Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida yuridik fanlar doktori ilmiy darajasini berish bo‘yicha ixtisoslashtirilgan ilmiy kengash majlisi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 16-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida yuridik fanlar doktori (DSc) 11/10.01.2024.Yu.24.04 ilmiy darajasini berish boyicha ixtisoslashtirilgan ilmiy kengashning yigilishi bolib otdi.
Unda Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev, Oliy attestatsiya komissiyasi (OAK) raisi Ahmadbek Yusupov, yuridik fanga va yuqori malakali ilmiy kadrlar tayyorlashga salmoqli hissa qo‘shgan mamlakatimizning yetakchi akademik huquqshunoslari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda “Davlat va huquq nazariyasi va tarixi”, “Huquqiy ta’limotlar tarixi”, “Konstitutsiyaviy huquq. Ma’muriy huquq. Moliya va bojxona huquqi”, shuningdek, “Fuqarolik huquqi. Tadbirkorlik huquqi. Oila huquqi. Xalqaro xususiy huquq" mutaxassisliklari bo‘yicha ilmiy tadqiqot ishlarini yuqori saviyada o‘tkazish bo‘yicha Ilmiy kengash va uning ilmiy seminarlari faoliyati to‘g‘risida keng muhokama qilindi.
Ilmiy kengash faoliyatini tashkil etish jarayonini takomillashtirish bo‘yicha takliflar bildirildi, ilmiy dissertatsiyalar sifatini oshirish bo‘yicha tavsiyalar berildi, bu boradagi xalqaro hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Bu tadbir Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining ilmiy hayotida muhim voqea bo‘ldi, unda bilimdon huquqshunoslarning yuqori malakali ilmiy kadrlarini tayyorlash borasida salmoqli ishlar amalga oshirilmoqda.

В Университете мировой экономики и дипломатии состоялось заседание специализированного Научного совета по присуждению ученой степени доктора юридических наук
16 апреля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялось заседание специализированного Научного совета по присуждению учёной степени доктора юридических наук (DSc) 11/10.01.2024.Yu.24.04.
В нем приняли участие первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса, ректор УМЭД Содык Сафоев, председатель Высшей аттестационной комиссии (ВАК) Ахмадбек Юсупов, ведущие ученые юристы страны, внёсшие весомый вклад в юридическую науку и подготовку высококвалифицированных научных кадров.
В ходе заседания была проведена обширная дискуссия о деятельности Научного Совета и его Научных семинаров по обеспечению высокого уровня научных исследований по специальностям «Теория и история государства и права. История правовых учений», «Конституционное право. Административное право. Финансовое и таможенное право», а также «Гражданское право. Предпринимательское право. Семейное право. Международное частное право».
Были высказаны предложения по совершенствованию процесса организации деятельности Научного совета, выработаны рекомендации по улучшению качества научных диссертационных работ, обсуждены возможности расширения международного сотрудничества в этой области.
Это мероприятие стало важным событием в научной жизни Университета мировой экономики и дипломатии, где осуществляется значительная работа по подготовке высококвалифицированных научных кадров учёных юристов.