-bosqich talabasi Sharipov  Muhammadumar, “Eng yaxshi ayol roli uchun” – Xalqaro huquq fakulteti 3-bosqich talabasi Ismoilova Munira taqdirlandi.
Ushbu madaniy-ijodiy tadbir universitet talaba-yoshlarini nafaqat ijodiy qobiliyatlarini yuzaga chiqarish, san’at va madaniyatga bo‘lgan qiziqishlarini  oshirishga, balki  ma’naviyatini boyitishiga, yuksak axloqiy  fazilatlarni shakllantirishiga xizmat qildi.

The University stage of the “Student Theater Studios” competition was held at the University of World Economy and Diplomacy
The role of theater in raising the spiritual world of people, deepening consciousness and thinking is boundless. After all, art calls and encourages people to do good, gives the most beautiful feelings. Theater is not just a spectator hall, it is a place of education, culture, spirituality and enlightenment. According to one of the founders of the Uzbek theater, Mahmudkhoja Behbudi, “Theater is a temple of enlightenment”.
Thanks to the efforts of our President, the development of culture and art, in particular theater, has become one of the priority areas in our country. In particular, the first direction of the “Five Important Initiatives” program also serves to increase the interest of young people in music, painting, literature, theater and other art forms, as well as to reveal their talents. In this regard, in our University, within the framework of the “Five Important Initiatives” center, the “Diplomat” student theater studio is also developing, which opens up creative students.
On November 3 of this year, the faculty university stage of the “Student Theater Studios” competition was held. Teams formed from the faculties of “International Relations”, “International Economics and Management” and “International Law” took part in it.
Talented students presented performances “Unfading Stars”, reflecting the life and activities of great Jadid enlighteners, “The Brides’ Rebellion”, which reflects Uzbek national customs and values, and “For Happiness”, which raises topical problems of the present.
At the end of the competition, the teams were awarded in nominations. According to them:
1. Faculty of International Economics and Management – “For the best historical performance”;
2. Faculty of International Relations – “For the best glorification of national traditions and values”;
3. Faculty of International Law – “For the best stage interpretation of an actual topic”;
4. The nomination “Best Performance” was awarded to the scene “Adolat elchilari” of the Faculty of International Law with the performance “For Happiness”.
Also awarded “For the best male role” - student of the first year of the faculty of international economics and management Sharipov Muhammadumar and “For the best female role” - student of the third year of the faculty of international law Ismoilova Munira.
This cultural and creative event served not only to identify the creative abilities of university students, increase their interest in art and culture, but also to enrich their spirituality, form high moral qualities.