“Deklaratsiyalar muloqoti” xalqaro forumi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 16-17-may kunlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi davlat boshqaruvi akademiyasida “Deklaratsiyalar muloqoti” xalqaro forumi bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbirda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti o‘qituvchilari va doktorantlari ishtirok etishdi.
Xalqaro forum O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, AQSH Global jalb qilish instituti, Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, O‘zbekiston xalqaro islom akademiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi hamda Samarqand va Buxoro viloyatlari hokimliklari hamkorligida tashkil etildi. Mazkur anjumanda qatnashish uchun Yevropa, Osiyo, Yaqin Sharq, Afrika mamlakatlari va AQSHdan yetakchi din ulamolari, ilohiyotshunoslar, huquqshunoslar va boshqa rasmiy vakillar tashrif buyurdi.
“Deklaratsiyalar muloqoti” xalqaro forumi Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasining 2018-yil qabul qilingan “Ma`rifat va diniy bag‘rikenglik” maxsus rezolyutsiyasida mustahkamlangan tamoyil va qoidalarni hayotga tatbiq etish bo`yicha O‘zbekiston Respublikasi olib borayotgan izchil ishlarning bir qismi bo‘lib, 2020-yilda davlatimiz rahbari tomonidan tasdiqlangan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Milliy strategiyasi maqsadlariga erishishga xizmat qiladi.
Anjuman doirasida turli mamlakatlar dinshunos olimlari va amaliyotchi mutaxassislari tomonidan jamiyatda tinchlik va totuvlikni saqlab turishning muhim sharti sifatida dinlar va madaniyatlar o`rtasida samarali muloqot o‘rnatish muhim ekanligi ta’kidlanib, bu borada fikr va mulohazalar almashildi.
19-may kuni Buxoro shahrida qabul qilingan “Buxoro deklaratsiyasi” mazkur xalqaro uchrashuvning yakuniy natijasi hisoblanadi. Ilgari Marokash, Makka, Jakarta, Potomak va Punto-del-Esteda qabul qilingan deklaratsiyalarning mantiqiy davomi bo‘lgan ushbu hujjat O‘zbekistonning diniy bag‘rikenglik va millatlararo totuvlik g‘oyalarini xalqaro darajada qaror toptirishga qo‘shgan muhim hissasi bo‘ldi.

Состоялся международный форум «Диалог деклараций»
16-17 мая текущего года в Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан прошел международный форум «Диалог деклараций». В мероприятии принимали участие преподаватели и докторанты Университета мировой экономики и дипломатии.
Международный форум организован Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан совместно с Институтом глобального вовлечения (США) при поддержке Комитета по делам религий при Кабинете Министров Республики Узбекистан, Университета мировой экономики и дипломатии, Международной исламской академии Узбекистана, Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан и хокимиятов Самаркандской и Бухарской областей. Для участия в научно-практических семинарах в столицу нашей страны съехались видные религиоведы, богословы, правоведы и официальные лица из стран Европы, Азии, Ближнего Востока, Африки и США.
Международный форум «Диалог деклараций» является частью системных и последовательных усилий Республики Узбекистан по практическому воплощению в жизнь принципов и положений, закреплённых в Специальной резолюции ГА ООН «Просвещение и религиозная толерантность», принятой в 2018 году по инициативе Президента Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёева, а также служит достижению целей Национальной стратегии Узбекистана по правам человека, утвержденной в 2020 году Президентом Ш.М. Мирзиёевым.
В ходе конференции религиоведы и практики из разных стран подчеркнули важность конструктивного диалога между религиями и культурами как важного условия сохранения мира и согласия в обществе, также, обменялись мнениями по данному вопросу.
Итогом данного международного форума является «Бухарская декларация», принятая 19 мая в Бухаре. Этот документ стал логическим продолжением деклараций, принятых в Марокко, Мекке, Джакарте, Потомаке и Пунто-дель-Эсте, и важным вкладом Узбекистана в дело утверждения идей религиозной толерантности и межнационального согласия в глобальном масштабе.