Fransiya bilan ikki tomonlama hamkorlik masalalari muhokama qilindi
Uchrashuvda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti tomonidan Rektor ofisi rahbari X.Usmanova, Xalqaro huquq fakulteti dekani U.Yakubxodjayev, Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti dekani M.Xamdamov, Roman-german tillari kafedrasi mudiri V.Mamatkasimova hamda Parij Sakle universiteti tomonidan “Huquq, iqtisodiyot va boshqaruv” fakulteti dekani Boris Bernabe hamda professor Juliyen Budon ishtirok etdi.
Muzokara davomida tomonlar oʻz oliy ta’lim muassasalari toʻgʻrisida taqdimot qilishdi. Bundan tashqari, ikki universitet oʻrtasida talaba va professor-oʻqituvchilar orasida almashinuv dasturini yoʻlga qoʻyish, huquq va iqtisodiy fanlar yoʻnalishida faol hamkorlikni yoʻlga qoʻyish kabi masalalar muhokama qilindi. Qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirish borasidagi takliflar ilgari surildi, qator ma’ruzalar, konferensiyalar va davra suhbatlari o‘tkazishga kelishib olindi.
Ma’lumot uchun, Parij-Sakle universiteti 2019-yilda Fransiyaning 10 ta eng yirik universiteti, oliy maktab va tadqiqot institutlari ishtirokida tashkil etilgan. 2020-yildagi “Academic Ranking of World Universities” reytingida matematika boʻyicha 1-oʻrinni, fizika boʻyicha 9-oʻrinni, qishloq xoʻjaligi fanlari doirasida 12-oʻrinni, tibbiyot sohasida 24-oʻrinni va avtomatika sohasida 29-oʻrinni egallagan. 2021-yilgi “Shanxay reytingida” 22-oʻrinni egalladi.

25 января текущего года Университет мировой экономики и дипломатии посетила делегация факультета права, экономики и управления имени Жана Монне Университета Париж-Сакле.
На встрече принимали участие руководитель офиса ректора Х.Усманова, декан факультета международного права У.Якубходжаев, декан факультета международной экономики и менеджмента М.Хамдамов, заведующая кафедрой романо-германских языков В.Маматкасимова, а с иностранной стороны декан факультета права, экономики и управления Университета Париж-Сакле Б.Бернабе и профессор Ж.Будон.
Во время переговоров,  стороны презентовали информацию о своих высших учебных заведениях. Обсуждались такие вопросы, как создание программы обмена студентами и преподавателями между двумя университетами, налаживание активного сотрудничества в области права и экономических наук. Кроме того, были выдвинуты предложения по реализации совместных научных проектов, достигнута договоренность о проведении серий лекций, конференций и круглых столов.
Для справки, Университет Париж-Сакле был основан в 2019 году при участии 10 крупнейших университетов Франции, высшей школы и исследовательских институтов. В рейтинге “Academic Ranking of World Universities” 2020 года он занял 1-е место по математике, 9-е место по физике, 12-е место по сельскохозяйственным наукам, 24-е место по медицине и 29-е место по автоматизации. Университет занял 22-е место в “Шанхайском рейтинге” 2021 года.
В 17 кампусах этого учебного заведения обучается 48 тысяч студентов, на магистратуре 12 тысяч, на докторантуре 4,5 тысячи. Из них 42% - иностранные студенты.