“Teatr nima?” mavzusida to‘garak darsi o‘tkazildi
Joriy yilning 20-yanvar kuni rus tili o‘qituvchisi, “Niqob” to‘garagi rahbari Otabekova Amina “Teatr nima?” mavzusida to‘garak darsi o‘tkazdi. JIDU 1-bosqich talabalari bilan birgalikda “Pushkin” spektakli premyerasi namoyish etilgan GARDTga tashrif buyurildi.
2024-yilda buyuk rus shoiri Aleksandr Sergeyevich Pushkin tavalludining 225 yilligi nishonlanadi.
Uning ertaklari, she’rlari, spektakllari, she’rlari bilan hamma bolaligidan tanish.Teatr bosh rejissyori, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan artist Valixon Umarov zamondoshlarining maktublari, xotiralari va Pushkin asarlari asosida badiiy adabiyot yaratdi. Memuar dalillari, “Kichik fojialar” (“Motsart va Salyeri” va “Tosh mehmon”)dan parchalar, ulug‘ shoirning avtobiografik satrlari bilan uyg‘unlashgan. Shoirning sahna ko‘rinishlari, liboslari, aktyorlik o‘yini, matnlari bizga o‘zimizni to‘liq singdirish imkonini berdi.

A class was held on the topic “What is theater?”
On January 20, 2024, the Russian language teacher and head of the “Mask” circle, Atabekova Amina, conducted a circle lesson on the topic “What is theater?” And together with the 1st year students of UWED we visited GARDT, where the premiere of the play “Pushkin” was presented. Last days”.
2024 marks the 225th anniversary of the birth of the great Russian poet Alexander Sergeevich Pushkin.
Everyone has been familiar with his fairy tales, poems, plays, poems since childhood. The chief director of the theater, Honored Artist of the Republic of Uzbekistan Valikhan Umarov, based on letters, memoirs of contemporaries and the works of Pushkin, created the literary and stage composition “Pushkin. Last days". Memoir evidence, fragments from “Little Tragedies” (“Mozart and Salieri” and “The Stone Guest”), combined with autobiographical lines of the great poet. The scenery, costumes, acting, the poet’s texts allowed us to completely immerse ourselves in the atmosphere of the era and live with Pushkin the events of his life.