Joriy yilning 27-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti YUNESKOning “Xalqaro huquq va inson huquqlari” kafedrasi tomonidan “Xalqaro gumanitar huquqning dolzarb masalalari” mavzusida xalqaro davra suhbati o‘tkazildi.
Ma’lumki, 2022-2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning Taraqqiyot strategiyasida mustahkamlangan ustuvor maqsadlardan biri BMT va uning ixtisoslashgan muassasalari bilan madaniy-gumanitar hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi tashqi siyosatining tarkibiy yo‘nalishlaridan sifatida BMT va uning ixtisoslashtirilgan muassasalari doirasida amalga oshirilayotgan siyosiy-diplomatik va targ‘ibot-tushuntirish tadbirlari ko‘lamini kengaytirish maqsadida “Birlashgan Millatlar Tashkiloti organlari va institutlarida, global va mintaqaviy iqtisodiy, moliyaviy va gumanitar tashkilotlarda O‘zbekiston faoliyatini kuchaytirish” ekanligi qayd etilgan.
Mazkur xalqaro davra suhbatining maqsadi – O‘zbekiston Respublikasining yetakchi universitetlarida, xususan, jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida professor-o‘qituvchilar o‘rtasida Xalqaro gumanitar huquqning dolzarb masalalarini hal etishda ilmiy ishlarni yanada rivojlantirish uchun ilmiy maydon yaratishdan iborat.
Davra suhbati Xalqaro gumanitar huquq sohasidagi ta’lim masalalari: Xalqaro qizil hoch jamiyatining bugungi kundagi roli va uning Xalqaro gumanitar huquqining me’yorlarini jahonda va Markaziy Osiyoda amalga oshirilishidagi o‘rni, xalqaro Qizil yarim oy harakatining faoliyati, shuningdek, qurolli mojarolar davrıda ayollar huquqlari va madaniy boyliklarni himoya qilishning zamonaviy tendensiyalari kabi masalalarga bag‘ishlanadi.

Организован международный круглый стол на тему: “Актуальные вопросы международного гуманитарного права”
28.05.2022 1075
27 мая текущего года кафедрой ЮНЕСКО “Международное право и права человека” был проведен международный круглый стол, посвященный “Актуальным вопросам международного гуманитарного права” Университета мировой экономики и дипломатии.
Как известно, одной из приоритетных целей, закрепленной Стратегией развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы отмечено «Усиление деятельности Узбекистана в органах и институтах Организации Объединенных Наций, глобальных и региональных экономических, финансовых и гуманитарных организациях», где ускорение культурно-гуманитарного сотрудничества с ООН и ее специализированными учреждениями, а также расширение масштаба политико-дипломатических и пропагандистско-разъяснительных мероприятий, проводимых в рамках ООН и ее специализированных учреждений является одним из составляющих направлений внешней политики Республики Узбекистан.
Таким образом, целью международного круглого стола является создание научной площадки для дальнейшего содействия развитию преподавательской деятельности и научной работы - образования в области МГП в ведущих университетах Республики Узбекистан, в частности -Университете мировой экономики и дипломатии, решению наиболее актуальных вопросов в области МГП в целом.
Круглый стол вобрал вопросы образования в области МГП: состояние и перспективы; роли МККК в продвижении МГП в мире и Центральной Азии; деятельности международного движения Красного Полумесяца и его роли в распространении знаний о МГП, а также вопросам современных тенденций защиты прав женщин и культурных ценностей во время вооруженных конфликтов.