Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida yuridik fanlar doktori ilmiy darajasini berish bo‘yicha ixtisoslashtirilgan ilmiy kengash majlisi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 16-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida yuridik fanlar doktori (DSc) 11/10.01.2024.Yu.24.04 ilmiy darajasini berish boyicha ixtisoslashtirilgan ilmiy kengashning yigilishi bolib otdi.
Unda Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev, Oliy attestatsiya komissiyasi (OAK) raisi Ahmadbek Yusupov, yuridik fanga va yuqori malakali ilmiy kadrlar tayyorlashga salmoqli hissa qo‘shgan mamlakatimizning yetakchi akademik huquqshunoslari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda “Davlat va huquq nazariyasi va tarixi”, “Huquqiy ta’limotlar tarixi”, “Konstitutsiyaviy huquq. Ma’muriy huquq. Moliya va bojxona huquqi”, shuningdek, “Fuqarolik huquqi. Tadbirkorlik huquqi. Oila huquqi. Xalqaro xususiy huquq" mutaxassisliklari bo‘yicha ilmiy tadqiqot ishlarini yuqori saviyada o‘tkazish bo‘yicha Ilmiy kengash va uning ilmiy seminarlari faoliyati to‘g‘risida keng muhokama qilindi.
Ilmiy kengash faoliyatini tashkil etish jarayonini takomillashtirish bo‘yicha takliflar bildirildi, ilmiy dissertatsiyalar sifatini oshirish bo‘yicha tavsiyalar berildi, bu boradagi xalqaro hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Bu tadbir Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining ilmiy hayotida muhim voqea bo‘ldi, unda bilimdon huquqshunoslarning yuqori malakali ilmiy kadrlarini tayyorlash borasida salmoqli ishlar amalga oshirilmoqda.

A meeting of the Specialized Scientific Council for awarding the degree of Doctor of Law was held at the University of World Economy and Diplomacy
On April 16th of this year, a meeting of the Specialized Scientific Council for awarding the degree of Doctor of Law (DSc) 11/10.01.2024.Yu.24.04 was held at the University of World Economy and Diplomacy.
The meeting was attended by Sodiq Safoev, First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis and Rector of UWED, Ahmadbek Yusupov, Chairman of the Higher Attestation Commission (HAC), and leading legal scholars of the country who have made significant contributions to legal science and the training of highly qualified scientific personnel.
During the meeting, a broad discussion was held on the activities of the Scientific Council and its Scientific Seminars in ensuring a high level of scientific research in the specialties of "Theory and History of State and Law. History of Legal Doctrines", "Constitutional Law. Administrative Law. Financial and Customs Law", as well as "Civil Law. Entrepreneurial Law. Family Law. International Private Law".
Suggestions were made to improve the process of organizing the activities of the Scientific Council, recommendations were developed to improve the quality of scientific dissertation works, and opportunities for expanding international cooperation in this area were discussed.
This event became an important event in the scientific life of the University of World Economy and Diplomacy, where significant work is being carried out to train highly qualified scientific personnel of legal scholars.