Joriy yilning 17-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati va Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi hamkorligida tegishli davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari, vazirlik va idoralar vakillari, yetakchi olimlar va mutaxassislar, doktorantlar va JIDU tadqiqotchilari ishtirokida diplomatik faoliyatning normativ-huquqiy asoslarini, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasining “Diplomatik xizmat toʻgʻrisida”gi Qonun loyihasining asosiy qoidalarini muhokama qilishga qaratilgan konferensiya tashkil  etildi.
Oʻzbekiston Respublikasi mustaqillikka erishgach, oʻzining diplomatik tizimini shakllantirib, diplomatik faoliyat va diplomatik xizmatni tashkiliy-huquqiy taʼminlashga oid tegishli qonun hujjatlarini qabul qildi.
2017-yildan boshlab Oʻzbekistonda keng koʻlamli oʻzgarishlar boshlandi. Islohotlar Oʻzbekistonni tashqi dunyoga yanada ochiqroq qilish maqsadida tashqi siyosat va tashqi iqtisodiy faoliyatga, Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi va Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi  faoliyatini ham qamrab oldi. Ushbu islohotlarni amalga oshirish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi tizimini tubdan takomillashtirish hamda tashqi siyosat va tashqi iqtisodiy faoliyatning ustuvor yoʻnalishlarini amalga oshirishda uning masʼuliyatini kuchaytirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PF-5400-son qarori, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 5apreldagi “Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi faoliyatini yanada takomillashtirish boʻyicha tashkiliy chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PQ-3654-son Farmoni qabul qilindi.
Oliy Majlisning, xususan, Senatning tashqi siyosat, xalqaro, tashqi- siyosiy va tashqi-iqtisodiy faoliyat masalalari boʻyicha vakolatlari sezilarli darajada kengaytirildi va mustahkamlandi.
Bu davrda Oʻzbekiston Respublikasining tashqi siyosati sohasida muhim qonunlar, xususan, “Xalqaro shartnomalar toʻgʻrisida”gi qonun, “Konsullik ustavi” yangi tahrirda qabul qilindi hamda qabul qilinishi “Davlat fuqarolik xizmati toʻgʻrisida” Qonun qabul qilingandan keyin rejalashtirilgan Oʻzbekiston Respublikasining “Diplomatik xizmat toʻgʻrisida”gi Qonun loyihasi tayyorlandi.
Ayni paytda “Davlat fuqarolik xizmati toʻgʻrisida”gi qonun va 2022-2026-yillarga moʻljallangan Yangi Oʻzbekistonni rivojlantirish Strategiyasini amalga oshirishga oid Davlat dasturi qabul qilinishi tashqi siyosat va tashqi iqtisodiy faoliyatning huquqiy asoslarini, shuningdek, xalqaro hamkorlikning huquqiy asoslarini takomillashtirish borasida ochiq, pragmatik va faol tashqi siyosat yuritish vazifasi maqsad qilib qoʻyildi.
Bu xorijiy davlatlar bilan iqtisodiy va madaniy-gumanitar hamkorlikning huquqiy asoslarini takomillashtirishni, Oʻzbekiston Respublikasining tashqi siyosiy faoliyatini tartibga solishning zamonaviy mexanizmlarini joriy etish, diplomatik xizmat faoliyatini zamonaviy talablar asosida qayta koʻrib chiqish, Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalari bilan bogʻliq munosabatlarni tartibga solish tizimini takomillashtirish,  Oʻzbekiston Respublikasining xorijiy davlatlar va xalqaro tashkilotlar bilan ikki tomonlama va koʻp tomonlama hamkorligining huquqiy asoslarini mustahkamlash boʻyicha takliflar ishlab chiqish va amalga oshirilishini muvofiqlashtirish, Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalarining inventarizatsiyasi, bajarilishi monitoringi boʻyicha yagona elektron maʼlumotlar bazasini ishlab chiqish, Oʻzbekiston Respublikasining xorijiy davlatlardagi diplomatik vakolatxonalari va konsullik muassasalari tomonidan xorijdagi Oʻzbekiston fuqarolariga xizmatlar koʻrsatish tizimini takomillashtirishni nazarda tutadi. Bularning barchasi Oʻzbekiston Respublikasining “Diplomatik xizmat toʻgʻrisida”gi qonunni tayyorlash va qabul qilish boʻyicha ishlarni yakunlash zarurligini taqozo etmoqda.
Mazkur tadbir qonun loyihasini koʻrib chiqish va uni Konstitutsiyaviy islohotlar sharoitida mamlakatni rivojlantirish strategiyasi hamda uni amalga oshirish va maʼmuriy islohotlarni amalga oshirish boʻyicha Davlat dasturi talablarini inobatga olgan holda qabul qilish bilan bogʻliq dolzarb masalalarni muhokama qilish imkonini beradi.
JIDUda boʻlib oʻtgan anjumanda diplomatik faoliyatni tashkiliy-huquqiy taʼminlash, diplomatik xizmat faoliyati samaradorligini oshirish masalalari yuzasidan Oʻzbekiston Respublikasining “Diplomatik xizmat toʻgʻrisida”gi qonun loyihasining asosiy qoidalarini tahlil qilish va baholash, diplomatik faoliyatni tashkiliy-huquqiy taʼminlash, diplomatik xizmat, diplomatik faoliyat sohalari, shuningdek, xalqaro hamkorlikning huquqiy va shartnomaviy asoslari masalalari muhokama qilindi va muhim fikrlar va tajriba almashildi, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi diplomatik vakolatxonalari va ularning rahbarlari faoliyati samaradorligini baholash mezonlari, Oʻzbekiston Respublikasining “Diplomatik xizmati toʻgʻrisida”gi qonun loyihasi boʻyicha xulosalar, takliflar va tavsiyalar xalqaro tajribani hisobga olgan holda hamda “Yangi Oʻzbekistonni rivojlantirish Strategiyasi”ning tashqi siyosat va tashqi iqtisodiy faoliyatning huquqiy asoslarini takomillashtirish borasidagi maqsadlaridan kelib chiqqan holda  shakllantirildi.
Konferensiya yakunlari boʻyicha ishchi ekspert guruhiga bildirilgan fikr-mulohazalar, takliflar, tavsiyalar va konferensiya xulosalarini amaliy tatbiq etishga koʻmaklashish chora-tadbirlarini hisobga olgan holda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi, Tashqi ishlar vazirligi va Vazirlar Mahkamasiga amalga oshirish boʻyicha memorandum tayyorlash vazifasi topshirildi.

A Republican scientific-practical conference was held on the topic “Development of the normative-legal basis of diplomatic activity and diplomatic service in the Republic of Uzbekistan”
17.03.2023 1637
March 17, 2023 A conference is being held at the University of World Economy and Diplomacy organized by the Senate of the Oliy Majlis, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, to which representatives of relevant state authorities and administrations, ministries, departments, leading scientists and specialists, doctoral students and UWED applicants are invited to discuss the legal and regulatory framework for diplomatic activities , as well as the main provisions of the draft law “On the diplomatic service of the Republic of Uzbekistan”.
With independence, the Republic of Uzbekistan formed its own diplomatic system, adopted relevant legislative acts on the organizational and legal support of diplomatic activities, the diplomatic service of the Republic of Uzbekistan.
Since 2017, large-scale transformations have begun in Uzbekistan. The reforms also affected foreign policy and foreign economic activity, the Ministry of Foreign Affairs and the MIFT in order to make Uzbekistan more open to the outside world. For its implementation, Presidential Decree No. UP-5400 “On measures to radically improve the system of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan and strengthen its responsibility for the implementation of priority areas of foreign policy and foreign economic activity” was adopted, as well as Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 5, 2018 No. PP-3654 “On organizational measures to further improve the activities of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan.
The powers of the Oliy Majlis and, in particular, the Senate on issues of foreign policy, international, foreign policy and foreign economic activity were significantly expanded and strengthened.
During this period, the necessary laws were adopted in the field of foreign policy of the Republic of Uzbekistan, in particular “On international treaties in a new edition”, “Consular Charter in a new edition” and a draft law was prepared “On the diplomatic service of the Republic of Uzbekistan”, which was supposed to be adopted after the preparation of the Law “ About civil public service”.
At present, the Law “On Civil Public Service” has been adopted, and the State Program for the Implementation of the Development Strategy of New Uzbekistan for 2022-2026. the task was set for conducting an open, pragmatic and active foreign policy as a goal: improving the legal framework for foreign policy and foreign economic activity, as well as the legal framework for international cooperation. This provides for the improvement of the legal foundations for economic, cultural and humanitarian cooperation with foreign countries; introduction of modern mechanisms for regulating the foreign policy activities of the Republic of Uzbekistan; revision of the activities of the diplomatic service based on modern requirements; improvement of the system of regulation of relations related to international treaties of the Republic of Uzbekistan; development and coordination of the implementation of proposals to strengthen the legal framework for bilateral and multilateral cooperation of the Republic of Uzbekistan with foreign states and international organizations; development of an electronic database of unified accounting, inventory and monitoring of the implementation of international treaties of the Republic of Uzbekistan; improvement of the system of rendering services to citizens of Uzbekistan abroad by diplomatic missions and consular offices of the Republic of Uzbekistan in foreign countries. All this dictates the need to complete the work on the preparation and adoption of the Law "On the diplomatic service of the Republic of Uzbekistan".
This event made it possible to discuss topical issues related to the consideration of the bill and its adoption, taking into account the requirements of the Country Development Strategy and the State Program for its implementation and administrative reform in the context of constitutional changes.
At the conference at the UWED, a competent exchange of views and experience took place on the issues of organizational and legal support of diplomatic activities, increasing the efficiency of the functioning of the diplomatic service; an analysis and evaluation of the main provisions of the draft law “on the diplomatic service of the Republic of Uzbekistan” was carried out; issues of organizational and legal support of diplomatic activity, diplomatic service, areas of diplomatic activity, as well as the legal and contractual foundations of international cooperation were discussed; criteria for evaluating the effectiveness of the activities of diplomatic missions of the Republic of Uzbekistan and their heads; conclusions, proposals and recommendations on the draft law “On the diplomatic service of the Republic of Uzbekistan” are formulated, taking into account international experience and based on the goals of the Development Strategy of New Uzbekistan to improve the legal framework for foreign policy and foreign economic activity.
Based on the results of the conference, the working expert group was instructed to prepare a memorandum taking into account the generalization of the comments, proposals, recommendations and measures to facilitate the practical implementation of the conclusions of the conference for submission to the Senate of the Oliy Majlis, the Ministry of Foreign Affairs and the Cabinet Ministers.