JIDUda O‘zbekiston va Yaponiyaning ta’lim sohasidagi hamkorligiga bag‘ishlangan xalqaro seminar bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 7-8 avgust kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) “O‘zbekistonda oliy ta’lim transformatsiyasi: Yaponiya bilan hamkorlikda innovatsiya va global mukamallik sari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni ochilishida Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev va Yaponiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muhtor elchisi Takashi Xatori so‘zga chiqib, ta'lim sohasiga alohida e'tibor qaratib, ikki mamlakat o'rtasidagi hamkorlikning yuksak dinamikasini qayd etdilar.
Ilmiy-amaliy seminarda Nippon Foundation jamg‘armasi va Yaponiyaning Toshkentdagi elchixonasi vakillari, O‘zbekiston Respublikasining tegishli vazirlik va idoralari vakillari, Markaziy Osiyo va Yaponiyaning yetakchi universitetlari olimlari, hamda JIDU professor-o‘qituvchilari va doktorantlar qatnashdi.
Seminarda ishtirokshilar to‘rtta muhokama paneli doirasida O‘zbekistonda oliy ta'lim sifatini oshirish, iqtisodiyot va oliy ta'limning o‘zaro bog’liqliligi, akademik mustaqillik, ilm-fanni ommalashtirish, ilmiy loyihalarni moliyalashtirish va tijoratlashtirish masalalari, shuningdek, Yaponiya va O‘zbekiston o‘rtasida fan va ta’lim sohasidagi hamkorlik tajribasi borasida atroflicha fikr almashdi.
Bildirilgan fikr-mulohazalar asosida amaliy tavsiyalar ishlab chiqish va tadqiqotning yakuniy hisobotida aks ettirish ko`zda tutilgan.
Ushbu tadbir JIDU huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) tomonidan hamda Nippon Foundation jamg’armasi (Yaponiya) hamkorligida amalga oshirilgan keng ko‘lamli “O‘zbekistonning oliy ta’lim dinamikasi va instititsional xilma-xillik” nomli loyihaning yakuniy qismi sifatida tashkil etildi.
Shuni ta’kidlash joizki, loyiha doirasida Oʻzbekiston oliy taʼlim tizimining bugungi holati, muammolari va istiqbollarini oʻrganish, sohadagi keyingi islohotlar jarayoniga olimlar va mutaxassislarni jalb etish, Markaziy Osiyo va Yaponiya oʻrtasidagi ilmiy-maʼrifiy aloqalarni mustahkamlash, shuningdek, oliy taʼlim muassasalari tarmogʻini rivojlantirishga qaratilgan kompleks tadqiqot olib borildi.
Tadqiqotda Toshkent shahri, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Farg‘ona, Samarqand hamda Surxondaryo viloyatlaridagi oliy ta’lim muassasalari qamrab olindi. 1270 nafardan ortiq respondent – talabalar, oliy o‘quv yurtlari rahbariyati va professor-o‘qituvchilari, soha mutaxassislari ishtirokida sotsiologik so‘rov va chuqurlashtirilgan intervyular o‘tkazildi.

В УМЭД прошёл международный семинар по сотрудничеству Узбекистана и Японии в сфере образования
7-8 августа текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии прошел международный научно-практический семинар на тему: «Трансформация высшего образования в Узбекистане: пути к глобальному совершенству и инновациям в партнерстве с Японией».
Выступившие на его открытии первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса, ректор УМЭД Содык Сафоев и Чрезвычайный и Полномочный посол Японии в Узбекистане Такаши Хатори, отметили высокую динамику сотрудничества между двумя странами, уделив особое внимание в сфере образования.
В работе семинара приняли участие руководители Nippon Foundation, сотрудники японского посольства в Ташкенте, представители министерств и ведомств Узбекистана, ведущих вузов стран Центральной Азии и Японии, а также докторанты и профессорско-преподавательский состав УМЭД.
На семинаре состоялись четыре панельные дискуссии, в ходе которых экспертами предметно обсужден опыт сотрудничества Узбекистана и Японии в сферах науки и образования, вопросы взаимодействия экономики и высшего образования, популяризации науки, его финансирования и другие.
По материалам дискуссий планируется выработка практических рекомендаций, которые станут важным дополнением к итоговому докладу исследования.
Это мероприятие, организованное Институтом перспективных международных исследований (ИПМИ) при УМЭД, стало заключительной частью масштабного проекта под названием «Динамика высшего образования и институциональное разнообразие в Узбекистане», реализованного совместно с Nippon Foundation (Япония).
Следует отметить, что в рамках проекта было проведено комплексное исследование текущего состояния, проблем и перспектив системы высшего образования Узбекистана с целью вовлечь ученых и экспертов в процесс ее дальнейшего реформирования, а также развить сеть научно-образовательных контактов между Центральной Азией и Японией.
Исследованием были охвачены высшие учебные заведения Ташкента, Республики Каракалпакстан, Ферганской, Самаркандской, Сурхандарьинской областей. Проведены социологические опросы и глубинные интервью с участием более 1270 респондентов – студентов, руководящего и профессорско-преподавательского состава вузов, отраслевых специалистов.